Spánek podle feng-šuej aneb 5 největších chyb, které děláš

Ani ložnice tvých snů ti možná příjemné sny nezaručí. Našetřila sis na drahou designovou lampu? Investovala jsi do luxusní matrace? Nebo máš za to, že voňavé svíčky jsou to pravé? Ve skutečnosti ale není pro zdravý spánek ani jedna z těchto „nezbytností“ podstatná. Alespoň podle učení feng-šuej.

Prastaré čínské učení vychází z tradiční čínské medicíny. Feng-šuej, které znamená v češtině voda a vzduch, je zaměřené na sladění dobré energie, která ovlivňuje naši náladu a pocit štěstí a pohody. Vzduch, který dýcháme, se skládá ze dvou druhů iontů: kladných a záporných. Možná překvapivě jsou pro nás prospěšnější ionty záporné – skládá se z nich kyslík – než ionty kladné – z těch je zase dusík. Kladné a záporné ionty musejí být v harmonii. Pokud je záporných méně, tělo postrádá dostatek kyslíku, což vede k nemocem, dýchacím potížím, alergiím…

Filozofie feng-šuej má za cíl dosáhnout harmonie nezbytné pro dobrý spánek. Někdy k dosažení cíle stačí udělat jen drobné změny. Které chyby možná děláš?

Chyba č. 1: Postel nemá čelo

Podle feng-šuej má postel navozovat pocit bezpečí, nikoliv pouze poskytovat místo pro ležení, a k tomu slouží pelest. Polštáři se záležitost rozhodně nevyřeší. Důležité také je, aby čelo postele bylo celistvé a mezi ním a zdí nebyl žádný prostor. To má sloužit ke stabilizaci energie, která pak se pak nemůže vytratit. Proto by ses měla vyvarovat pelestí z latěk, nevhodná jsou také kovová čela.

Chyba č. 2: Příliš mnoho elektroniky

Nejen mobily vedle postele, ale také třeba radiobudík či velké kovové předměty mohou narušit spánek či snížit jeho kvalitu. Volit bychom měli přírodní materiály, jako je dřevo, bavlna, vlna, hedvábí a samet. Televize v ložnici není ideální. Pokud ji tam nutně musíš být, měla by být na noc zcela vypnutá, nikoliv v režimu stand-by. Doporučit lze japonské technologie, které posilují energii , jako jsou magnetické matrace a polštáře i čističe vzduchu. Pomáhají tělo chránit před stresem.

spnek-feng-suej-text.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Chyba č. 3: Špatná cirkulace vzduchu

Někteří lidé nechávají okna v ložnici zavřená a spoléhají se pouze na klimatizaci, v místnosti se pak nedá dobře spát. Postačí otevřené jen jedno malé okno, rozdíl v kvalitě spánku ale může být obrovský.

Chyba č. 4: Pestré geometrické vzory

I detaily jsou někdy velmi důležité. A proto by ses měla vyvarovat ložního povlečení pestrých vzorů. Škodí zejména ty geometrické, které mohou mozek zaměstnávat až příliš. Vzorů se nemusíš vzdávat úplně. Ideální jsou drobné kvítky či puntíky.

Chyba č. 5: Příliš mnoho světla

Zejména světlo z obrazovek mobilů či tabletů narušuje v těle hladinu melatoninu a tím i přirozený biorytmus. Pokud si čteš před spaním zprávy například z tabletu, tělo registruje signály modrého světla a domnívá se, že jde o denní světlo, takže se správně nepřipraví na spánek. Další z mnoha důvodů, proč je dobré před spaním nechat odpočívat nejprve elektroniku, nejlépe co možná nejdále od postele.

Tip: Pokojové rostliny (nejen) v ložnici dokážou pohltit jedovaté výpary a vrátit do vzduchu kyslík. Pokud v ložnici žádné nemáš, rozhodně si tam nějakou pořiď.

Když budeš dodržovat tyto rady, můžeme ti zaručit, že se ti bude spát jako miminku. Nebo jako ospalcům v naší fotogalerii, co usnou kdekoliv.

Foto: Shutterstock.com, facebook.com

7.11.2018 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist