Femina.cz > Články o módě > Šperky z chirurgické oceli frčí. Už máš ten svůj?
Šperky z chirurgické oceli frčí. Už máš ten svůj?
Každá z nás se ráda zdobí, určitě i ty. Prstýnky, řetízek s přívěškem a náramky nosí ženy i dívky, a to bez ohledu na věk. A stejně jako v módě i v doplňcích hrají prim aktuální trendy. Letošnímu podzimu vévodí šperky z chirurgické oceli. Proč je rozhodně musíš mít?
Svět šperků je roztodivný svět. Najdeš v něm nejrůznější materiály, pestrou škálu motivů, mnohdy dechberoucí zpracování, nejrůznější zdobení kamínky, korálky a perličkami. Tenhle ráj nejen žen (šperky stále častěji nosí i muži) je specifický, ale podléhá módním trendům stejně jako statní módní doplňky a oblečení.
A letošnímu podzimu, potažmo celé druhé půli roku vévodí jeden materiál více než ty ostatní. Je jím chirurgická ocel. Proč myslíš, že je tak dobrá a z jakého důvodu bys měla šperky z ní preferovat?
Původně pro lékařství
Nerezová chirurgická ocel je, jak původní přívlastek napovídá, materiál dříve určený lékařství. Tam, jak jistě víš, napomáhá především v podobě nástrojů u zákroků a operací, ale i jako částečná dočasná, nebo i trvalá náhrada a podpora některých částí těla, hlavně kostí ale i orgánů. V současnosti se ve zdravotnictví ve větší míře využívá titan, ve špercích vede ale ocel.
Proč chirurgická ocel na šperky?
Věděla jsi, že chirurgická ocel je těžší než jiné materiály? To jí ovšem neubírá na přitažlivosti, protože je velmi odolná a neobsahuje kobalt, tudíž neoxiduje a také nepůsobí žádné alergické reakce. Je proto pro výrobu šperků jako dělaná. Také je u ní specifické, oproti jiným materiálům, z nichž se šperky vyrábí, že kousky z chirurgické oceli nejsou vyrobené odléváním, ale lisováním. Pak je každý kousek řemeslně upraven. A aby toho nebylo málo, tak chirurgická ocel obsahuje chrom a prvky, jež jí dávají odolnost vůči korozi a oxidaci a tím značnou stálobarevnost.
Máš-li problém s nošením zlata a stříbra, je chirurgická ocel to pravé ořechové právě pro tebe, i pro všechny, kteří bojují s alergickými reakcemi kůže a organismu. Tato ocel je totiž hypoalergenní, což vypovídá hodně o tom, proč byla původně vybrána do lékařské sféry. A pro fakt, že nedráždí ani citlivou pokožku, je tato ocel ideálním adeptem nejen na šperky, které ráno nasadíš a večer sundáš, ale rovněž i na piercing a nastřelovací náušnice.
Bonusy šperků z chirurgické oceli
- Šperky z ní jsou oproti jiným materiálům (zlato i stříbro) příjemně cenově dostupné.
- Můžeš si vybrat jak z vysoce lesklých kousků, tak i z méně nápadných matných, případně zvolit komfortně vypadající kombinaci obojího.
- Každý kousek je precizní, stylový a elegantní.
- Tyto šperky zůstávají dlouho krásné, čisté a vypadají stále jako nové (tzv. nezajdou).
- Chirurgická ocel je tvrdá, odolná a líbivá na pohled.
- Díky velké tvrdosti lze chirurgickou ocel opracovávat a leštit pomocí elektromagnetických přístrojů, a tak vyrovnat a vyhladit i sebemenší nerovnost.
Co a proč vybrat?
Je na tobě, zdali ti vyhovují malé či větší šperky. Ovšem doba a módní trendy ve špercích přejí hlavně hravosti a vtipu (především v dámských kouscích), a jednoduchosti s vyšší masivností nežli dříve (u šperků pro muže). Aktuálně se nosí silnější řetízky, řetízkové náramky, nebo hladké a umně zpracované masivnější kousky.
Obecně se sebejistým a sebevědomým lidem přisuzují šperky výraznější i větší, a lidem jemným v povaze i vzhledu naopak ty minimalistické. Každý kousek by se ti měl nejen líbit, ale být i jakýmsi vyjádřením tvé osobnosti a osobitosti i stylu navenek.
Pro každou příležitost jinak
Zásadní je také příležitost, pro níž si šperk bereš. K dennímu nošení si vezmeš spíše jednoduché a menší šperky a pro slavnostní příležitost můžeš zvolit i okázalejší a třeba ty ve vysokém lesku a s více kamínky. Na obchodní schůzku zvolíš jistě nenápadné kousky, a naopak na party s přáteli se můžeš odvázat a vyzkoušet extravagantní a okázalý styl šperků z chirurgické oceli.
I pánové podlehli!
A nejen ty a tvé kamarádky budete šperky z chirurgické oceli milovat, stále více je vyhledávají i muži. A není to jen parketa mladých, prolíná se to napříč generacemi. Muži mimo hodinek nosí snubní prsten, řetízek, náramek, manžetové knoflíčky, ale dnes často i náušnice (hlavně pecičky a malé kroužky). Tak proč ne právě z chirurgické oceli?
Jak správně vyčistit šperky z chirurgické oceli?
Existují speciální čističe na ocelové šperky, dostupné v drogeriích. Zakoupeným čističem můžeš dle uvedeného návodu každý šperk vyčistit. Ovšem jsou i domácí možnosti.
- První varianta – Do nádoby nalij 200 ml vody a přidej polévkovou lžíci jaru. Zamíchej a do směsi namoč bavlněný hadřík. Jemnými krouživými pohyby čisti jednotlivé šperky, poté je osuš suchým bavlněný hadříkem a nechej je volně položené na hadříku ještě hodinku doschnout. Můžeš je pak ještě suchým hadříkem vyleštit.
- Druhá varianta – Pořiď si měkký hadřík a nanes na něj zubní pastu. Pak každý šperk z chirurgické oceli krouživými pohyby hadříkem čisti. Po vyčištění je namoč do vlažné vody a nechej v ní 15 minut. Dosuš hodinku na vzduchu a dolešti suchým bavlněným hadříkem.
Co bys ještě měla vědět
Šperky z nerezové oceli skladuj doma zvlášť od jiných – od zlatých a stříbrných. Tak jim zaučíš dlouhotrvající krásný vzhled. Měj je uloženy na měkkém povrchu (stačí pěnou či hadříkem vystlaná krabička) a v suchém prostředí.
Tak co, zaujaly tě šperky z chirurgické oceli? Podlehneš jim také? Nebo máš se šperky z chirurgické oceli nějaké své zkušenosti? Jaké jsou? Poděl se o ně s námi! A mrkni do galerie, najdeš tam malou inspiraci:
Zdroj foto: Shutterstock.com