Femina.cz > Vše o sportu > Vše o cvičení > cviky > PATNÁCTIMINUTOVÝ CVIČEBNÍ PROGRAM NA PONDĚLÍ A NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY JAK BÝT FIT .-)
PATNÁCTIMINUTOVÝ CVIČEBNÍ PROGRAM NA PONDĚLÍ A NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY JAK BÝT FIT .-)
NEJLEPŠÍ LÉK PROTI STÁRNUTÍ!!!
Cvičení je prevencí kardio-pulmonárních chorob, prostředkem k zachování fyzické ohebnosti a odolnosti a vůbec pomáhá k udržení dobré tělesné i duševní kondice.
CVIČTE S NÁMI A BUĎTE STÁLE MLADÍ!
NEJČASTĚŠÍ DOTAZY JAK CVIČIT:
Je možné cvičit třeba i hodinu denně?
Bez problému! Profesionálové trénují průměrně 4 až 6 hodin denně. Je však důležité věnovat čas regeneraci (např. 8 hodinám kvalitního spánku) a ujistit se, že nás cvičení ne unavuje, ale dodává nám energii. Každému vyhovuje jiná délka a intenzita tréninku, každý potřebuje jinou dobu k regeneraci. Stačí, abychom
dobře znali sami sebe.
Pokud denně čtvrt hodiny cvičíme, je potřeba víc pít?
Pokud cvičíme poctivě, nejspíš budeme mít po cvičení žízeň. Je tedy vhodné vypít po cvičení sklenici vody, nebo pokud cvičíme ráno či brzy odpoledne, sklenici čerstvého ovocného džusu.
Pokud začneme cvičit podle tohoto programu, měli bychom zvýšit kalorický příjem?
Ne! Není to nutné. Jde jen o čtvrt hodiny denně, což nepředstavuje žádný výjimečný výdej energie. Zvýšit kalorický příjem je dobré, pokud se fyzické aktivitě věnujeme víc než hodinu denně (záleží ovšem pochopitelně na náročnosti daného sportu).
Je pravda, že člověk přibere, když přestane cvičit?
Rozhodně ne! Stačí jen přizpůsobit kalorický příjem svému novému životnímu stylu a nižším fyzickým nárokům. Ve skutečnosti většina profesionálních atletů, kteří museli přerušit svou fyzickou aktivitu, nepřibere ani gram, protože asi o 60 % sníží svůj příjem energie. Ještě nedávno docházelo k tomu, že když se vrcholoví sportovci po překročení určité věkové hranice začali zabývat podnikáním a žili sedavým způsobem života, bývali pak až obézní. Pokud dojde ke zvýšení hmotnosti, nezavinilo to ukončení fyzické aktivity, ale spíše to, že člověk nedokáže přizpůsobit své stravovací návyky sedavějšímu způsobu života. Naopak je pravda, že člověk, který cvičil například 6 hodin týdně a náhle přestal, si do 2 měsíců všimne ochabnutí svalstva celého těla a zhubne 1 až 2 kg – to je váha ztracených svalů (pokud ovšem dokázal přizpůsobit kalorický příjem novému životnímu stylu).
Ukázka z knihy 120 cvičení pro dobrou postavu, nakladatelství Portál Odkaz na knihu a redakci