Femina.cz > Vše o zdraví > alergie > Pořádný rošťák jménem nikl
Pořádný rošťák jménem nikl
Dejte si pozor na nejnepříjemnější kontaktní alergen!
Před pár lety se mi kolem pupíku začaly dělat pupínky, které nepříjemně svědily a za pár dní se z nich udělaly nepěkné stroupky. Dlouho jsem tápala, co za to může. Pozorovací schopnosti mám ale celkem dobře vyvinuté, a tak jsem záhy objevila, že příčinou je jistý kovový knoflík u mých oblíbených džínsů. Obsahoval totiž nikl! Zkrátka a jednoduše, mám dotykovou alergii na nikl.
Pokud máte podobný ekzém, trpíte stejnými potížemi jako před časem já, dejte si na nikl pozor. Podle lékařů je to nejvýznamnější kontaktní alergen! Nikl krom cvočků na džínách či páskových spon obsahují také hodinky, klíče či brýlové obroučky. Největší problém je ale bižuterie – řetízky, náušnice nebo náramky.
To, jak moc se na alergikovi styk s niklem projeví, je přímo závislé na množství v obsahu třeba již zmíněné bižuterie. Ovšem podle vlastních zkušeností vím, že ekzém se projevuje velice rychle. Nikl je tak významný alergen, že si přecitlivělost na něj mohou vypěstovat i lidé, kteří na něj alergičtí původně nebyli.
Niklu se ovšem člověk jen těžko vyhne, obsahují ho totiž také některé potraviny – např. luštěniny, špenát, sušené ovoce, pórek, hrášek, rajčatový protlak, káva anebo kakao. Pokud tedy alergií na nikl trpíte, zkuste se těmto potravinám vyhýbat a stejně tak všem ostatním výrobkům, které nikl obsahují, a nepoužívejte nerezové nádobí. Nikl totiž zabraňuje korozi a prodlužuje životnost, proto je přidávám i do tohoto nádobí.
Jdete-li do obchodu s cílem koupit si některý ze zmíněných výrobků, raději se zeptejte, zda je ve výrobcích nikl. Mým malým typem na zabránění kontaktu kůže s niklem je jednoduchá věc – pokud mám jakýkoli nový pásek nebo kalhoty, ihned natřu spony nebo knoflíky bezbarvým lakem. Funguje to, ale samozřejmě nejlepší je tyto výrobky vůbec nepoužívat.