Femina.cz > Vše o zdraví > REFLEXNÍ TERAPIE a její počátky…
REFLEXNÍ TERAPIE a její počátky…
REFLEXOLOGIE JE FORMA TERAPIE, KTERÁ POCHÁZÍ Z DOBY ASI PŘED 5 000 lety. SNAŽÍ SE NAJÍT PŘÍČINU A ODSTRANIT ZDRAVOTNÍ PROBLÉM NATRVALO! Rexlexní terapie je jednou z mnoha léčebných metod alternativní medicíny, která se zabývá působením na reflexní body, které se nachází na nohou MAPY NA CHODIDLECH a rukou, a které se vztahují k různým částem a různým orgánům našeho těla. NAŠE ZDRAVÍ ZÁVISÍ NA TOKU ŽIVOTNÍ ENERGIE. Ke své činnosti využívá tato terapie reflexních bodů a plošek, které dosahují někdy i několika cm2, a proto nalézt je není tak složité. REFLEXNÍ TERAPIE I JAKO PRVNÍ POMOC při bolesti hlavy, angíně, nahromaděném stresu, napětí…
I. REFLEXNÍ TERAPIE
Určitě jste občas někde zaslechli nebo si přečetli termín „reflexní terapie“. Co to vlastně ta reflexní terapie je? Z vlastní zkušenosti vím, že si mnoho lidí, když se řekne reflexní terapie, neumí pod tím názvem nic konkrétního představit, anebo si naopak představuje takové metody léčení, které s ní nemají nic společného. Proto bych vás ráda s touto metodou alternativní medicíny trochu blíže v mém článku seznámila.
Reflexní terapie je, jak jsem již uvedla, jedna z mnoha léčebných metod alternativní medicíny, která se zabývá působením na reflexní body, které se nachází na nohou a rukou, a které se vztahují k různým částem a různým orgánům našeho těla. Je založena na teorii, podle níž naše zdraví závisí na toku životní energie „či“ v těle, která volně plyne svými drahami, tzv. meridiany. Vlivem stresu, napětí, nemocí nebo různých traumat se tato energie může zbrzdit, nebo tzv. zablokovat a člověk se začíná cítit sklesle a je náchylnější k onemocnění, až nakonec onemocní.
A zde právě velice dobře pomáhá reflexní terapie. Tato metoda působí nejenom jako diagnostická a preventivní, ale prvořadým smyslem je odstranit bolest, stres a pomoci nemocnému organismu uvolnit zablokovanou energií speciálními masážemi a tím navodit jeho léčebný proces. V mnoha případech pomáhá reflexní terapie i tam, kde si klasická medicína neví rady, neboť tato metoda vychází ze zásady, že k tomu, abychom byli zdraví a cítili se fit, je potřeba být vyrovnaní jak v oblasti fyzické, tak v oblasti duševní. A v tomto směru reflexní terapie působí. Neléčí jenom následky různých onemocnění, ale snaží se také najít jejich příčinu a tím odstranit zdravotní problém natrvalo.
Ke své činnosti využívá tato terapie reflexních bodů a plošek, které dosahují někdy i několika cm2, a proto nalézt je není tak složité, jak to často bývá u hledání akupunkturních bodů. Toto je také jeden z hlavních důvodů, proč je reflexní terapie vhodná i pro člověka, který si jejím prostřednictvím může poskytnout tzv. první pomoc v různých případech onemocnění (např. bolest hlavy, angína apod.).
Jako u všech velmi starých metod a léčebných postupů zůstává i zde pravý původ utajen. Samotná metoda se zřejmě vyvíjela na různých místech zeměkoule současně, neboť jsou o ní zmínky jak v Číně, Vietnamu, Indii, ve starém Egyptě, ale byla dokonce známa indiánům v Severní Americe. Ze záznamů, které máme k dispozici,víme, že reflexologie je forma terapie, která pochází z doby asi před 5 000 lety. V Asii se dokonce vedly spory o tom, jestli je starší akupunktura nebo reflexní terapie. Akupunktura je jednoznačně záležitostí Číny, kdežto reflexní terapie je více vázána na Vietnam, ovšem dochované písemné zmínky známého čínského Žlutého císaře z 3. tisíciletí před naším letopočtem hovoří i o této metodě, která se tehdy se nazývala metodou pozorování nohou. Číňané jsou známí svým užíváním jak reflexní terapie, tak i akupunktury. Obě tyto metody působí na nervová zakončení na rukou a nohou tak, abych dosáhly pocitu hlubokého uvolnění. O historii reflexní terapie v ostatních zemích neexistují sice žádné písemné doklady, ale byly objeveny nástěnné malby v hrobce egyptského lékaře v Sakkaře, datovány rokem 2 300 před naším letopočtem, znázorňující masáž chodidla a dlaně. To svědčí o tom, že tato metoda byla využívána i zde, ve starém Egyptě. Obě kultury, jak čínská tak i egyptská byly ve starověku významnými centry léčitelství a jejich učení se rozšířilo po celém světě. Do Evropy se však reflexní terapie dostala pravděpodobně z Číny po návratu známého cestovatele Marca Pola, jak uvádějí historické záznamy z roku 1580 v písemném dokladu, který se jmenuje Adamus a Atatis a píše se v něm o používání této metody v Itálii.
Za nového objevitele této metody na západě se považuje Dr. William Fitzgerald ze Spojených států amerických, který ji znovuoživil na konci 19. století. Tento muž vedl řadu kurzů a shromáždil kolem sebe velký okruh praktiků, kteří ji začali hojně používat. Na jeho práce později navázala při svém studiu americká fyzioterapeutka Eunice Inghamová, která řadu let tuto metodu rozpracovávala a dále vylepšovala, až nakonec došla k závěru, že nejsilněji působí reflexní body na chodidlech. Nakreslila jejich mapy a uvedla tuto činnost v praxi na svém fyzioterapeutickém oddělení v nemocnici, kde pracovala. Zaznamenala u svých pacientů, kteří reflexologická sezení absolvovali tak vynikající výsledky, že se rozhodla otevřít si svoji soukromou reflexologickou praxi, kterou hojně navštěvovali lidé z celých Spojených států. Inghamová napsala první knihu o reflexologii a později otevřela první speciální školu pro výcvik reflexologů. Její zásluhou byl v Americe v roce 1974 založen Mezinárodní institut reflexologie. V roce 1982 vznikla mezinárodní organizace reflexologie pod názvem RWO – SHR Therapie. Jejím cílem je tuto metodu dále zdokonalovat a rozšiřovat. Zesílený zájem o alternativní léčebné metody v 70. letech 20. století pomohl reflexní terapii proniknout do širšího povědomí lidí. V Dánsku například je reflexní terapie nejoblíbenější alternativní léčebnou technikou. Také v ostatních evropských zemích se tato metoda používá a její oblíbenost roste na základě jejích výsledků. V našem státě tato metoda zatím moc rozšířena není, a proto se na ni mnoho lidí dívá spíše skepticky.
jirinakopecka.kvalitne.cz