Pracovní kout doma: Co by mu nemělo chybět a jak jej vyladit?

Pracuješ z domova nebo občas doděláváš práci večer? Pak bys měla mít svůj vlastní pracovní koutek. A víš, jak má takový správný pracovní kout vypadat, co je do něj vhodné a co ne, kam jej ideálně umístit a proč, a jaké barvy bys měla určitě vynechat?

Práce doma je snem mnohých. Ovšem měla bys vědět, že to není tak jednoduché, taková práce není pro každého. Když se těšíš na volnost a svobodu, a včas si neurčíš mantinely ve formě rozvrhu času, činností i úkolů a výkonu, brzy pohoříš.

Práce bez dohledu šéfa a nadřízených láká ke sklouznutí k prokrastinaci a ty se pak ohlédneš za dopolednem a zjistíš, žes jej probendila při aktivitách, které s tvojí prací mají málo společného. Chce to především denní a týdenní plán práce, časový rozvrh a pevnou sebekázeň a cílevědomost. Zkrátka taková práce z domova si žádá nejen pevnou disciplínu, ale především jasné rozdělení pracovního času a toho osobního, pro tebe, tvé blízké, rodinu a přátele. Ovšem chce to také, aby i rodina tvoji práci brala vážně a nerušila tě u ní a respektovala, že když pracuješ, nejsi pro ně vždy dostupná, protože jsi prostě „v práci“. K tomu, aby se ti práce dařila, bys měla mít vhodný prostor. Vytvořit vhodné pracovní místo doma je zkrátka tak trochu věda. Ale nezoufej, s našimi tipy a radami jej krásně sladíš s interiérem, vhodně umístíš i vybavíš a budeš dobře vědět, co bys neměla opomenout a k čemu přihlédnout.

Pohoda a klídek je mé motto

To si zcela jistě můžeš při práci doma říkat. Protože devizou domácí práce je  časová úspora, protože nemusíš dojíždět do práce a z práce, můžeš pracovat v klidu a svým tempem, dělat práci vlastním způsobem a stylem a máš komfortní „pracovní“ zázemí v podobě tvého domova. Možnost kdykoli si uvařit kávu, čaj, najíst se, a v případě, že je práce nad hlavu, si na chvilku od ní pohodlně odpočinout.

Nevýhodou home office pak je minimální kontakt s okolím a dalšími lidmi mimo rámec tvé domácnosti a tvých blízkých. Je to tedy jakási společenská izolace, kdy komunikuješ s ostatními (kolegy, klienty, nadřízenými) jen virtuálně nebo prostě jen telefonicky.

pracovni-koutek-doma-3.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Můj dům = můj hrad a mé pracoviště

Nemálo důležité je rovněž tvé domácí pracoviště, jehož barevné ladění i vybavení ti pomáhá práci dělat dobře a efektivně.

Při výběru místa a řešení pracovního koutu důkladně zvažuj:

  • Kam jej umístíš. Ideální je v rohu u okna, ale nemusí být, když je dobré denní světlo. A naopak není moc vhodná jižní příliš slunečná strana, raději máš-li tu možnost, zvol místo, kde je chladněji, lépe se tak na práci budeš soustředit.
  • K dennímu světlu vždy přidej dobré umělé osvětlení stolní, stropní či stojací lampu.
  • Měj u stolu a jeho pracovní desky správnou výšku stolu dle tvé výšky postavy (když můžeš položit ruce ohnuté v lokti přirozeně a nenásilně do pravého úhlu, tak je to správně).
  • Standardní výška pracovního stolu bývá 70 až 75 cm, šířka stolu je odvislá od potřeb ke tvé práci i možnostem prostoru doma, když dostatečná plocha je 120 až 150 cm.
  • Stůl můžeš mít ergonomicky řešený do oblouku a se zaoblenými hranami, ale není to podmínkou. Dnes je k mání mnoho krásných hranatých kousků.
  • Příjemná pro tebe bude ergonomicky tvarovaná, polohovatelná a hlavně výškově nastavitelná kancelářská židle dle postavy, abys seděla rovně, pracovala pohodlně a nehrbila se při práci. Opěradlo by mělo být vyšší a na nohách židle mít kolečka k přesunu třeba od stolu k policím, k tiskárně a zpět.
  • Pokud můžeš, zvol pro pracovní kout místo, kde nespíš, tedy ne v ložnici, ale v obývacím prostoru, v hale, u předsíně, u kuchyně, v hostinském pokoji atp. Pro zdravý spánek není dobré ani wifi záření, ani blikající světla počítače a notebooku.

