Femina.cz > Rady a články o kráse > Přírodní barva na vlasy? Buď stylová s hennou!
Přírodní barva na vlasy? Buď stylová s hennou!
Lawsonia inermis zní tak trochu jako zaklínadlo, a taky trošku je. A navíc je přírodní, šetrná a efektivní. Tahle rostlinka má jeden neuvěřitelný dar – barvící. Ano, už tě asi napadlo, o čem je řeč – o henně. Co všechno dokáže s tvými vlasy?
Henna je rostlina původem z Maroka, Indie nebo Egypta, ale tahle přírodní parťačka má tu smůlu, že je jako henna označována nejen ona sama, ale téměř každá přírodní barva na vlasy. A tak věz, že není henna jako henna. Proto si vždy ověř, jestli držíš v ruce tu pravou hennu, jež má ve svém složení uvedeno Lawsonia inermis.
Co všechno henna umí?
Hennu lze využít k barvení vlasů, obočí i řas. Ale henna je i obrovskou podporou pro tvé vlasy. Krásně je totiž regeneruje, posiluje a vyživuje. Zkrátka je doslova léčí. Co všechno umí?
- krásně probarví tvé vlasy a díky jemné nepravidelnosti jim dodá rádoby efekt melíru
- přirozenému odstínu dodá na intenzitě
- překryje i zrádné šediny
- pěstí a regeneruje nejen vlasy samotné, ale i vlasovou pokožku
- dodá vlasům lesk a sílu
- pomáhá proti vypadávání vlasů
- celkově vylepšuje kvalitu vlasů jako takových
- a co víc, vlasy nijak nepoškozuje ani neoslabuje jako její syntetické kamarádky
Barevný chameleon ze tří destinací
Na hennu můžeš na trhu, jak již bylo zmíněno, narazit původem z Maroka, Indie nebo Egypta. Destinace původu dává henně malinko jinou barvu, a tak na vlasech „hází“ henna z Indie trochu jiný odstín než ta z Egypta. Ryze čistá henna má škálu zrzavých odstínů, pohybujících se od jasné měděné barvy, přes střední a tmavý mahagon až po světlý a tmavý bordó odstín.
Ale protože se v mnoha produktech promíchává s dalšími látkami (rostlinného charakteru), vzniká další pestrá škála odstínů a barevných možností. Malinko zakopaný pes je v tom, že henna dává trochu jiný odstín každým vlasům – v závislosti na jejich výchozí barvě, síly a kvalitě. A tak třeba výrazněji probarví světlejší vlas a ten tmavší zase jen krásně a jemně natónuje. Na druhou stranu henna poskytuje vláskům naprosto přirozený odstín, a ještě je pěstí. Takže se nemusíš bát ji používat i hodně často.
Proč raději hennu?
Je to jasné, dej henně zelenou pro její přírodní a rostlinný původ, který na vlasy působí zcela opačně než syntetické barvy. Ty narušují povrch každého vlasu tak, aby látky z nich pronikaly hluboko dovnitř vlasů, a protože jsou chemického původu, mají na vlasovou pokožku negativní vliv. Vlasy jsou křehčí, jemnější a více vypadávají. Henna nenarušuje povrch vlasů, ale naopak je obalí zevně, což jim na jednu stranu dodá na síle i ochraně a také má regenerační efekt na pokožku pod vlasy.
Jak ji použít?
Pokud stále tápeš, a využití henny se obáváš, nemáš proč. Použití je totiž nesmírně snadné a henna ti nemůže ublížit, spíše naopak hodně prospět a pomoci tvým vláskům. A jak na to? Dle návodu vezmeš prášek henny, rozmícháš jej ve vodě na kašičku a tu pak naneseš na vlasy. Nanášíš ji stejně jako jakoukoliv jinou barvu na vlasy. A neboj se, že něco uděláš špatně. S hennou máš tu výhodu, že vlasy barví malinko nerovnoměrně (tvoje přírodní vlasy také nejsou úplně stejně barevné), mají efekt jakoby melanže, nebo chceš-li jemného melíru. Takže využití henny na vlasech bude vždy pěkné a zajímavé.
Kdy ji raději nepoužívat a co neumí?
Máš-li hodně suché vlasy, tak na hennu raději zapomeň, protože by mohla tvé vlasy ještě více vysušit. Hennou, ač by ses snažila sebevíc, si také neodbarvíš vlasy. Efekt zesvětlení henna prostě neumí. To zvládnou jen chemické barvy a zesvětlovače.
A občas, ale opravdu jen občas může mít henna problém i se šedinami. Šedivý vlas má totiž jinou strukturu než klasický. Je tvrdší, pevnější a více nepoddajný. Proto na něj henna někdy moc dobře nechytne. Ale nezoufej, když si vypomůžeš využitím dvojího barvení, i šediny podlehnou. Na šediny nanes prvně červenou čistou hennu (ideálně egyptskou) a až posléze odstín, který sis vybrala (třeba tmavě hnědý). Takto bys měla nad šedinami vyzrát.
A poslední negativum je fakt, že má henna omezené spektrum odstínů, takže se může stát, že mezi nimi ten svůj nenajdeš. Henna nabízí spíše teplé odstíny, ale studené ne.
Tipy přímo pro tebe
- Pro přechod z chemických barev na hennu je nutno dodržet minimálně měsíční půst od barev. Až poté hennu použij. Ona se totiž moc se syntetickými barvami nekamarádí. Kdybys to příliš uspěchala, mohly by tvé vlásky být nabarveny hodně nerovnoměrně a mít divné podtóny.
- Při mytí vlasů šamponem i oplachu kondicionéru (nejen po barvení hennou, ale vůbec kdykoli) je ideální používat nepříliš horkou vodu, spíše vlažnou. Tou nedostávají vlasy takový teplotní šok jako s horkou vodou.
- Chceš-li nějaký jiný než červený odstín, ani tehdy se nemusíš henny vzdát. Stačí dodržet měsíční půst bez chemických produktů a sáhnout po tmavě hnědé anebo černé barvě s hennou, a řídit se přesně návodem i časovými údaji u postupu, a budeš maximálně spokojená. Pro tmavé odstíny není henna čistá, ale přidává s k ní výrobcem tmavší pigment většinou ve formě indiga. A sama si můžeš ještě pomoci přidáním jedné či dvou lžic kakaa nebo mleté kávy do směsi. Budeš mile překvapena krásným odstínem. Navíc kofein je součástí mnoha produktů vlasové kosmetiky, takže si vlásky i krásně vyživíš.
- Po barvení vlasů hennou zkus ještě regeneraci za pomoci olejové masky. Vezmi jednu polévkovou lžíci olivového nebo mandlového oleje, promni s ní vlasy od kořínků až ke konečkům a nechej 5 minut působit. Poté smyj vlažnou vodou a vlasy si uprav, jak jsi zvyklá.
- Super regenerace s hennou – chceš-li své vlasy jen regenerovat, využij v tomto případě hennu bezbarvou. A namísto horké vody do směsi s hennou dej vlažný černý čaj a jedno vejce. Čaj spolu s vejcem posílí vlasové kořínky i zregeneruje povrch vlasu. A chceš-li tento regenerační počin dovést do úplné dokonalosti, můžeš přihodit do směsi ještě lžíci medu. Celé to napatlej na vlasy a nechej pod igelitem překrytým ručníkem či plátnem působit co nejdéle (můžeš i přes noc a ráno vlasy umýt).
A co ty? Máš zkušenosti s hennou? Barvila sis s ní vlasy nebo obočí? Poděl se s námi o své poznatky!
Foto: Shutterstock.com