Femina.cz > sex a vztahy > Rady a články o manželství > manželská krize > SOS, partner přišel o místo a nemáme peníze! Co s tím?
SOS, partner přišel o místo a nemáme peníze! Co s tím?
Pavla neustále jenom počítá peníze. Přestože jako asistentka vedoucího v soukromé firmě má mírně nadprůměrný příjem a neměla by si naříkat, hrozba nesplacených účtů ji teď pronásleduje už i ve snu. Její partner přišel o místo a domácí atmosféra houstne…
Rezignace po třech měsících
„Dokud jsme oba vydělávali, neměli jsme žádné problémy. Občas jsme si mohli dopřát dobrou večeři v restauraci, návštěvu kina, divadla nebo koncertu, zkrátka nějaké potěšení a ještě nám zbylo dost peněz,“ vzpomíná pětačtyřicetiletá Pavla. „Jenže od té doby, co Mirek přišel před rokem o práci, je to pořád horší a horší,“ dodává ale jedním dechem. Rodinné příjmy se zmenšily na polovinu. Mirek ze začátku intenzivně hledal práci. „Kolik vám je? Cože, padesát pět let? Děkujeme, nepotřebujeme,“ slýchal ale bohužel stále častěji. Tedy pokud se mu vůbec někdo obtěžoval odpovědět. Asi se mu nelze moc divit, že po zhruba třech měsících hledání rezignoval.
Návštěvy hospody se projevují v rozpočtu
„Hodně mu kleslo sebevědomí a já chápu proč. Když vám někdo třikrát do týdne řekne, že vás nechce, nepotřebuje, nemá o vás zájem, těžko hledáte motivaci cokoli hledat,“ říká Pavla. Mirek se ještě nějakou dobu zabýval doma kutěním, ale brzy už ho neuspokojovalo ani to. Objevil se kamarád, se kterým předtím občas zašel na pivo. Pavle to nevadilo, sama občas navštívila kamarádku na pokec a nikdy nebyla žádná žárlivá fúrie, která by za jeho posezením s přáteli hledala něco jiného. Mirkových odskočení si do hospody ale začalo přibývat a projevilo se to i na už tak dost napjatém rodinném rozpočtu.
Nemá odvahu zeptat se, kde v noci byl
„Když jsem mu před týdnem řekla, že máme málo peněz a že si tudíž myslím, že by mu stačilo jít do hospody jednou týdně, strašně jsme se pohádali. Práskl dveřmi, odešel a vrátil se až druhý den ráno. Co celou noc dělal, to nevím. Ale jedno vím jistě, jestli to takhle půjde dál, spěje to všechno asi ke krachu,“ vypráví naštvaně bezradná Pavla. Je znát, že s ní příhoda hodně zacloumala, protože tohle se v jinak dosud bezproblémovém manželství ještě nikdy nestalo. Bojí se, že se situace bude opakovat a neví, jak má v takovém případě zareagovat. Odvahu zeptat se Mirka, kde byl a co dělal, nemá. Nedokáže předvídat, jak by zareagoval. Přesto ví, že jestli se něco nestane, řítí se do propasti….
Dobrá rada nad zlato
Tady je každá rada drahá. Ztráta zaměstnání je vždycky velkou ranou pro postiženého člověka i pro jeho partnera, odborníci ji dokonce přirovnávají k rozvodu nebo k úmrtí blízkého člověka. Je jasné, že Pavlu situace vyčerpává. Domácí rozpočet musí táhnout sama. Úvahy, co dřív musí zaplatit, rozhodně nepřispívají k její psychické pohodě. Na druhou stranu, musíme připustit, že Mirek se ne vlastní vinou ocitl v nezáviděníhodné situaci. Vzhledem k jeho věku je nalezení nového pracovního místa obtížné, ačkoli se o to zpočátku pokoušel. Je pochopitelné i to, že rezignoval, když viděl nezájem o svoji osobu ze všech stran. Po mnoha odmítnutích se těžko hledá energie zkoušet to znovu. A v jaké oblasti se pokusit prosadit, taková rada je opravdu nad zlato.
První pomoc? Vyjádřete podporu
Jaká je první pomoc pro Pavlu? Jedinou šancí, jak se z problému dostat, je začít o něm mluvit. Nepřehlížet ho, nechodit kolem něj jako kolem horké kaše. Neptat se, kde byl tenkrát v noci, když k tomu nemá odvahu. Měla by začít tím, že Mirkovi vysvětlí, že se ho snaží podporovat, minimálně tím, že táhne rodinný rozpočet a zajišťuje mu materiální servis, což rozhodně není málo. Že třeba už nezvládne podporovat ho víc psychicky, to jí nelze vyčítat. Málokdo je schopen v dnešní době celou situaci utáhnout a ještě mít optimismu na rozdávání. První impuls by zkrátka měl přijít od ní a pak nezbude než počkat, jak Mirek zareaguje. Zda ještě má energii vzpamatovat se…
A co byste Pavle poradily vy? Stalo se vám, že partner přišel o práci a tíha rozpočtu byla na vás?
Foto zdroj: profimedia.cz