Pánevní dno III: Proč cvičit? Kvůli inkontinenci i lepšímu sexu

Jde o choulostivé téma, o kterém se většina žen stydí mluvit. S mávnutím ruky se tváříme, že se týká jen velmi starých žen, nanejvýš jde o chvilkový problém v těhotenství. Ale není tomu tak. S inkontinencí zápasí i mladé ženy. O pánevním dnu, úniku moči i sexu jsem si povídala s Alenou Stellnerovou.

Alena je certifikovanou lektorkou Školy pánevního dna Renaty Skálové. V Bráně k dětem, kde s ženami procvičuje pánevní dno, přednáší o něm, ale také provádí individuální konzultace, jsme si povídaly nejen o tom, jak cvičit (najdete ve druhém dílu tohoto seriálu) a jaké nejčastější chyby se dělají (první díl seriálu), ale také o inkontinenci. Ta je nejznámějším problémem, který s sebou může přinést ochablé pánevní dno.

Může se týkat inkontinence i vás?

Kdy dochází k poklesu pánevní dna? Může se to stát i vám? Pánevní dno je nejvíce zatíženo během těhotenství. A to nejen doslova díky tomu, že nese rostoucí dítě, ale nepřidají mu ani těhotenské a poporodní hormonální změny. K těm dochází i během přechodu. S rostoucím věkem ochabují všechny svaly, přirozeně tak dochází i k povolení svalů pánevního dna.

Kromě těhotenství a věku jsou rizikovými faktory nástřih při porodu, operace dělohy, nadváha, problémy s lymfatickým systémem, deprese nebo astma. S inkontinencí mají často problémy zpěvačky, protože pracují hodně s bránicí, která je s pánevním dnem úzce propojená. Když jde bránice při nádechu dolů, tlačí na pánevní dno, které se v tu chvíli napíná. Ohroženy jsou i ženy, které denně zvedají těžké předměty.

Není inkontinence jako inkontinence

Alena mi vysvětlila, že existují čtyři typy inkontinence. Stresová, psychická, kombinace stresové a psychické a tou čtvrtou je inkontinence po úrazu. Stresová inkontinence nevzniká tím, že se psychicky stresujete, ale tlakem na břišní dutinu, díky kterému dno pánevní povolí. Tady pomůže posílení svalů. Některé ženy dávají místo cvičení přednost operativnímu řešení, ale při ní doktor jen narovná močovou trubici páskou. Ne vždy to odstraní inkontinenci úplně a ne vždy se pak ženy cítí komfortně. „Já bych jednoznačně doporučila nejprve vyzkoušet cvičení, protože operace je jen další hluboký zásah do ženského těla, který nemusí být bez následků ať na úrovni psychické, nebo fyzické. Nevím o případu, ve kterém by cvičení nezabralo, a žena by pak musela na operaci,“ vzpomíná Alena na svou praxi a dodává: „Doporučuji ženám, pokud mají termín operace, aby ji odložily a daly si čas 6 – 8 týdnů na cvičení.“

Při psychické inkontinenci dochází k poruše vyměšovacího reflexu během psychického stresu, při trémě, úleku, jakémkoli vypětí. „V tomto případě pomůže změna životního stylu. Ženám bych navíc doporučila nechodit na malou preventivně. Tím se zmenší kapacita močového měchýře a naruší se vyměšovací reflex a jejich problémy se jen znásobí,“ upozorňuje Alena.

První dvě poruchy se většinou propojí a ženy trpí stresovou i psychickou poruchou najednou. Ty by pak měly začít cvičit a změnit životní styl celkově. Tato kombinovaná inkontinence se týká největšího procenta žen.

Čtvrtou variantou inkontinence jsou problémy, které se mohou objevit po úrazu, při roztroušené skleróze nebo jiných neurologických poruchách. Tyto ženy jsou v nejsložitější situaci. „Nelze obecně shrnout, co ženám v tomto případě pomůže. Každá porucha je trochu jiná, je to případ od případu,“ popisuje Alena.

Nejde jen o inkontinenci, ale také o sex a dobré zažívání

Pánevní dno bychom měli procvičovat nejen jako prevenci úniku moči, ale také kvůli dalším problémům.

Pánevní dno ovlivňuje i naši sexualitu. Díky celkovému ochabnutí ztrácíme libido, na druhou stranu ženy se zdravým pánevním dnem si sex užívají o poznání více. „Pánevní dno funguje jako emoční barometr, a to se projeví i během sexu. Neradím svým klientkám, aby pánevní dno procvičovaly jen při pohlavním styku, ale určitě k přirozeně pružnému dnu uvolněný a příjemný sex přispívá. A naopak když je v pořádku pánevní dno, pohlavní styk je pro ženu mnohem zajímavější,“ vysvětluje Alena.

Pánevní dno ovlivňuje také trávení a vyměšování. Všechno souvisí se vším a střeva jsou pánevnímu dnu velice blízko. Když dobře pracují svaly dna, netrpíme zácpou, ani únavou. Proudí nám lymfa a energie v malé pánvi, což je prevence gynekologických potíží.

„Zkrátka důvodů, proč pracovat s pánevním dnem je mnoho, a platí pro nás všechny. Prevence je vždy jednodušší než léčba již vzniklých potíží. Nejde jen o inkontinenci nebo lepší sex, ale i porod a zotavení se po porodu. V současné době, kdy máme skutečně alarmující nárůst porodů císařským řezem, je práce s pánevním dnem velkou výzvou. Jedna absolventka kurzu mi napsala: Porodila jsem za deset minut po příjezdu do porodnice, měla jsem opravdu radost a přála bych to všem ženám. Musíme opět oslovit pánevní dno a probudit svoji ženskost, potom vše bude fungovat tak, jak to příroda zařídila,“ uzavírá Alena.

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

4.3.2015 6:00| autor: Markéta Kronovetrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist