Pohanka

Pohanka není obilnina, jak je někdy prezentována, ale je to rdesnovitá rostlina. Její semena jsou však moučnatá, a tak se používají také na výrobu pohankové mouky.

Pohanka pochází z jihoruské stepi a dostala se ve středověku až do střední Evropy. Například v Japonsku je dodnes pohanka velmi oblíbená a používá se ve formě nudlí. Dodnes je tradiční plodinou v Rusku, Indii, Polsku a USA.

Šedá semínka

Malá, šedivá až černá trojhranná semínka se jedí celá nebo jako krupice. Pohanka neobsahuje lepek a tak se hodí jako potravina pro alergiky. Pohanková mouka se například báječně hodí na přípravu palačinek a lívanců.
Opražená pohanka se nazývá kasha a má obzvlášť kořenitou příchuť.

Obsahuje to, co jinde nenajdete

Pohanka je vysoce nutričně a dieteticky hodnotná, z hlediska lidské výživy má velmi příznivé složení. Obsažené bílkoviny, glycidy, lipidy i vláknina se zde nacházejí ve vhodném poměru. Její proteiny jsou lehce stravitelné, navíc obsahují lysin, tryptofan, ararginim a kyselinu asparagovou. Kromě těchto kvalitních proteinů obsahuje i mnoho zinku, mědi, selenu, manganu, z vitamínů lze jmenovat vitamín B1, B2, B3, A, C a další.
Pohanka je cenná také pro svůj obsah rutinu, což je vlastně vitamín P, který má příznivý vliv na cévní systém a hlavně udržuje cévy pružné a pevné, reguluje krevní srážlivost a snižuje obsah cholesterolu v krvi. Pohanka je často doporučovaná právě při problémech s křečovými žilami.

Příprava

Pohanku vaříme v dvojnásobném množství vody s trochou soli. Pohanku vaříme krátce. Stejně jako proso, tedy jáhly, je to zásadotvorná potravina. Je to vhodná příloha jak k zeleninovým salátům, tak k masu. Výborná je také pro přípravu kaše, třeba v kombinaci s rýží.

Nemáte-li rádi pohanku jako potravinu, pak lze v obchodech sehnat i pohankový čaj či čajovou směs, kde je pohanka jako příměs. I tato forma je účinná a prospívá zdraví.

Foto: Saik, gymnosperms.org, .fotocommunity.de, cuppaherbs.co.uk, flworld.com, pflanzenfreunde.com, kuleuven-kulak.be, luirig.altervista.org, wee-yogi.co.uk, .d.umn.edu, summagallicana.it, janessweets.blogspot.com, .visualphotos.com, heartsmartgourmet.blogspot.com, gobotany.newenglandwild.org, intermountainbiota.org, vasily-sergeev.livejournal.com, cherrygal.com, tootoo.com, foodsforlonglife.blogspot.com, searchdictionaries.com, schmerz-orth.blogspot.com, scoopweb.com, flaxindia.blogspot.com, materium.es, actaplantarum.org

28.3.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist