Prevence i léčba aneb Už znáš oligoterapii a talasoterapii?

Jistě víš, že když jsi zdravá, vše se ti tak nějak lépe daří, a i řešení jak pracovních, tak osobních problémů se zdá jednodušší, než když jsi nemocná. O penízkách nemluvě, ty vyděláš jedině ve zdraví. Takže by sis své zdraví měla hýčkat. Pomohou ti v tom třeba nepříliš známé druhy terapií. Už jsi slyšela o oligoterapii a talasoterapii?

Současnost je příjemná v tom, že ti nabízí možnost využití dalších a dalších více či méně obvyklých cest a cestiček k upevnění a podpoře zdraví. Jedněmi z těch neznámých jsou oligoterapie a talasoterapie. Víš, na čem jsou založeny a jak fungují?

Když se řekne oligoterapie…

Oligoterapie je léčba a podpora zdraví stopovými prvky a vyváženou stravou. Metoda se snaží obnovit rovnováhu organismu dodáváním minerálů a kovů, které jsou v těle přítomny ve velmi malém množství, a i přesto jsou velmi důležité pro jeho správné fungování. Patří k nim třeba hliník, stříbro, kobalt, síra a další. Že je to fakt, dokázaly i četné vědecké a klinické studie. Ty ukázaly účinnost stopových prvků v léčbě mnoha chorob.

Sedm gramů je základ

Ke správnému fungování organismu bys měla mít v sobě asi 7 gramů stopových prvků. Jejich množství se obnovuje právě pestrým a vyváženým jídelníčkem. Můžeš si pomoci i hotovými produkty. Stopové prvky jsou na trhu ve formě ampulí, kapek, tablet a globulí. A když je některého prvku nedostatek, je tvé tělo v nerovnováze a oslabené.

Kdy oligoterapii využít a kdy se jí vyhnout?

Pokud chceš předejít infekcím, nebo máš obtíže typu alergií, migrén, střevní obtíže nebo trpíš na poruchy spánku, můžeš oligoterapii využít. Oligoterapie je sama o sobě velmi účinná. Jestliže se potýkáš s chronickými obtížemi typu artróza, revmatismus, opakované infekce, nebo cukrovka bez nutnosti aplikace inzulínu, může ti oligoterapie také v určité míře pomoci a doplnit klasickou léčbu, případně omezit její skladbu (počet léků a užívaných chemických preparátů).

Naopak oligoterapie není vhodná v případech, když je onemocnění akutní a závažné. Vhodná je až po odeznění akutního stadia nemoci.

oligoterapie-1.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Stopové prvky v akci

Základem oligoterapie je užívání stopových prvků v nepatrném množství. Nehrozí tedy předávkování ani působení s dalšími látkami. Občas se ti může stát, že některé prvky budeš trochu hůře snášet (měď může vyvolat křeče žaludku, kobalt závratě, jód alergickou reakci), ovšem to je jen počáteční peripetie, která rychle vymizí.

Kde hledat terapeuta?

Ani dnes nejsou k mání specialisté přímo na oligoterapii. Je to tak specifické odvětví, že je vždy spojeno s dalšími. Většina lékařů provozujících alternativní metody léčby jako je akupunktura, akupresura, homeopatie, nebo fototerapie ti doplňkovou léčbu stopových prvků předepíše. Poradit ti může i mnohý alopatický lékař.

Jak to probíhá?

Stanovení diagnózy je stěžejní, a tak první návštěva u lékaře bývá delší a prohlídka i dotazy na osobní a rodinnou anamnézu důkladné. Pak terapeut předepíše jeden dva i tři stopové prvky. Dávkování je různé. U někoho bývá 1 dávka 1x až 2x týdně dle obtíží, u jiného i 3x denně. Stopové prvky vždy užívej na lačno, dávej si je pod jazyk, kde je nechej dvě minuty rozpustit a vstřebat. Polykají se s malou troškou vody. Zhruba 5 minut po nich nic nejez ani nepij.

