Femina.cz > Vše o zdraví > Překvapivá fakta o zívání. Co jsi o něm určitě nevěděla?
Překvapivá fakta o zívání. Co jsi o něm určitě nevěděla?
Zívání je sice nesmírně nakažlivá záležitost, ale funguje jako perfektní odstraňovač stresu. Proč tě u toho napodobuje tvůj domácí mazlíček a co všechno se při této činnosti může stát? Budeš zírat!
Zívání je činnost, kterou od rána do večera zopakuješ v průměru devatenáctkrát. I když se ti to možná zdá jako naprostá banalita, ve skutečnosti je to jedna z nejvíce sporných tělesných funkcí 20. a 21. století. Odborníci se totiž neustále předhánějí s novými poznatky i závěry! Co se o oscilaci – tak zní přesný vědecký název – zjistilo?
1. Proč se to děje? Těžko říct
Skoro každý rok je zveřejněna nová studie, která tvrdí, že odhalila, co je příčinou zívání. Pravda je taková, že se dodnes pořádně neví, co za nutkáním otevřít ústa vlastně stojí. Ve hře je teď nějakých 20 teorií! Někteří lékaři se domnívají, že je to přirozené ochlazování přehřátého mozku. Jiní v tom vidí okysličování a čistění krve nebo protažení hrdla, což pomáhá při polykání. V dávné minulosti to byla údajně zaručená metoda, jak snížit horečku. Než se tedy všechny chytré hlavy shodnou, kde je zakopán pes, musíme si na pravý důvod ještě počkat.
2. Je nakažlivé, až hanba
Závěry četných průzkumů potvrzují, že jakmile jeden člověk ve skupině zívne, maximálně do pěti minut ho následuje polovina celé sestavy. Lékaři ale posunuli infekčnost tohoto jevu ještě dál. Podle nich prý stačí zívání jen slyšet, aby se spustila řetězová reakce. Fascinující je fakt, že stejné je to i se zvířaty. Pokud u téhle činnosti „nachytáš“ svého psa, je vysoká pravděpodobnost, že si z něj vezmeš příklad. Nebo opačně! Má to co dočinění s empatií a domestikací domácího mazlíčka.
3. Přichází brzy po početí
Věřila bys, že zíváním sis už v děloze krátila dlouhou chvíli, než jsi přišla na svět? Zjistilo se to na základě podrobného zkoumání plodů s pomocí 4D ultrazvuku. I jedinec starý pouhých 11 týdnů dokáže otevřít pusu, takříkajíc z plna hrdla. V dospělosti tento proces trvá přibližně šest vteřin, způsobuje zvýšení srdeční frekvence a uvolňují se při něm chemické látky. Jmenovitě oxid uhelnatý, aminokyseliny, oxytocin, serotinin a dopamin. Tyto látky zmírňují stres, takže zívání je zaručený způsob, jak se s ním vyrovnat.
4. Může ohrozit i zdraví
V roce 2007 si jeden muž z Ameriky tak prudce zívl, že si pochroumal čelisti. Nebyl schopný dýchat ani polykat, lékaři ho přivezli do nemocnice za pět minut dvanáct a museli ho resuscitovat. V roce 2014 si zase jistý pan Ou z Číny zíváním roztrhl plíci a způsobil si spontánní pneumotorax. Oba případy měly naštěstí dobrý konec, ale jen díky rychlému zásahu zdravotníků. Tady šlo o život!
5. Na moment ti vypne sluch
Všimla sis někdy toho, že při zívání nic neslyšíš? Jestli ne, zkus se na to zaměřit, až se to stane příště. Je to proto, že aktivuješ sval tenzor tympani, což je napínač ušního bubínku. Ten na chviličku zamezí hluku, aby se ti dostal do ucha. Zvláštní, viď? Teď už víš, jak se účinně bránit, až bude šéf v práci zase nadávat…
Tak schválně, kolikrát sis zívla při čtení tohoto článku? Lékaři tvrdí, že stačí pouze vidět slovo „zívání“ a už to jede! A jen tak mimochodem, až se podíváš na video a pobavíš se nad tím, jak to mají zvířata, určitě to ještě přijde, vsadíš se?
Foto: Profimedia.cz