pracovni-koutek-doma-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com
  • Tvoje home office může být sladěna stylem a barvou s okolním vybavením, ale také může být opakem a protikladem ostatního nábytku a zařízení – v barvě i pojetí. Obojí vypadá prima a zajímavě.
  • Barvy jsou dobré raději neurální, případně pastelové a jemnější. I když červená a oranžová jsou fajn, jen v sobě skrývají příliš mnoho energie. Tak raději jdi do méně sytých odstínů. Maximálně barevně živěji dolaď třeba doplňky a vybavení stolu (lampu, stojánky na tužky, košíčky na sponky), případně další kancelářské potřeby.
  • Kancelářské potřeby a vybavení nesmí na stole chybět – od psacích potřeb (tužky, propisky, popisovače, zvýrazňovače, fixy), poznámkových lístků a nalepovacích bločků, přes nůžky lepidlo, sešívačku a rozešívačku, děrovačku a pravítka, až po kalkulačku, poznámkový blok a diář.
  • Blog ti poslouží na aktuální poznámky u právě prováděných úkolů, a diář na zapisování denních, týdenních i měsíčních úkolů, projektů, činností a skype porad či online konferencí.
  • Od věci není ani magnetická tabule na zdi u stolu či nad stolem, nebo korková nástěnka. Obojí poslouží k umístění důležitých informací, poznámek a podkladů, seznamů…

Úložné prostory

Pokud můžeš mít poblíž stolu police na uložení pracovních materiálů a pomůcek, na šanony, kartotéku a stohovatelné umělohmotné šuplíky k uložení dokumentů, máš vyhráno. A když je k tomu někde na dosah i knihovna, poskytující podklady a inspiraci nebo možnost vyhledávání potřebných informací, je to dokonalé. I když internet je široké médium s hromadou informací sám o sobě, ne vždy tam je vše, a některé knihy a podklady jsou nenahraditelné.

pracovni-koutek-doma-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Okolní prostředí

Barva výmalby pokoje ovlivní tvoji soustředěnost a náladu. Nejlepší je na zdi barva bílá nebo šedá, tedy neutrální barvičky. Alespoň okolo stolu by takové měly být. Nelze nezmínit textilie a bytové doplňky v okolí pracovního koutu. Závěsy, polštářky, koberečky předložky, přičemž čím méně jich v okolí tvého stolu bude, tím méně budou rušit tvé vnímání a práci.

A jedna podstatná poznámka – tvůj pracovní kout je jen tvůj, a tak by to měli ostatní lidé v rodině respektovat a brát. Do práce by za tebou se vozit na židli a koukat ti do počítače či poznámek také nechodili. Máš zde svůj řád a systém, který by měl být jen tvým prostorem pro práci.

Komfortní své pracovní domácí prostory uděláš také doplněním o zdravotní míč, nebo klekačku. Od věci nejsou ani čerstvé pokojové rostlinky, kvůli ovzduší a harmonizaci prostředí. Jak by takový domácí pracovní kout mohl vypadat se můžeš nechat inspirovat i v naší fotogalerii.

A co ty? Máš už svůj domácí pracovní kout vybaven, anebo se na něj teprve chystáš? Nebo doma práci nechceš a neřešíš? Poděl se o to s námi!

Zdroj foto: Shutterstock

 

3.4.2019 6:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist