Femina.cz > Vše o zdraví > Sůl nad zlato? Ani ne! Čím nahradit příliš slané potraviny?
Sůl nad zlato? Ani ne! Čím nahradit příliš slané potraviny?
Je sůl opravdu nad zlato? V přiměřeném množství určitě. Jenže špetka soli sem, špetka tam a člověk si ani neuvědomí, že si tou troškou soli navíc může pořádně uškodit. Doporučená denní dávka soli je 5 gramů. Jenže obvykle přijmeme až trojnásobek. Proč je to špatně a jak snížit množství soli v jídle?
Slaná jídla, chipsy, hranolky, fast food – soli přijmeme během dne opravdu pořádné množství. Doporučená denní dávka soli pro dospělého člověka je zhruba 5 gramů. Ale toto množství je trojnásobně a více překračováno! V České republice se spotřeba soli pohybuje kolem 16 gramů na osobu a den. Proč je to špatně?
Škodí hlavně sodík, toho je kuchyňská sůl největším zdrojem. Sodík je velmi důležitá minerální látka, ovšem v nadměrném množství může způsobit zdravotní problémy, mimo jiné i vysoký krevní tlak. Pokud se pokoušíš zhubnout, příliš velké množství soli ti také rozhodně neprospěje. Nadměrný obsah soli vede k zadržování vody v těle, takže omezením množství soli můžeš snížit svou váhu až o několik kilogramů. Vyloučit bys rozhodně měla instantní výrobky, uzeniny, slané arašídy, brambůrky. Chceš méně soli, ale přesto dobré jídlo? Poradíme ti, jak na to.
1. Místo sójovky chilli omáčka
Sójová omáčka solí bohužel doslova překypuje. Vzdávat se asijské kuchyně ale určitě není potřeba. Stačí jen vyměnit omáčku. Jedna lžíce sójovky obsahuje 1500 gramů sodíku, což jsou skoro 4 gramy soli. Nahradit se dá chilli omáčkou, která obsahuje 0,5 gramů soli.
2. Místo šunky krůtí
Uzeniny, mezi něž šunka patří, obsahují velmi velké množství soli. Jediný plátek šunky představuje 1 gram soli. Čím šunku nahradit? Do sendviče se dá místo šunky dát třeba plátek pečeného kuřecího či krůtího masa. Když už dáváš přednost masu v balíčku, raději si pečlivě přečti, kolik soli obsahuje a vždy kup to s menším podílem.
3. Rýžové nudle místo instantních nudlí
Všichni víme, že čínské instantní nudle nejsou mírně řečeno tím nejzdravějším pokrmem pod sluncem, nicméně jejich výhodou je, že zasytí velmi rychle. Nicméně množství soli v nich je ohromujících 5 gramů na balení. Pokud nedáš na nudle dopustit, zkus rýžové nudle nebo nudle hokkien.
4. Čerstvá polévka místo instantní
Kdo by se rád nezahřál chutnou horkou polévkou? Instantní je hned hotová, ale opět je dobré uvědomit si, kolik obsahuje soli, a polévka v konzervě na tom není o moc lépe. Polévku přitom není obtížné uvařit. Tady máš prima recept:
Dýňová polévka s kokosovým mlékem
Ingredience: Dýně hokaiddo, 1 sladká brambora, 1 cibule, kus zázvoru (velikost palce), 1 litr zeleninového vývaru, 200 ml kokosového mléka, kokosový olej, sůl, pepř
Postup: Omyj dýni, vydloubej semínka a nakrájej ji na kusy, oloupej bramboru a nakrájej ji na kusy, pokrájej cibuli a zázvor, rozehřej pánev s kokosovým olejem a osmahni na něm cibuli a zázvor. Do kastrolu nalij vývar, přidej zázvor, cibuli a zeleninu, vař cca 15 minut, dýně by měla změknout. Poté rozmixuj tyčovým mixérem. Podávej s trochou kokosového mléka.
5. Losos v konzervě místo uzeného
Uzený losos je lahůdka a navíc losos obsahuje spoustu hodnotných látek. Jenže problém spočívá v opravdu velmi velkém množství soli. Jedna porce uzeného lososa obsahuje 5 gramů soli, a to už taková paráda není. Naproti tomu ryba v plechovce sice také obsahuje sůl, ale v daleko menším množství. Pokud chceš jíst opravdu zdravě, kup si lososa čerstvého.
Jak jsi na tom se solí ty? Solíš hodně nebo ses naučila nahrazovat sůl třeba bylinkami?
Foto: Shutterstock.com