Sedavé zaměstnání ohrožuje tvé zdraví. Jak se bránit?

Tušíš, kolik denně prosedíme hodin, ať už bychom chtěli či ne? A máš představu, co to dělá s tvým zdravím? Je jasné, že pokud máš sedavé zaměstnání, těžko to změníš, ale přeci jen něco dělat můžeš, abys zabránila nepříjemným následkům dlouhého sezení…

Kouření? Obezita? Kdepak, největší hrozbou pro zdraví paradoxně není jedno ze zmiňovaných. Přímo zhoubný vliv má totiž dlouhodobé sezení. Jenže co když trávíš dny sezením v práci? Nezoufej, negativní účinek sezení lze zvrátit.

„Když sedíme, využíváme méně energie, než když stojíme nebo se hýbeme. Dlouhodobé sezení se přitom pojí s řadou negativních vlivů na zdraví organismu. Patří mezi ně třeba obezita, ale i další komplikace, které se s nárůstem tělesné hmotnosti mohou, ale ani nemusí pojit, včetně zvýšeného krevního tlaku, vysokého krevního cukru, nárůstu viscelárního tuku či zvýšení hladiny cholesterolu,“ vysvětluje fyzioterapeutka Tereza Novotná z center zdravotního životního stylu Domů jógy.

Jednoduše řečeno, celodenní sezení přispívá k rozvoji metabolického syndromu, který výrazně zvyšuje riziko rozvoje diabetu či úmrtí v důsledku kardiovaskulárního nebo onkologického onemocnění. Fyzicky neaktivní lidé jsou náchylnější ke zraněním a celkově se u nich zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Zabývali se tím například vědci na kanadské University of Toronto.

Jak vypadá náš den?

·         cvičení (45 minut aktivity)

·         jízda do práce (45 minut sezení)

·         práce na PC (4 hodiny sezení)

·         oběd (45 minut sezení)

·         práce na PC (4 hodiny sezení)

·         jízda z práce (45 minut sezení)

·         večeře (30 minut sezení)

·         sledování televize, čtení či hraní na PC (3 hodiny sezení)

·         celkem: 13 hodin a 45 minut prosezených minut denně

Prosedíme skoro 14 hodin

V dnešní době nasycené moderními technologiemi je bohužel snadné prosedět celý den. Sezením trávíme stále více a více času, ať už právě v práci, na cestách či doma. Když se zamyslíš nad tím, jak dlouho během dne sedíš, výsledná časová suma tě určitě překvapí. Jak upozorňuje fyzioterapeutka, ač možná samu sebe považuješ za přiměřeně fyzicky aktivní (vždyť skoro každý den cvičíš!), ani pravidelné cvičení každý den po dobu hodiny toho na celkové prosezené době příliš nemění.

„Vašemu zdraví je jedno, jestli sedíte u počítače v práci, za rýsovacím stolem nebo za volantem auta. Pokud tělu nedopřejete žádnou fyzickou aktivitu a více než osm hodin denně sedíte, je to pro organismus z hlediska zdravotního podobně rizikové, jako kdybyste byli obézní nebo silnými kuřáky,“ upozorňuje MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka z Lékařského domu Praha 7. Pravidelná fyzická aktivita je přitom podle lékařky klíčová, negativní důsledky celodenního sezení dokáže totiž zmírnit.

sedave-zamestnani-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Hýbej se. Pokud možno každý den

 „Nemusíte se vrhat do zvedání těžkých vah či běhání, udělejte si z pohybové aktivity čas sám pro sebe, který vás rozvine nejen fyzicky, ale i duševně. Skvělou volbou je jóga, při níž si při správném provádění protáhnete krční páteř, záda i kyčle, tedy přesně ta místa, která při celodenním sezení nejvíce trpí. Jógu navíc můžete provádět každý den a střídat jednotlivé styly, což vaše tělo opravdu podpoří. Dobrou variantou může být plavání, nebo třeba rychlejší procházka či kolečkové brusle s kamarádkou,“ tvrdí Tereza Novotná. Návštěvu posilovny můžeš zkusit zařadit do doby tvé obědové pauzy, tím rozrušíš nejdelší blok sezení v průběhu dne.

Jestli nejsi vyloženě sportovní typ, který by se vyžíval ve cvičení, Tereza Novotná doporučuje pořídit si alespoň krokoměr, buď v podobě klasického pásku na zápěstí nebo v podobě aplikace v mobilním telefonu. Denní cíl si nastav minimálně na 10 000 kroků a vyraz. Za pár ní se možná sama přistihneš, jak vyrážíš do práce o půl hodiny dřív a vynecháváš několik zastávek tramvají, abys svůj denní cíl splnila. A pokud cestou do práce vyměníš eskalátor či výtah za běžné schody, tím lépe!

Co změnit v práci?

V poslední době jsou oblíbené stoly, u nichž se nesedí, ale stojí. Ani to ale není to pravé ořechové, lidský organismus pro své zdraví vyžaduje změnu pozic. „Pokud máte problémy s páteří, vyvolané špatným držením těla nebo stávajícím onemocněním páteře, pak vám vyměnit osm hodin sezení za osm hodin stání moc neprospěje, navíc může dojít ke zhoršení potíží např. s křečovými žilami,“ varuje lékařka Sobotková.

Optimální je podle ní pozice střídat, tedy máš-li tu možnost, prostřídat klasický stůl za ten „stojící“. Vhodné je též střídat sezení na kancelářské židli a na nafukovacím míči. Při sedu na něm zaměstnáváš vnitřní břišní a zádové svalstvo a zlepšuješ svůj postoj. Výběr správné velikosti míče je důležitý. Na velkém musíme vydat hodně síly k udržení rovnováhy, a malý míč zase tělo nutí aktivovat již přetížené svalové skupiny. Ideální je velikost míče a způsob jeho použití konzultovat s odborníkem,“ radí fyzioterapeutka Tereza Novotná, podle níž není zdravé na nafukovacím míči sedět dlouhodobě. Stabilizační systém vydrží aktivní po dobu maximálně dvaceti minut. Poté se tělo vrací ke svým návykům. Ideální je tedy sezení na normální židli prokládat sezením na míči,“ nastiňuje k tomu odbornice.

Pravidelné přestávky mají smysl

Pauzu od sezení během pracovního dne by sis měla dopřát ideálně každých 30 minut, či alespoň jednou za hodinu. Dojdi si v práci na toaletu do jiného patra, skoč si uvařit čaj či kávu a telefonní hovory vyřizuj při chůzi nebo ve stoje. Navrhnout můžeš také změnu porad, kdy vyměníte sezení za stání či chůzi. Změna prostředí se pak může pozitivně odrazit i na nových nápadech a produktivitě.

Foto: Shutterstock.com

8.1.2019 6:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist