Femina.cz > rodina a děti > děti > Rodinný oběd z darů přírody
Rodinný oběd z darů přírody
Máte chuť na něco dobrého? Prostě na nějakou tu mňamku? A přitom se vám chce zaběhnout někam do přírody? Můžete spojit oboje. Bavit to bude zejména děti… Takže vyrazme do květnové přírody, která, ač se to nezdá, už nabízí množství různých dobrot a lahůdek.
Z louky neseme pampelišky
Jejich hlavní sezóna je možná na mnoha místech již za námi, ale ve výše položených oblastech ještě v těchto dnech kvetou koberce žlutých pampelišek. Pampeliškový med si možná pamatujete ze svého dětství, pravda, dobrota plná cukru (ale také pampeliškového extraktu) nebude zrovna výkvětem zdravého stravování, na druhou stranu je to přece jen zdravější varianta mlsání, než sáček uměle vybarvených bonbonů.
Děti i dospělí mohou soutěžit, kdo natrhá dříve určitý počet pampeliškových květů. Nejspíše se zapotíte, protože je třeba docela dost květů…
Pampeliškový med
2 kg krystalového cukru nebo cukru krupice
Pampeliškové květy omyjeme a vložíme do velkého hrnce, doporučuje se až 5l velikost. Přilijeme 2 litry vody, celou směs promícháme a necháme vařit asi 15 minut. Poté necháme vychladnout a louhovat až do druhého dne.
Druhý den květy scedíme, vymačkáme přes jemné plátýnko nebo přes jemný cedník a do tekutiny přidáme rozkrájený omytý citron i s kůrou (doporučuji použít citrony v biokvalitě, které nejsou chemicky ošetřené) a nasypeme cukr.
Dobrou chuť!
A což třeba jít na kopřivy?
Takže sbírejme mladé vrcholky kopřiv i se stonky.
Kopřivový elixír
1,5 kg cukru krystalu nebo krupice
Tady je postup rychlejší, než u medu. Kopřivy vaříme ve vodě asi pět minut, potom přidáme cukr a vymačkanou šťávu z citronu. Nápoj slijeme do sklenic a v lednici by měl vydržet až měsíc. Během této doby si každý den pochutnáme na 20 ml sladkého elixíru. Pro lepší trvanlivost můžete elixír sterilovat při 80°C asi 20 minut.
A něco slaného…
Jestli se vám líbilo sbírání něčeho maličkého a na počet, pak můžete děti i sebe zaměstnat třeba sbíráním sedmikráskových poupat. Kolik jich nasbírají, záleží na lokalitě a vaší píli. V kuchyni si z nich totiž můžeme udělat něco na způsob falešných kaparů.
Falešné kapary ze sedmikrásek
Postup je úplně jednoduchý. Omytá poupata napěchujeme do malých skleniček a zalijeme horkým nálevem typu Deko či podobným. Poté sterilujeme asi půl hodiny na teplotu kolem 80°C.