Ořechy, sója i fenykl. Co z toho ti pomůže usnout?

Ještě o půlnoci bloumáš po bytě a nervózně počítáš hodiny, které ti zbývají do vstávání? Přímou jízdenkou do říše snů jsou ořechy, rajčata, batáty nebo sýry. Nic nezkazíš ani tím, když si pochutnáš na jablku!

Odborníci se nijak netají názorem, že dlouhodobý spánkový deficit je úhlavním nepřítelem zdraví i psychické pohody. Ale proč vlastně? Kromě únavy, podrážděnosti a neschopnosti soustředění podle nich často stojí za vznikem arteriální hypertenze, kardiovaskulárních onemocnění, diabetu nebo depresí.

To ale není všechno, co by každou noční sovu mělo znepokojovat, neboť američtí experti z Harvardovy univerzity si nadmíru bdělosti spojují i se zvýšeným rizikem předčasného úmrtí. Tím se dostáváme k zásadnímu tématu. Co dělat, když se jednomu kvalitní odpočinek obloukem vyhýbá? Východisko z této nebezpečné situace slibují kuchyňské zásoby.

Večerní menu coby ukolébavka? Přesně tak

Tryptofan, hořčík, vápník a vitamin B6. Co mají tyto živiny obsažené v běžných potravinách společného? Závěry četných studií se shodují v tom, že s poměrně rychlým účinkem navozují ospalost, jelikož uklidňují od stresu. Dále uvolňují svaly, zatímco významně podporují tvorbu melatoninu, tedy hormonu odpovědného za regulaci cirkadiánního rytmu. Teď je asi na místě otázka, odkud tyto spolehlivé „pyžamové parťáky“ čerpat. Tipneš si?

zdravi-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Tryptofan jako parádní doping

Přírodní esenciální aminokyselina tryptofan je nezbytná nejen pro vznik zmíněného melatoninu a serotoninu (hormonu dobré nálady), ale funguje také jako antioxidant. Jde tedy o ceněnou látku omezující aktivitu volných radikálů, jež negativně ovlivňují lidský organismus. Její bohatou zásobárnou je mléko a výrobky z něj tvořené, dále pak mořské plody, ořechy, fazole, hrášek, cizrna a krůtí či kuřecí maso. Vsadit lze i na jablka, banány, avokádo a broskve, popřípadě špenát, brokolici, chřest a tuňáka.

Hořčík, všestranný dobroděj

K čemu že je hořčík potřeba? Úplně bez nadsázky se dá říct, že skoro ke všemu. Je totiž nezbytný pro správnou funkci více než 300 enzymů, přičemž na něj spoléhají cévy, kosti, zuby, trávení a v neposlední řadě i psychické rozpoložení. Za neskromné zdroje jmenovaného prvku se považují hořčičná semínka, pšeničné klíčky a sójové boby. Dlužno dodat, že chutným zprostředkovatelem je i fenykl, kapusta, rajče, červená řepa, římský salát nebo kakao.

zdravi-2.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Vápník místo pohádky na dobrou noc

Vápník je obvykle spojován s prevencí osteoporózy, nicméně jeho působnost sahá mnohem dál. Dle názoru předních specialistů vyvolává pocity malátnosti, čímž pomáhá právě při nespavosti. Zvýšíš jeho hladinu konzumací obilovin, mandlí nebo sardinek? Nic nezkazíš ani tím, když svou pozornost zaměříš k pomerančům, sýrům, máku, zelenému čaji či tofu.

Vitamin B6. Ani ten nezklame

Za spolehlivý „spací prostředek“ je ve vědecké profesi vnímána i „bé šestka“, která platí za uspávadlo i antidepresivum v jednom. Tento vitamin v hojné míře nalezneš v batátech, vejcích, droždí, bramborách, zelí, mrkvi, celozrnném pečivu a kvasnicích. Ať už si ale zvolíš kteroukoli z uvedených potravin, můžeš si být jistá, že dnes se konečně vyspíš.

A co před spaním jíš právě ty?

foto-zdroj: shutterstock.com

17.10.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist