Puberťačkou v první třídě: Dnes už častý jev

První měsíčky, rašící akné na nose, protivná nálada, skoro čas na podprsenku. Taky na to období kolem dvanáctého roku života vzpomínáte nerada? A teď si představte, že byste to prožívala už v první třídě.

Dneska není výjimkou, že se příznaky puberty u holčiček dostaví už v sedmi, osmi letech. Psychicky jsou to ještě děti, které těžko odtrhnete od barbínek, fyzický vývoj ale nabírá překotné obrátky. Věk první menstruace se postupně snižuje od druhé poloviny minulého století společně s ekonomickým blahobytem a zvýšenou výživou. Hormonální změny měnící dítě v ženu se totiž dávají v těle do pohybu při dosažení určité tělesné hmotnosti. Vzhledem k tomu, že dnešní děti konzumují mnohem více jídla než naši předkové, mají sklon k rychlejšímu růstu, nabírání na váze i rychlejšímu dospívání.

Je pravděpodobné, že předčasná puberta souvisí se zvýšenou tělesnou hmotností. Statistiky to teprve začínají ukazovat, ale celkově to dává smysl,“ potvrdil londýnský profesor pediatrie Peter Hindmarsh. „Pro předčasně vyspělé dívky je především problémem fakt, že vybočují z kruhu svých spolužaček. Nevejdou se do školních židliček, raší jim ochlupení v podpaží, rostou jim prsa, nevědí, co se děje s jejich tělem. Jejich mozek na to ještě není připraven,“ vysvětluje Hindmarsh.

Lékaři zaznamenali případ dívky, u které fáze dospívání začala už v pěti a půl letech. Zatímco riziko předčasného otěhotnění není možná u takto malých dětí tolik aktuální, dopad na psychiku může být alarmující. S  pubertou totiž také přicházejí změny nálady, samotářství, neochota spolupracovat a sklon k užívání alkoholu a omamných látek. Někteří odborníci spojují hormonální výkyvy v přdčasném dospívání také s  anorexií a sebepoškozováním.

Předčasný příchod menstruace není podle lékařů zdravý ani pro tělo. Čím dříve plodné období začne, tím později paradoxně i skončí. Ačkoli by se mohlo zdát, že oddálení menopauzy má své výhody, opak je pravdou. V rámci menstruačního cyklu se totiž do těla uvolňuje hormon estrogen, jehož zvýšená hladina může přispět k rozvoji rakoviny prsu a vaječníků.
[[related]]
Otázkou zůstává, zda je to jen zvýšená tělesná váha, která urychluje příchod dospívání. Některé výzkumy totiž napovídají, že vinu nesou i chemické látky, jimž jsme v posledních padesáti letech stále více vystaveni. Konkrétně to jsou nebezpečné ftaláty, obsažené v plastech. V Portoriku se v 80. letech minulého století objevil pozoruhodný fenomén – místním děvčátkům začínala růst prsa už okolo druhého roku života. Vědci odhalili zvýšenou hladinu ftalátů v jejich krvi, a navíc vysledovali, že většina z nich byla krmena sójovým mlékem. Sója obsahuje takzvané isoflavony, látky, které se v těle chovají podobně jako estrogen. Na druhé straně hormony obsažené v mase a mléku podle vědců by neměly mít na předčasné dospívání žádný vliv. Ale, kdo ví…

16.4.2012 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist