Femina.cz > Vše o zdraví > Potraviny, které tě v mrazech zahřejí a nepřibereš po nich
Potraviny, které tě v mrazech zahřejí a nepřibereš po nich
Jinak se chová tělo v létě a jinak v zimě, a proto bychom měli i náš jídelníček přizpůsobit danému období. Když udeří mrazy, jako právě teď, tělo si řekne samo a ty se potýkáš s chutěmi na těžká jídla. My ti poradíme, co jíst, abys měla dostatek energie a nepřibírala zbytečné kilogramy.
Zalézt a spát jako medvěd
Některá zvířata jako medvědi, ježci či netopýři přes zimu hibernují – metabolismus se jim zpomalí, zalezou do bezpečného úkrytu a měsíce prospí. My ale musíme fungovat po celý rok – chodit do práce, starat se o rodinu, domácnost, těšit se ze společnosti, jenže naše tělo se často chová tak, že by taky raději zalezlo na pec a do března spalo. Je to tím, že i nám se metabolismus do jisté míry zpomaluje, a proto bychom do svého jídelníčku měli zařadit potraviny, které nám dodají energii. Navíc se naše tělo již od podzimu snaží ukládat tuk, a předzásobit se tak na horší časy. A to je také důvod, proč často přes zimu přibereme nějaké kilogramy navíc.
Přes zimu bychom měli konzumovat hlavě teplá jídla a nápoje, a zvýšit příjem tzv. zahřívacích potravin a naopak omezit syrovou zeleninu, mléko a mléčné výrobky, potraviny z bílé mouky, rafinovaný cukr, brambory, tropické ovoce, a další, které patří mezi tzv. ochlazující potraviny.
K zahřívacím potravinám patří:
- teplé polévky
- ostré koření (zázvor, chilli, kari, pepř, skořice…)
- maso a ryby
- sušené ovoce
- zelenina – česnek, cibule, pórek, pažitka, křen, chřest, chilli papričky
- ořechy a semena
- rýže, jáhly, pohanka, sója
- pečivo z celozrnné mouky
- vejce
- máslo a ostatní tuky
- sůl
- čokoláda a kakao
Vař si polévky, zahřeješ se
Mezi nejdůležitější jídla v zimě patří polévky a je jedno, zda zeleninové či masové vývary. Nejlepší jsou ty hutné, plné zeleniny a masa. Pozor ale na smetanové polévky či zahušťované jíškou. Tu bychom měli nahradit třeba rozmixovanou zeleninou. Nespočet variací nabízí zeleninové vývary, do kterých se kromě kořenové zeleniny jako mrkve, petržele a celeru dá přidat brokolice, květák, pórek a další přísady. Bezpečně tě zahřeje klasická česnečka, zázvorová polévka, houbovka či luštěninové polévky.
Patříš-li k milovnicím salátů, na zimu ty z čerstvé zeleniny nahraď saláty z vařené zeleniny doplněné o luštěniny, vejce a maso. Zařaď i kvašenou zeleninu, neboj se používat zeleninu ze zahrádky, kterou sis zavařila nebo zamrazila.
Maso i tučnější
Do jídelníčku můžeš výjimečně zařadit i tučnější maso, které je v ostatních částech roku zapovězené. Ne nadarmo se husa jí těsně před zimou na Svatého Martina, kachní se tradičně zařazuje na Boží hod vánoční a kapr na Štědrý den. Nemusíš ale tato jídla vyhradit jen na svátky, ale dopřej si je v průběhu celého chladného období.
Ve vyšší míře si dopřávej i výživné hovězí a chybu neuděláš asi s vepřovým, které z jídelníčku, kvůli jeho vyšší tučnosti často vyřazujeme. Jako přílohu ale zvol méně tradiční pohanku, jáhly, kroupy nebo sóju, které dodávají energii po dlouhou dobu.
Koření, co zahřeje
Zázvor už asi objevili všichni, a to je dobře. Při konzumaci horkého zázvorového čaje cítíme, jak se nám teplo rozlévá až do konečků prstů. Používej zázvor čerstvý i sušený jako koření do jídel. Inspiruj se třeba v asijské kuchyni a vyzkoušej recept Játra na pomerančích, a protože vnitřnosti také patří do skupiny zahřívacích potravin, dostaneš do sebe pořádnou dávku tepla.
Také skořice umí pořádně prohřát, navíc snižuje hladinu cukru v krvi, napomáhá hubnutí a urychluje metabolismus. Neomezuj se jen na použití do sladkých jídel, protože i s masem nebo luštěninami chutná hodně zajímavě, vyzkoušej třeba náš recept na Hráškový krém s kořeněnými krutony. Hojně si dopřávej i chilli, které také napomáhá lepšímu trávení, anýz, co posiluje imunitu, hřebíček a pepř.
Alkohol povolen
Účinky alkoholu v zimě ti nemusíme představovat, ale rozhodně si ho nedávej za mrazivého počasí. Na krátkou dobu alkohol tělo skutečně příjemně prohřeje. Pokud v pití pokračuješ dál už v teple a neznáš rozumnou míru, hrozí, že se dříve či později opiješ a cesta domů se ti může stát osudnou. Proto si alkohol raději dopřej až po návratu domů, kdy už další výlety ven neplánuješ. A na sjezdovce si dopřej maximálně jeden grog.
U vína si naše chuťové buňky řeknou spíše o červené než o bílé. Je to dáno tím, že dáváme přednost mastnějším a na trávení těžším jídlům, a pro ta je červené ideálním společníkem. Třísloviny ve víně obsažené povzbuzují trávení, svědčí sliznici trávicího traktu, mají antibakteriální účinky a chrání tak před infekčními onemocněními spojenými se zažívacím systémem. Červené víno příznivě podporuje svými kyselinami trávicí činnost a usnadňuje trávení tuků i dalších látek nerozpustných ve vodě. Kořeněný svařák je další skvělou a rychlou metodou, jak se prohřát po dlouhém pobytu na mrazu.
Z nealkoholických nápojů dej raději přednost čajům před studenými limonádami. Odborníci radí vynechat černý čaj a soustředit se na červené a žluté, které dodají energii a zahřejí. Takové účinky mají např. druhy čaje Pu-Erth, Rooibos bohatý na železo, měď, fluor, draslík a vitamin C nebo čaj z kůry jihoamerického stromu Lapacho, který výrazně posiluje imunitu a pomáhá tak předcházet virovým onemocněním.
Z oblíbených zelených jsou vhodné jen některé druhy s mírně zahřívacími účinky, jsou to např. čínské případně japonské čaje, z nichž nejznámější i u nás je Sencha. Pokud chceš, aby tě čaje opravdu zahřály, ochuť je místo cukrem skořicí, medem či zázvorem. A pochopitelně již zmíněný zázvorový čaj – jeden denně je tak akorát.
Foto: Shutterstock.com