Femina.cz > Vše o zdraví > Jak ovládat svoje emoce a být víc v pohodě?
Jak ovládat svoje emoce a být víc v pohodě?
Co mají společného strach, hněv, radost, smutek, důvěra, znechucení, očekávání nebo překvapení? No jasně, všechno to jsou emoce. Máš s nimi trochu problém? Okolí na tobě ihned pozná, jestli tě něco rozrušilo? Pokud v očích ostatních nechceš být tak čitelná, nauč se své emoce ovládat!
Emoce patří mezi základní psychologické kategorie. Emoce jako taková má tři složky, které se obecně nazývají „triádou emoční reakce“. Ta zahrnuje subjektivní citové prožitky (například radost, strach, překvapení), motorické projevy (třeba výraz tváře) a doprovodné fyziologické změny (zvýšený krevní tlak, tep a podobně.). Emoce jsou evolučně starší než rozumové procesy – zodpovídají za ně evolučně starší části mozku. Většinou jsou hůře ovlivnitelné vůlí. A tím se dostáváme k emoční kontrole.
Jen si vzpomeň, kdy ses špatně vyspala, což se odrazilo na všem, co jsi ten den udělala. Tvoje špatná nálada trvala až do večera, a aby toho nebylo málo, měla jsi konflikt ve škole nebo v práci. Za pár hodin ale všechno bylo jinak. Napětí a úzkost vystřídala radost. To proto, že se všichni každý den dostáváme do jiného emočního a duševního stavu. Emoce a postoje kontrolují úplně všechno – naši náladu, rozhodnutí i jednání. Otázka tedy zní. Jestli tě pohltí negativní emoce natolik, že nemáš ani chuť vstát z postele, dá se to nějak řešit? No že se ptáš!
Návod na přežití
Emoční triáda. Tak přesně tohoto termínu se drž. Přišel s ním Tony Robbins, což je americký autor knih osobního rozvoje a zároveň motivační řečník. Ten svým klientům pomáhá zachovat rovnováhu mezi třemi stranami emočního trojúhelníku tak, aby všichni jeho následovníci byli v úplné pohodě. A teď si stejný systém můžeš vyzkoušet i ty. Tak počítej do tří.
1. Změn postoj svého těla
Emoce se pojí s motorickými projevy, tedy gestikulací a mimikou. A není divu. Jsme somatické bytosti – naše emoce ovlivňují tělo a naopak. Pokud zlepšíš svůj postoj, narovnáš se v zádech a zhluboka se nadechneš, okamžitě získáš pocit jistoty. Jen si to zkus.
Podívej se na sebe do zrcadla, proveď všechno výše popsané a ještě se usměj. Sleduj, jak tento instantní recept na lepší náladu změní tvoje myšlení. Opakovat daný postup pochopitelně můžeš kdykoli během dne, kdy pocítíš úzkost, strach nebo třeba nejistotu.
2. Urči svůj osobní záměr
Tony Robbins říká, že hodně záleží na tom, na co zaměříš svoji pozornost. Tam totiž proudí energie. Proto nedovol, aby tě převálcovala nějaká negace. Nepřemýšlej „co kdyby“, neříkej si „nejde to“. Vizualizuj si sebe sama jako silnou, krásnou bytost, kterou chceš být. Tím, že tomu začneš věřit, změníš svůj dušení i emoční stav.
Chceš příklad? Jestli obdivuješ svoji kamarádku, která za všech okolností zachová chladnou hlavu, v případě, kdy se dostaneš do nepříjemné situace, „zahraj si“ právě na ni. Co by asi udělala, kdyby byla na tvém místě? Buď pro tento moment jako ona, kolapsy pak zvládneš o dost snadněji.
3. Nepoužívej nevhodná slova
To, co nepodporuje pozitivní emocionální a duševní stav, kterého chceš dosáhnout, to ani nevyslovuj. Něco se pokazilo a ty si teď říkáš „nedokážu to napravit“? Rozhodně to neříkej nahlas, podobná slova mají negativní zbarvení a jejich tón tvůj hněv nebo lítost mohou ještě zhoršit. Nalaď se na pozitivní myšlení a v každém průšvihu začni vidět příležitost, jak se zlepšit, ukázat či zocelit.
Pakliže zvládneš posílit všechny strany emocionální trojice, budeš den ode dne víc v pohodě. Jdeš do toho? Možná bys měla, protože když emoce pod kontrolou nejsou, vznikají i takové situace, kdy maminka zfackuje paní učitelku. Ve videu důkaz, že i tohle se stává…
A jak to máš ty? Umíš se ovládat a jsi po většinu času v klidu? Napiš nám o tom pod článek!
Foto: Shutterstock.com