Rýma v létě? Braň se výkyvům teplot a klimatizaci

Chápeme, že ve třicetistupňových vedrech je klimatizace příjemné řešení. Ale všeho moc škodí a přechody z tepla do chladna nejsou pro tvé zdraví ideální. Abys předešla letnímu nachlazení, je potřeba s klimatizací opatrně. Dávej si pozor nejen na výkyvy teplot, ale kontroluj i stav klimatizace, která bývá často zanesena choroboplodnými zárodky. Poradíme ti, jak nachlazení v létě předejít.

Vedro k padnutí, ulice se proměnily v saunu a ty jen hledáš, kde by ses zchladila? Tak na to pozor, aby to zchlazení nemělo za následek rýmu. Vysoké výkyvy teplot tomu jen nahrávají. Příliš ledových nápojů, hromady zmrzliny a klimatizované prostředí tě sice mohou vedra zbavit, ale tělu přineseš šok a pak není divu, že večer smrkáš jako o závod.

Angína i zánět hlasivek? I to hrozí

Nachlazení, pokašlávání a bolest v krku bývají často spojovány se zimním obdobím, kdo by to čekal v létě, že? Ale pokud špatně používáš klimatizaci, tak se vystavuješ tomu, že nějakou tu rýmičku dostaneš. A to je škoda, když léto přeje koupání se v rybníce a zmrzlinám. Přiměřená klimatizace může být jedině ku prospěchu, ale pokud jsou výkyvy příliš vysoké nebo sedíš přímo u větráku, tak ti hrozí nejen rýma, ale i angína, zánět trojklaného nervu nebo dokonce zánět hlasivek. Nedoporučují se ani příliš ledové nápoje a to obzvlášť, když jsi celá zchvácená vedrem. Navíc ledové nápoje člověka ve skutečnosti neochladí, mnohem efektivnější je pít vlažnou vodu.

S klimatizací v autě opatrně

Pryč jsou ty doby, kdy se jezdívalo do Chorvatska k moři s otevřenými okýnky a propoceným oblečením. Dneska při každé jízdě autem zapneme klimatizaci a rázem nevíme o tom, že je venku přes třicet stupňů. Ale když pak dojedeme do cíle a vyjdeme z auta, rázem nás omráčí pořádné parno. A o teplotní šok není nouze, tím si oslabíš imunitu a tvé tělo se pak virům hůře ubrání. Na tohle je ale jednoduchý trik, chvíli před tím, než budeš muset zastavit, klimatizaci postupně snižuj, až se dostaneš na venkovní teplotu. A jestli sedíš v klimatizovaném autobuse nebo vlaku, měj v kabelce připravený svetřík nebo šál, do kterého se zabalíš.

 

nachlazeni-a-klimatizace-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Dohady o teplotě v práci

Přidáváš si ráno do kabelky lehký svetr a ponožky, protože v kanceláři je díky klimatizaci taková zima, že v letních šatech cvakáš zuby? Věděla jsi ale, že teplotu na klimatizaci určuje zákon, a podle něj by rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou neměl být více než šest stupňů? Tím neříkáme, že máš svého zaměstnavatele udat, aby platil vysokou pokutu, ale spíše se o tom pobavit, a to nejen se šéfem, ale i s ostatními kolegy a upozornit na to, že klimatizace nastavená na hodně nízké teploty je zdraví nebezpečná, a dokonce existuje i směrnice, která tvá slova potvrdí.

Hodně pij

Pokud jsi celý den venku, piješ jako o závod, ale jakmile sedíš v klimatizovaném prostředí, na pitný režim zapomínáš? Tak to je obrovská chyba. Právě klimatizace vysušuje sliznice a ty jsi pak náchylnější k bacilům. Proto měj na stole vždy džbánek vody nebo bylinkového čaje a během dne popíjej. V letních měsících do jídelníčku zařaď hodně ovoce a zeleniny a odborníci se shodují, že i polévka v létě je ideální jídlo a tělu prospěje dokonce více než nanuk.

Klimatizace se musí čistit

S velkou slávou sis domů pořídila klimatizaci a dál se o nic nezajímáš? No tak to tě musíme zklamat. O tohoto novodobého pomocníka je nutno se starat. Musíš ho pravidelně kontrolovat, čistit a měnit filtry. Jinak hrozí, že se stane rozsévačem bakterií a virů. Nechceme tě strašit, pokud by se ale v klimatizaci usadila plíseň, hrozí ti dýchací potíže. Zjisti si také, jakými funkcemi klimatizace disponuje a detailně nastuduj její správné používání, kterým zabráníš zbytečně nízkým teplotám způsobujícím zdravotní problémy.

Pozor na průvan a večerní vánek

Klimatizace ale není jedinou příčinou, proč i v létě sáhneme po kapesníku a teplém čaji. Své udělá i pobyt v průvanu nebo ofouknutí zpoceného těla. A i když máš ráda vodu, nepřeháněj to tolik s koupáním, pokud už drkotáš zuby, raději vylez ven a na sluníčku se osuš. Mysli také na to, že večery, pokud tedy není zrovna tropická noc, nejsou tak teplé, proto si přibal do kabelky ještě jednu vrstvu oblečení. Přeci jen, když je přes den třicet stupňů a večer se ochladí na dvacet, tak je to rozdíl deseti stupňů a ty mohou zapříčinit to, že se druhý den nebudeš cítit ve své kůži.

Býváš někdy v létě nemocná nebo tě sluníčko a dobrá nálada ochrání před všemi bacily? Napiš nám do diskuze, jestli holduješ klimatizaci nebo by ses bez ní klidně obešla.

Foto: Shutterstock.com

3.7.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist