Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > Sklenka červeného vína každý den? Hazard se zdravím!
Sklenka červeného vína každý den? Hazard se zdravím!
Sklenka dobrého vína každý den? Zdá se, že vůbec není tak zdraví prospěšná, jak se léta tradovalo! Vědci přišli se studií, jejíž výsledky jsou naprosto děsivé! Prý i pouhá kapka alkoholu, podávaná s pravidelností, může být příčinou rakoviny prsu!
Dát si takhle večer u televize dvě deci po velmi náročném dni? To přece není zase takový hřích. Alespoň si to všichni mysleli, dokud výsledky dvou nezávislých studií z Ameriky a Velké Británie neprokázaly jisté velmi nepříznivé proroctví. Patříš mezi vinaře? Pak buď v pozoru!
Nejen tvá prsa jsou v ohrožení!
„Pití více než jedné deci vína denně zvyšuje riziko rakoviny prsu,“ nechala se slyšet autorka první studie, onkoložka Wendy Chenová, působící na Harvard Medical School v americkém Bostonu. Zdá se ti to jako velmi nepravděpodobné? Pak ti asi předložené důkazy vyrazí dech.
Chenová společně s výzkumným týmem zkoumala několik tisíc žen, které uvedly, kolik alkoholu v jednotlivých týdnech konzumovaly. Těm, co si dopřály víc než čtyři deci vína denně, se výskyt rakoviny prsu zvýšil až o 37 procent. A šesti procentní nárůst postihl ty, které se přiznaly k pravidelné konzumaci dvou „decek“.
„Alkohol je rizikový faktor rakoviny. Toto je první výzkum, který jasně prokázal, že i trocha vína může představovat veliké nebezpečí,“ uvedla Chenová.
S jejím názorem se shoduje i britská studie Million Woman Study, která neváhala prozkoumat zdraví jednoho milionu žen po celém světě a s definitivní platností potvrdila, jaká je skutečnost.
Hlavní viník? Hormon!
Ač se to zdá k nevíře, za tohle všechno může jeden hormon, který se tváří zcela nevinně. Estrogen. U něho to začíná a končí. Vědci jsou totiž přesvědčení, že popíjení alkoholických nápojů zvyšuje jeho hladinu v těle. A právě s ním jsou spojené všechny druhy rakovin. Takže vysvětlení je na světě. Poněkud skličující, viď? A platí to i pro informaci, že v celosvětovém měřítku je celá jedna pětina úmrtí spojena s rakovinou z alkoholu. Otázka tedy zní, zda pít či snad nepít?
Všechno má svá pro a proti!
Jak už to většinou bývá, co škodí jedné věci, druhé zase prospívá. Holt všechno má svůj rub i líc. A to je i případ vína. Jsou dokázány jeho pozitivní účinky třeba na kardiovaskulární systém, snižuje také hladinu škodlivého cholesterolu a zvyšuje ten „hodný“ a zabraňuje kornatění tepen. Zavrhovat ho tedy nemusíš, ale všeho moc škodí. A největší nepřítel je v tomto případě pravidelnost.
„Riziko rakoviny prsu zvýší především opakovaná konzumace alkoholu. Pro většinu žen nepředstavuje malá sklenička podávaná jednou za čas žádný problém,“ vysvětlila na závěr Chenová. To jsou úlevná slova. Vždyť se říká, že den bez vína je jako den bez slunce…
Co na to čtenářky?
„Já osobně si myslím, že vědci by se konečně měli ustálit na jednom názoru a za tím si stát.“ rozčiluje se Lenka (35 let). „Tohle přeci není normální, co studie, to jiný názor, jak se v tom pak mám asi vyznat? Víno piju ráda a rozhodně s tím nehodlám přestat.“
„Blbost!“ souhlasí s Lenkou Ivana (28 let). „Červené víno má skvělé účinky hlavně na mou náladu. Takže ho budu pít dál.“
„Nepiju alkohol, takže mě tyhle studie nechávají chladnou.“ krčí rameny Adriana (31 let). „Ale nemyslím si, že by cokoliv v rozumné míře škodilo. Člověk by měl prostě dát na to, jaké signály mu vysílá tělo. Když mám chuť na čokoládu, dám si ji, když mám chuť na svíčkovou, dám si ji a kdybych měla chuť na sklenku vína, tak si ji dám taky.“
A jak to máš ty? Popíjíš si večer u televize i ve všední den? Napiš nám o tom do diskuze!
Foto zdroj: Thinkstockphotos.com