Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > nachlazení > Skryté zdraví v chutích a vůních Vánoc
Skryté zdraví v chutích a vůních Vánoc
Křehké pečivo z mletých oříšků, kokosové kuličky a medové perníčky ochucené skořicí a hřebíčkem patří neodmyslitelně k vánočním svátkům stejně jako stromeček a dárky. Věděli jste, že jsou zdravější, než vypadají?
VLAŠSKÉ OŘECHY
Vanilkové rohlíčky se od běžného pečiva složeného z mouky, tuku a cukru liší tím, že se do nich přidá hrnek mletých vlašských oříšků. Pamlsek je tak rázen obohacen o vysoce kvalitní proteiny, vitamíny skupiny B a minerální látky, jež se našemu organismu často nedostává – mimo jiné železo, hořčík a vápník. Vlašské ořechy obsahují 2,7 mg zinku na 100 g, tedy mnohem více než ryby či kterékoliv maso s výjimkou jater.
MANDLE
Mandle mohou při pečení vlašské oříšky úspěšně zastoupit, aniž se tím ohrozí chuť nebo sníží účinky na naše zdraví. Obsah vitamínů a stopových prvků je hodně podobný a pravidelná konzumace mandlí může snížit hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Mandlové pochoutky navíc chrání srdce a bojují s nebezpečnými volnými radikály v těle. Nic se však nemá přehánět – oříšky i mandle jsou pro vysoký obsah tuku poměrně kalorické, nemluvíc o jejich kombinaci s máslem a cukrem ve vánočním pečivu…
Čtěte: Mandle – zdravý recept na lepší sex
KOKOS
Kokosové ořechy jsou uctívanou manou domorodců a přežil díky nim nejeden ztroskotanec. Dužnina, ať už v čerstvé nebo sušené podobě, dodává tělu kromě proteinů a tuků významnou dávku hořčíku, který zabraňuje křečím, ulevuje od svalových bolestí a udržuje krásné vlasy a nehty. Nemalý význam má kokos pro opěrnou soustavu – díky vysokému obsahu vápníku chrání před osteoporózou.
MED
Med je vyhlášeným pomocníkem při nachlazení a nespavosti, dokáže ale také povzbudit činnost střev a zhojit poraněnou sliznici. Doporučuje se proto při žaludečních vředech a podráždění dvanácterníku.
HŘEBÍČEK
Usušené poupě Hřebíčkovce vonného bylo v lidové medicíně využíváno zejména jako lokální anestetikum při bolesti zubů a dásní. Žvýkání hřebíčku navíc provoní dech a dezinfikuje ústní dutinu. Aromaterapie doporučuje vdechovat jeho vůni při zánětu dýchacích cest a rýmě.
SKOŘICE
Koření výrazné nadládlé vůně je ve východních kulturách využíváno k léčbě močových cest i jako podpůrný prostředek pro léčbu rakoviny. Pro své dezinfekční a antibiotické účinky nachází uplatnění také při nachlazení, kašli a chřipce. Navíc umí rozproudit krev a zvyšuje sexuální touhu – její chuť a vůni proto můžete využít při milostné předehře 🙂
Čtěte: Skořice – co o ní nevíte