Jak si správně přát aneb Novoroční předsevzetí, co mohou fungovat

Také každý rok vstupuješ do nového roku s hromadou předsevzetí, jak zhubneš, začneš se učit cizí jazyk, omezíš sociální sítě a začneš číst knížky, ale nějak se ti nedaří je dodržet déle než pár dní? Zkus to letos jinak!

Každý Nový rok si dáváme předsevzetí. Ale proč, když je opakovaně porušujeme? Pravdou je, že neexistuje žádná kouzelná pomůcka, která by nám s pevnou vůlí pomohla.

 „Budu chodit včas. Budu šetřit. Přestanu odkládat povinnosti. Zhubnu. Přestanu kouřit. Omezím alkohol. Nebudu mluvit sprostě…“ To a spoustu dalších věcí si každý Nový rok slibujeme. Euforie z vidiny plánované změny je násobena slavnostní atmosférou konce roku a často také party lidí, kteří do toho jdou s námi. Jenže pevná vůle začne po pár dnech opadat stejně jako parťáci. Lidská mysl je navíc perfektním scénáristou, proto okamžitě dokáže připravit desítky důvodů, proč zrovna teď musíme svá předsevzetí porušit. Tak tohle známe asi úplně všichni…

Nečekej na nový rok, změň to hned!

Novoroční předsevzetí mají svou logiku. Člověk s koncem roku vyhodnocuje, jaký daný rok byl a co by chtěl nebo mohl dělat jinak – aby byl zdravější, spokojenější, úspěšnější atp. Začátek roku tedy vnímáme jako symbol pro nový začátek,“ říká Klára Gajdušková, psycholog z Polikliniky na Národní. Věděla jsi třeba, že téměř polovina Čechů chce od Nového roku začít šetřit? Pro 44 % lidí je přelom roku důvodem zlepšit zdraví a každý čtvrtý se chce cítit lépe. Podle psycholožky je však pravděpodobné, že pokud se změnou čekáme až na Nový rok, může jít jen o hledání důvodu, proč změnu odkládat. „Důvod pro změnu by měl přijít od vás samotných, klidně v půlce května a klidně ve čtvrtek. Ne pouze proto, že právě začíná další rok. K tomu, abyste zapracovali na změně, nepotřebujete ani parťáky, ani další pomůcky. Stačí najít pořádnou motivaci a cvičit pevnou vůli,“ tvrdí Klára Gajdušková a my jí chtě nechtě musíme dát za pravdu.

Pokud změnu opravdu chceš, není důvod ji odkládat. Naopak, pusť se do ní v momentě, kdy se rozhodneš. Teď hned! Jako motivace může pomoci, když si představíš, co změna chování udělá: Jak se budeš cítit, když budeš 2−3krát týdně chodit cvičit? Co si pořídíš za peníze ušetřené za cigarety nebo alkohol?

Správně si přát je věda

Když už si budeš něco přát, měla bys vědět, že správně si přát je věda. Nefungují ani přání, která formuluješ příliš obecně, ani příliš mnoho vysokých cílů. Jeden naprosto stačí. Pravdou je, že podle různých průzkumů ze světa nesplní svá novoroční předsevzetí většina lidí. Za příčinu svého neúspěchu zpravila považují nerealistické cíle či to, že na jejich plnění prostě zapomněli. „Říct si, že od Nového roku budete hubnout, je velmi neurčité. Formulovat však přání tak, že do léta každý měsíc zhubnete o kilo nebo dvě, to už je přání, u kterého dokážete výsledky změřit. Pak můžete snadno zhodnotit, jak si vedete oproti plánu. Nestane se tak, že nebudete s výsledkem spokojeni, protože sice od Nového roku poctivě hubnete, ale ne tolik, kolik jste čekali. Stejně tak neříkejte, že začnete chodit na spinning. Řekněte si, že na spinning půjdete každý týden dvakrát,“ říká Klára Gajdušková.

predsevzeti-1.jpg

Zdroj: Shutterstock

Zasloužená odměna za snahu musí být

Nastav si nejen úkoly, ale také odměny. Například pokud chceš shodit dvě kila každý měsíc, jako zvýšená motivace by mohlo fungovat to, že si před létem nakoupíš nový šatník. Nebo že za peníze, které jsi ušetřila za cigarety, protože jsi přestala kouřit, pojedeš na dovolenou. Může to být cokoliv, co zvýší tvou motivaci předsevzetí dodržet.

Chybovat je lidské

Neznamená to, že když jsi svůj slib porušila, že je všechno pasé. Sousto čokolády neznamená, že ji musíš sníst celou. Vynechaná lekce spinningu neznamená, že už tě tam neuvidí. A že si zapálíš, protože tě šéf vytočil? Příště zkusíš lépe zvládnout argumentaci a na cigaretu už nepůjdeš jen kvůli rozčilení. Úplně to nejdůležitější, co pro splnění předsevzetí existuje, je vnitřní nastavení sebe samotného. Přemýšlej o tom, proč jsi polevila, nevyčítej si a soustřeď se na to, co tě čeká. Vždyť sis na úplném začátku přeci jasně vizualizovala, jaké plusy toužená změna přinese. Pamatuješ?

Patero psycholožky Kláry Gajduškové

  1. Změň slovník. Měla bych, nemůžu, musím, to nejde apod. nahraď slovem chci.
  2. Buď konkrétní. „Začnu chodit do divadla“ nemá jasné zadání. Oproti tomu „Každý měsíc zhlédnu jedno představení“ je neoddiskutovatelné.
  3. Mysli reálně. „Do léta zhubnu 15 kilo“ je cíl ztracený v dálce. Zatímco „Každý měsíc zhubnu tři kila“ zní velmi dosažitelně.
  4. Zvykej si. Postupné budování nových návyků je lepší varianta, než razantně změnit dennodenní zvyklosti.
  5. Odměňuj se. Buď na sebe hrdá a každý den, nebo dokonce každou situaci, kdy jdeš za svým cílem, se odměň. Může jít o dobré jídlo, zážitek, dovolit si chvilku se zastavit…

A jak to máš s novoročními předsevzetími ty? Dáváš si je? A dodržíš je? Zkusíš to letos nově podle našeho návodu? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

31.12.2018 7:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist