Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > Ozdravte si svůj jídelníček
Ozdravte si svůj jídelníček
Naše strava přímo ovlivňuje naše zdraví. Tím, jak se mění náš způsob života, mění se i naše zvyklosti. Náš organismus se mnohdy nestačí těmto změnám přizpůsobovat. S tímto problémem je spojeno mnoho zdravotních rizik. Patří k nim zejména vysoký krevní tlak, srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi nebo obezita.
Tato onemocnění maji jedno společné – málo pohybu a vysoký příjem energie.
To, co sníme, má pro náš organismus dvojí význam – příjem energie a příjem nutričních (výživově důležitých) látek. Obojí je pro náš organismus stejně důležité. Příjem energie je otázkou rovnováhy mezi množstvím jídla, které sníme a množstvím pohybu, který vykonáme. Příjem nutričně důležitých látek (bílkoviny, cukry,škroby, tuky, vlákniny, vody, vitamíny, minerály, stopové prvky) je problémem pestrého a zdravého jídelníčku.
Toto jsou základní pravidla zdravého stravování:
* jíme 5x-6x denně (snídaně, 2x svačina, obed večeře, případně druhá večeře)
* jídla nevynecháváme a rovnoměrně je rozložíme do celého dne
* po celý den přijímáme dostatečné množsvtí tekutin (nejlépe 3 litry denně)
* při výběru vhodných potravin se řídíme zásadou, že žádné potraviny nejsou zdravé nebo nezdravé samy o sobě. Velmi záleží na množství jednotlivých potravin v jídelníčku i na tom, jak často je konzumujeme a jaký je způsob jejich přípravy.
Největší podíl v jídelníčku by měly tvořit obilniny a luštěniny, následovány ovocem a zeleninou. V menším množství pak konzumujeme maso, ryby, mléčné výrobky a vejce a úlně minimálně nebo vůbec sladkosti.
Pro „ozdravění“ Vašeho jídelníčku se pokuste změnit Vaše jídelní zvyklosti a to tak, že:
1) Používejte co nejvíce ovoce a zeleniny – pokud možno při každém jídle (oblohy, saláty, zeleninová jídla)
2) Zvyšte podíl celozrnného pečiva a cereálních výrobků. Zkuste nahradit bílé pečivo celozrnným, loupanou rýží a luštěninami neloupanými, a zařadit do jídelníčku obiloviny – např. pohanku, ovesné a ječné vločky, jáhly. Jsou důležitým zdrojem komplexních sacharidů a vlákniny.
3) Omezte příjem tuků. Tuky by neměly v jídelníčku hradit více jak 30% energie, náš průměrný jídelníček jich bohužel obsahuje 35-38%. Příjem tuků můžeme omezit dvojím způsobem – jednak výběrem nízkotučných mléčných a masných výrobků a libových druhů masa, jednak omezením tuků přidávaných při přípravě jídel.
4) Omezte příjem jednoduchých cukrů. Rafinovaný cukr je jedinou potravinou, kterou můžeme vyřadit z jídelníčku bez újmy na zdraví. Pokuste se sladit čaj a nápoje medem, který obsahuje kromě cukrů řadu biologicky aktivních látek velmi vhodných pro Váš organismus. S pečením a vařením je to složitější. Je lepší změnit „koncepci“ sladkých moučníků a nahradit energeticky bohaté buchty, koláče a koblihy (většinou obsahují hodně tuků) odlehčenými dezerty jako pudinky, mléčnými a tvarohovými krémy, želé apod.
5) Zařaďte do jídelníčku více rostlinných tuků. Zdrojů rostlinných bílkovin je celá řada, ale bohužel jsme si navykli pouze na čočku, případně hrách a sóju. Do jídelníčku lze zařadit fazole nebo cizrnu. Existuje také řada speciálních výrobků ze sóji, luštěnin i obilovin, které jsou velmi podobné masu nebo mléku.
6) Ideální je vypít za den alespon 3 litry tekutin. Mléko a polévka se nepočítá, jsou to jídla. Dostatek tekutin je nejlepší prevence nemocí ledvin, jater, únavy, bolestí hlavy i tvorby vrásek.
Celkově platí, že pestrý a zdravý jídelníček je nejlepší prevencí únavy, špatné nálady, stárnutí i řady onemocnění.