Femina.cz > Vše o sportu > Vše o cvičení > Objevte zázrak bioenergetiky … protože život je pohyb.
Objevte zázrak bioenergetiky … protože život je pohyb.
Jako metoda určená k obnově a uvolnění vitality je bioenergetika považována za most mezi východními naukami o vědomí a těle a západní psychologií.
V čínské medicíně se např. zkoumá šíření energie určitými dráhami v těle – meridiány. Zdraví je chápáno jako rovnováha, nemoc jako nerovnováha – tedy jako porucha a překážka proudění této energie.
Podstatným cílem bioenergetických cvičení je omezit naši vědomou kontrolu na ty oblasti, ve kterých to má smysl, a dát prostor spontaneitě tělesného projevu a našim emocím.
Dynamická energie
Bionergetika chápe energii v její dynamické povaze. Její proudění a pulzování vnímáme tělesně jako příjemný vnitřní pohyb, jež se projevuje dobrou pohodou a radostí.
Při pozorování lidí kolem sebe můžeme velmi dobře vnímat projevy této energie. Existují lidé, kteří cosi „vyzařují“, působí vitálně a radostně. Tito lidé nás přitahují, jejich pozitivní „vyzařování“ je nakažlivé. Působí svobodně v tělesném a duševním ohledu, „otevřeně“ navenek i dovnitř.
Život „na půl plynu“
Jiní působí naopak „šedě“: jejich kůže je skutečně popelavá nebo alespoň bledá, jejich pohyby jsou pomalé a mdlé, jejich hlas působí tlumeně, jejich dech je omezený. Jsou zdrženliví v chování a jejich mimika nezrcadlí, co se v nich odehrává. Zdá se, že žijí „na půl plynu“. Jejich vitalita, jejich srdečnost je bez výrazu – neprojevuje se ani v pohybech, ani v chování. Působí tělesné i duševně „staženě a svázaně“, ve vnějších i vnitřních projevech „strnule a bez života“.
Život je pohyb
Na vše, co se nám v životě přihodí, reagujeme „pohybem“: na každý prožitek, na každé sousto, které spolkneme, reagujeme tělesně a duševně nesčetnými způsoby. Dokonalost těchto důmyslných vnitřních regulačních procesů je mnohem moudřejší než naše vědomé plánování.
Představte si například, že byste se při chůzi museli soustředit na napětí a uvolnění všech zúčastněných svalů a přesně kontrolovat průběh každého vašeho kroku. Byl by to velmi namáhavý úkol. Avšak snad by to po určitém nácviku bylo možné zvládnout. Představte si dále, že byste zkusili totéž, když běžíte ze schodů. Následky by byly katastrofální!
Našemu tělu je vlastní mnoho reakčních vzorců, které nemusíme vědomě řídit. Máme schopnost tyto vzorce potlačit, můžeme je zesilovat a přehánět nebo použít v situacích, pro které nebyly přirozeně determinovány – celkově je však naše schopnost kontroly životních procesů velmi omezená.
Dýchání je základ
Důležitou roli přitom hraje dýchání. Do určité míry sice můžeme náš dech vědomě ovlivnit, přesto je dýchání proces, který nemůžeme řídit. Dýcháme bez našeho přičinění, cosi v nás dýchá.
Klidné dýchání – Dýchání má přirozený průběh, který považujeme za zdravý: při klidném dýchání, které můžeme velmi dobře pozorovat vleže, se zvedá nadbřišek, podbřišek se napíná a pánev se pohybuje mírně vzad; s nepatrným zpožděním se zdvíhá hrudník, vrchní část páteře se natahuje a hlava se přitom mírně zaklání; při výdechu probíhají tyto pohyby v obráceném pořadí.
Dýchání při námaze – Při hlubokém dýchání, které se objevuje při větší fyzické námaze, se oproti tomu roztahuje především hrudník a ramena se přitom zdvíhají.
Průběh dýchání můžeme tlumit nebo zesilovat. Častým důsledkem takové kontroly, často nevědomé, je povrchní, tlumené dýchání spojené se ztrátou vitality a životních projevů.
Naše emoce jako výraz životní energie
V našem vnitřním prožívání se životní energie projevuje pocity, emocemi. Myslíme tím především radost, lásku, strach, smutek nebo vztek. Tedy stavy, při kterých jsou naše prožitky intenzivnější, přinejmenším pociťujeme vnitřní pohnutí a jsme vyzýváni k tomu, abychom něco udělali nebo přestali něco dělat. Tyto emoce jsou mnohovrstevné a jsme jimi obdařeni už od pradávna. Emoce řídí naše prožívání a chování. Přitom se zaměřují většinou na to, co nás obklopuje, co bezprostředně vnímáme – především na naše blízké.
Která bioenergetická cvičení jsou pro mě vhodná
Existuje řada typických vnitřních postojů, kterými se společně vyjadřují tělo i duše: vnější tělesné znaky a pocit, jak prožíváme své tělo; způsob, jak se obracíme ke světu a jak bráníme cyklu vybíjení a nabíjení. Každý takový vnitřní postoj se vyznačuje svými silnými a slabými stránkami, svým typickým způsobem utváření mezilidských vztahů a charakteristickými životními a zdravotními problémy.
Nakladatelství Portál Bioenergetická cvičení