Sušička potravin – čím vás překvapí, jak na výběr a tipy na sušení

Nejzdravěji a nejlépe uchovává potraviny na dlouhou dobu. Šetří čas. Přináší do kuchyně koncentrované chutě a jasné barvy. Objevuje pro vás nové opojné chutě i textury pokrmů. Ano, to všechno umí sušička potravin.

Univerzální pomocník v kuchyni i v domácnosti

Na první pohled nenápadný a tichý přístroj s minimem tlačítek dokáže neuvěřitelné věci. Krom hlavní funkce – konzervace potravin sušením tak, že vynikající chuť i vůni uchováte i na rok, totiž sušením získáte i polotovary, které vám pak ušetří spoustu času při přípravě hotových jídel. Nasušit si můžete i bylinky nebo květiny – ať už jedlé ke zpestření, dochucení i ozdobení pokrmů a dezertů nebo dekorativní jako potpourri. Díky sušičce potravin si vyrobíte i zdravotně nezávadné barvivo nebo kořenící koncentráty.
Zdravé mlsání, energetické tyčinky pro sportovce nebo vynikající a výživná svačina na celodenní výlety? I k tomu vám sušička potravin pomůže.

012_big-black-6008118-1100x618.jpg

Zdroj: PENTA CZ s.r.o.

Proč je vlastně sušení potravin tak populární?

Sušené potraviny voní i chutnají téměř stejně intenzivně, jako potraviny čerstvé. Při použití rehydratace je pak můžete celoročně použít při přípravě všech jídel, která máte rádi. Zkuste si provonět v lednu byt bublaninou s jahodami, nasbíranými v létě a nedáte na svou sušičku dopustit.
Sušením navíc ušetříte peníze, obzvlášť když nemáte vlastní zahrádku, kde byste si mohli ovoce nebo zeleninu sami pěstovat. V létě, když jsou ceny sezónních surovin přijatelné, si je nakupte a nasušte do zásoby na zimu, kdy se šplhají do závratných výšek. Peněženka vám rozhodně poděkuje.

Co všechno se dá v domácí sušičce potravin sušit?

Všechno. Veškeré ovoce i zelenina. Od prvních jahod přes jablka až po ostružiny. Zelenina (a určitě vyzkoušejte zdravé chipsy z červené řepy nebo z celeru!),, bylinky a samozřejmě i houby. Výborné jsou také domácí jerky. Sušička vám navíc připraví i báječné a zdravé musli, tortily, keksy nebo jogurty!

Co musí sušička potravin rozhodně mít?

Určitě si pořiďte sušičku, vybavenou digitálním displejem, časovačem a automatickým vypnutím podle vlastního nastavení. V těchto tří parametrech nedělejte kompromisy. Výhodou jsou také nerezová plata, která můžete bez obav umýt v myčce nádobí. Všechny tyto požadavky splňuje například skvělá novinka – nerezová horizontální sušička G21 Breezer. Její perfektní provedení, intuitivní chytré ovládání a moderní design s maximální funkčností vás nadchne.

011_breezer-6008112-1100x618.jpg

Zdroj: PENTA CZ s.r.o.

Dělení a výběr sušičky podle směru proudícího vzduchu

Podle umístění ventilátoru dělíme sušičky potravin na vertikální a horizontální.

Vertikální sušičky potravin jsou levnější a některé z nich opravdu velmi kvalitní. Jednou z nejoblíbenějších vertikálních sušiček je například sušička potravin od českého výrobce G21 Vitality. Tato sušička s názvem G21 Paradiso Big už získala i ocenění Sušička roku od nezávislého portálu Heuréka.cz, a to hned čtyři roky po sobě. Má praktický obdélníkový tvar, časovač, možnost automatického vypnutí se zvukovým signálem nebo nastavitelná plata, která rozšíří možnosti sušení.

014_big-black-6008118-1100x618.jpg

Zdroj: PENTA CZ s.r.o.

Horizontální sušičky potravin mají ventilátor umístěný na zadní straně sušičky, takže vzduch lépe cirkuluje a potraviny se suší rovnoměrně, bez nutnosti výměny plat v průběhu sušení. Jsou proto ideální i do větších komerčních provozů. Doporučujeme je všem, kdo to se svým zdravím, láskou k dobrotám i sušením myslí vážně.

Jak skladovat sušené potraviny

Nechte je před uskladněním vychladnout, ale ne déle než hodinu, aby na vzduchu nenasákly opět vlhkost. K uchování použijte nejlépe skleněné nádoby se vzduchotěsným uzávěrem. Tyto nádoby skladujte na suchém tmavém místě při pokojové teplotě. Takto uskladněné potraviny vám vydrží až dva roky.

Tipy a triky pro nejlepší sušení a uchovávání potravin

  1. Sušte vždy zralé až přezrálé plody, které před sušením důkladně umyjte a nakrájejte na stejně silné plátky. Drobné plody, jako je rybíz, borůvky a jiné, sušte vcelku. Ovoce nezapomeňte vypeckovat a zbavit jádřinců. Pokud byste sušili potraviny nezralé, výsledek by vás pěkně zklamal, a to nejen svou chutí, ale i barvou.
  2. Ovoce a zeleninu neloupejte. Určitě sami dobře víte, že slupka v sobě uchovává mnoho důležitých živin a vitamínů.
  3. Pokud chcete zabránit zhnědnutí plodů během sušení, namočte je do vody s pár kapkami citronové nebo ananasové šťávy, která proces hnědnutí zastaví.
  4. Zabraňte, aby se k potravinám dostala voda a vlhkost. Jak už jsme psali výše, voda je živnou půdou pro tvorbu bakterií a plísní.
  5. Plody sušte vždy ihned po sběru. Zabráníte tak jejich předčasné zkáze.
  6. Sušení hub: Houby sušte na teplotu 45 °C. Při této teplotě budou houby během 7 hodin dokonale vysušené. Doba sušení se může samozřejmě změnit v závislosti na obsahu vody v houbách.
  7. Dokonalé jerky: Maso před sušením namarinujte, získá lahodnou chuť (ale pozor, rychle mizí!).
20.7.2020 4:39| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: bylinky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist