Femina.cz > Vše o zdraví > očkování > Očkování proti klíšťové encefalitidě
Očkování proti klíšťové encefalitidě
Vzhledem k tomu, o jak závažné onemocnění se v případě klíšťové encefalitidy jedná, je třeba zmínit, že bychom rozhodně měli využít možnosti očkování proti ní. Následky tohoto onemocnění mohou být tak fatální, že není důvod, proč o výhodách samotného očkování pochybovat.
Existuje sice 3 – 5 % počet takzvaných non-respondentů, čili osob, na které očkování nefunguje, ale vzhledem k tomu, že je toto číslo velmi nízké, není třeba se obávat, že to bude právě váš případ.
Příznaky klíšťové encefalitidy
Vzhledem k tomu, že klíšťová encefalitida probíhá většinou ve dvou vlnách, není někdy snadné rozpoznat tuto chorobu hned na začátku. Mezi týdnem až 14 dny po infikování se nejčastěji objeví necharakteristické potíže. Jedná se o bolesti kloubů, zvýšenou teplotu, mírnější bolesti hlavy a celkový pocit nekomfortu. Zvlášť, pokud si nevybavíte, že jste na sobě měli nedávno přisáté klíště, můžete si tyto příznaky spojovat třeba s probíhající chřipkou. Toto období může brzy odeznít a následuje po něm pak obvykle období klidu. To trvá zase několik dní, a v mnoha případech pak nastává takzvaná druhá fáze, při které vás vaše horečnaté onemocnění doprovázené zvracením a bolestmi hlavy donutí navštívit lékaře. Druhá fáze však nepřichází v každém z případů nakažení klíšťovou encefalitidou.
Komu je toto očkování doporučováno
Zvláště lidem žijícím v oblastech s vysokým výskytem infikovaných klíšťat, dále chovatelům psů, vhodné je také u dětí a osob se sníženou imunitou. Rovněž u osob často se pohybujících v přírodě je očkování proti klíšťové encefalitidě rozhodně doporučováno.
Kdy a jak se nechat naočkovat
V povědomí veřejnosti je dostatečně znám fakt, že pro očkování proti klíšťové encefalitidě je nejvhodnějším obdobím v roce podzim a zima, kdy klíšťata výrazně sníží, až omezí svou aktivitu. Absolvovat však můžete v časové tísni (například před odjezdem na dovolenou) i očkování ve zkráceném režimu. Zkrácený očkovací režim je čtrnáctidenní, nesmíte v tomto období chytit klíště, ochranu máte zajištěnou už po 14 dnech po dokončení zkráceného očkovacího režimu. Klasicky však probíhá očkovací cyklus proti klíšťové encefalitidě ve třech dávkách v průběhu několika měsíců až roku a chráněni jste proti onemocnění až po absolvování i třetí očkovací dávky. Některé zdravotní pojišťovny poskytují svým klientům příspěvek v podobě třetí očkovací dávky zdarma.
Pro a proti
Samozřejmě, že se objevují i hlasy, které tvrdí, že očkování proti klíšťové encefalitidě je zbytečnou zátěží organismu, a že nemoc lze díky krevním odběrům včas odhalit. O svém zdraví však rozhodujete sami, a tak je rozhodnutí, zda se necháte či nenecháte naočkovat, pouze a jen na vás.
Co vy a očkování? Jste jeho zastánci nebo patříte mezi stále se rozrůstající skupinu odpůrců? Napište nám do diskuze…
Foto zdroj: profimedia.cz