K oligoterapii je vhodná vyvážená strava, pestrá a bohatá na výživné látky. Proto léčbu oligoterapií můžeš spojit i s návštěvou výživového a nutričního poradce, abys dosáhla co nejlepších výsledků, případně si nastavit pestrý jídelníček dle základů zdravého stravování sama.

Talasoterapie

To je veskrze příjemná záležitost spojená s mořskou vodou. Talasoterapii tedy můžeš spojit s dovolenou jak v létě, tak v mnoha zemích na jaře i na podzim nebo v zimě, a to buď jakýmkoli pobytem u moře, anebo cíleným výběrem přímořských lázní.

beach.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Léčba mořským vzduchem a vodou

Léčba talasoterapií využívá blahodárné účinky přímořského prostředí. Přímořský vzduch obsahuje mnoho kyslíku, a antistresových tzv. negativních iontů. Mořská voda, jež se vypařuje i do okolí totiž obsahuje mnoho minerálních solí (sodných a draselných, železa, hořčíku, fosforu) a stopových prvků (mangan, křemík, měď, zinek, kobalt, fluor a jód), ale i aminokyselin a vitamínů.

Mořská sůl je blahodárná jak ve vodě, tak i ve vzduchu přímořských oblastí všude po světě. Ionty nebo jejich částice z mořské soli se ti krásně vstřebávají do kůže a jsou dále rozváděny do orgánů těla a k podpoře kostí, svalů, dýchání atp. Nevyužité ionty se ukládají v kůži, čímž lze vysvětlit fakt, že veškeré vyrážky a kožní obtíže vymizí a pozitivní účinek ti na veškeré další obtíže přetrvává i několik měsíců po absolvování pobytu u moře.

Co vše talasoterapie umí?

Taková talasoterapie u moře ti udělá dobře v případě, že řešíš onemocnění kloubů, artritidu a artrózu, cévní onemocnění, dechové obtíže a astma, nebo sníženou funkci štítné žlázy. Talasoterapie má prima vliv i na nadváhu, celulitidu, nespavost, stres a únavu i dlouhodobou bolest různého charakteru. Terapeutické a léčivé účinky talasoterapie jsou vědecky dokázány a je mnoho pacientů, kteří si takto upravili nespavost i dlouhodobé opakující se bolesti do mírnějšího nebo nulového stádia.

talasoterapie.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Jak vybrat přímořské lázně?

Přímořské lázně se odlišují specializací na danou chorobu či oblast organismu (na hubnutí, stres, léčbu pokožky). Mnohé destinace nabízejí ozdravné pobyty cílené na určité neduhy, a tak si lehce vybereš ty své. Kromě klasických procedur, kterými jsou koupele, bahenní koupele, podvodní masáže, zábaly, cvičení ve vodě, či wirphool v mořské vodě, si někde můžeš ještě užít i suchou relaxaci v solném prostředí, zábaly v písku, peeling celého těla, nejrůznější masáže nebo zábal s mořskými řasami a mnohé další.

Ale jet můžeš i na vlastní pěst a užívat si tak dovolenou s přidanou hodnotou pro zdraví. Věděla jsi ale, že každé pobřeží a moře je něčím specifické? Atlantický oceán je skvělý na tonizaci pokožky a těla, okolí kanálu La Manche pomáhá nejvíce jako jódová kúra, Středozemní moře a jeho oblast zklidňuje pohybové bolesti, pokožku, astma, přepracovanost, stres a doslova tě nadopuje vitamínem D.

Hradíš si je sama

Bohužel ani na specifické obtíže u nás nejsou lázeňské přímořské pobyty dotovány zdravotními pojišťovnami. Proto je ideální vybrat si oblast nebo hotel, kde můžeš trávit dovolenou třeba s celou rodinou a zároveň si užít i některé procedury. Nabízí je v současnosti mnoho hotelů, penzionů a ubytovacích středisek jako lákadlo na komfort o dovolené.

A jak bys dlouho měla užívat talasoterapii? Ideální doba je minimálně šest až deset dnů dvakrát do roka.

A jak to máš ty? Znáš tyto metody? Slyšela jsi o nich, nebo máš s nimi zkušenosti? Poděl se o ně s námi!

foto-zdroj: shutterstock.com

29.8.2019 10:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist