Odhození pejskové svědčí o morálním úpadku společnosti. Zvláště smutnou vizitkou naší „lidskosti“ je pak čím dál tím brutálnější způsob, kterým se majitelé svých pejsků, které si dobrovolně pořídili, zbavují. Pokud už tedy vážně uvažujete o pořízení pejska, nevynechejte ve svých úvahách ani možnost nalezení psího kamaráda v útulku pro opuštěná zvířata.
Psi z útulku
Ne všichni pejskové patří mezi „šťastné“ nalezence. Řada z nich má za sebou nepředstavitelné strádání a týrání. Do útulků přicházejí psi nalezení zavření v bednách, přivázaní v lese, nebo u nepřístupných odlehlých objektů, nalezenci z popelnic a další. Všichni mají společné pouze děsivé vzpomínky na zacházení z rukou nejbližšího „člověka“. Jejich psychika je zlomená, fyzicky bývají ve špatném stavu, můžou být napadeni vnějšími i vnitřními parazity, šokovaní, vyděšení, ze strachu z lidí reagují často agresivně…
Rozhodnutí vzít si psa z útulku by mělo být zodpovědné nejvyšší možnou měrou, protože i psům, kteří už za sebou jednu špatnou zkušenost s lidmi mají, se další takové zkušenosti bohužel nevyhýbají. Nedostatečně promyšlené rozhodnutí, nebo impulzivní výběr bez ohledu na reálné potřeby rasy a konkrétního psa vedou k jejich opětovnému vracení do útulku. Důvody jsou různé :
– pes štěká, nebo štěká málo
– pes je příliš temperamentní, nebo moc klidný
– pes neposlouchá
– nebo nesplňuje nějaké jiné představy majitele…
Pes, který z útulku odchází, je jako znovuzrozený, musí-li se tam ale znovu vrátit, je to pro něj strašné.
Co je třeba zvážit už doma
Než se rozhodnete navštívit útulek položte si následující otázky a prodiskutujte je se všemi členy rodiny.
– kolik Kč měsíčně mohu uvolnit na péči o psa
– kolik času denně mohu pejskovi věnovat, aniž by to bylo vnímáno jako negativní omezení
– jak velký je můj byt, mám – nemám zahradu, případně jsem li ochoten/a chodit s novým přítelem na každodenní vycházky
– mohu se o pejska starat aniž by to negativně ovlivnilo můj zdravotní stav
– neplánuji stěhování, další dítě a jiné změny, které často stojí za rozhodnutím psa se zbavit
– dokážu přijmout odpovědnost za psa a starat se o něj po celý zbytek jeho života
Co je třeba zvážit v útulku
– štěně je roztomilé, ale pro svůj zvýšený temperament se příliš nehodí pro starší zájemce
– starý pes může být finančně náročnější, i jeho stáří přináší nemoci a bolesti, ale jeho oddanost a láska předčí vše ostatní
– dospělý pes může skýtat řadu problémů, podle nichž je nutné psa vybírat:
– pes nemusí mít základní hygienické návyky – to je možné psa doučit, ale bude to stát čas a trpělivost
– pes nemusí znát běžné věci našeho života – výtah, auta, rušné ulice, další zvířata apod. Při setkání s těmito jevy se může vyděsit a může se ztratit. Tomu lze předejít velmi pomalým a trpělivým postupným přivykáním a také pevným držením vodítka v neznámých situacích.
Pro všechny nalezence také platí, že jejich aklimatizace není ani tak otázkou zkušeností s chovem psů, ale spíše otázkou trpělivé lásky, která i v tomto případě dokáže naprosté zázraky.
Všechny tyto věci je nutné dobře zvážit, protože v útulku mnoho lidí okamžitě podléhá kouzlu pejsků a bez přípravy si je přivádí domů. Proto ještě než se vydáte pomáhat, připravte doma měkký a teplý pelíšek, misku na jídlo, misku na vodu, nějakou hračku a obojek s vodítkem. V útulku se ptejte na všechno co vás napadne a nechte si poradit. Pracovníci útku své svěřence znají a nikdy by nedoporučily například bojové plemeno rodině s malými dětmi. Pejsek, kterého si odvedete, bude veterinárně ošetřený a kompletně přeočkovaný. Další vakcíny je nutné aplikovat jednou ročně + 2x ročně je nutné pejsky odčervovat s pomocí veterinárních přípravků.
Dotazy, které mohou během soužití vzniknout, konzultujte se zkušenými chovateli, s veterinárním lékařem, nebo v chovatelských klubech. Velkou pomocí mohou být i specializované knihy a časopisy.
Na světě je mnoho smutných a tragických lidských i psích osudů. Naštěstí je ale i hodně skutečných příběhů, které dokládají, že spojení pes a zodpovědné lásky schopný člověk, může tyto smutné lidské a psí osudy proměnit ve šťastné.