Nový trend ve vzdělávání dětí – unschooling. O co jde?

Kontroverzní a neobvyklý způsob, jak se učit. Tak by se dal nazvat unschooling. Dítě se učí na základě své přirozené touhy vědět a poznávat, nikoli pod tlakem pravidel, známek a školních lavic. Takže pokud se zeptá, jak je možné, že letadlo dokáže vzlétnout, je načase oprášit znalosti z fyziky a začít vysvětlovat. O čem přesně tato metoda je?

O domácím vzdělávání jsi už určitě slyšela, je to vyučovací metoda, kdy se dítě učí doma a jednou za půl roku jde na přezkoušení. Učitel, což bývá zpravidla jeden z rodičů, dodržuje přesný postup a danou osnovu. Český zákon tenhle způsob výuky povoluje. Něco jiného je ale unschooling, který u nás povolen není a vychází z domácího vzdělávání, ale jde ještě dál a dítě se vzdělává v té oblasti, která ho zrovna zajímá.

Bez osnovy

Určitě si ze svých školních let pamatuješ to, jak jste každé pololetí probírali něco jiného a co jste za to dobu museli zvládnout. Daných osnov se musí držet každá škola a také domácí vzdělávání. U unschoolingu neboli tzv. odškolení se žádná osnova nedodržuje. A co se tedy děti učí? Zní to bláznivě, učí se prostě jen to, co chtějí. Samozřejmě, že si teď klepeš na čelo a říkáš si, co když je zajímají jen hry a nepodstatné věci, ale ve skutečnosti jsou děti hodně zvídavé. A tak když se zeptají, co je slon, tak s nimi jdeš do zoo, nebo dokonce jedeš do Afriky. Učí se zkrátka školou života a nemají žádný dopředu určený plán.

Unschooling podporuje zvídavost

Odmalička je dětem vštěpováno, že jsou tady povinnosti a pak zábava. Vnímají pak školu jako něco povinného a nepříjemného. Unschooling se snaží udržet jejich přirozenou zvídavost. Touto metodou se prohlubují zájmy dítěte a je čistě jen na něm, co bude chtít vědět. Podmínkou ale je, abychom dětem dávali dostatek motivace a podnětů. Těžko je bude něco zajímat, když s nimi budeme celé dny zavření doma.

Ve světě už běžné, modelka Houdová unschoolingu propadla

Zásady svobodného učení vyznává i slavná modelka Helena Houdová, která se už dávno vykašlala na dnešní moderní svět a snaží se hodnoty nacházet v přírodě a uvnitř sebe. Tuhle techniku výuky aplikuje i na svých dětech a nemůže si ji vynachválit.  Vzhledem k tomu, že se už před pěknou řádkou let odstěhovala do New Yersey, kde je unschooling legální, nebránil jí v jejím rozhodnutí ani zákon. S dětmi cestovala po světě, a tak škola života byla pro ni přirozenou volbou. Tato metoda je legální například v Americe, ve Francii či Velké Británii.

unschooling-2.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Každý den jiný

Typický den v unschoolingu neexistuje. Dělá se zkrátka to, na co je chuť. Ale určitě se doporučuje dítě nějak navnadit třeba pomocí kolektivních kroužků, výletů do přírody či návštěvou muzea. Někdy má ale dítě chuť si celý den číst, tak proč ne?

Naučí se něco?

Tahle metoda se těžko kontroluje, a proto není divu, že není u nás povolena. To, jestli je unschooling vhodný i pro tvé ratolesti, by ses holt dozvěděla až v době, kdy by došlo na lámání chleba, tedy když by se hlásilo na střední školu nebo chtělo uspět v běžném životě, například při hledání práce. Je ale pravda, že při unschoolingu se neprobere tolik učiva jako v klasické škole. Na druhou stranu informace v mozku vydrží o mnoho déle. A navíc si děti své znalosti spojí s praktičností, a nejen se stránkami v učebnici.

Není pro každého

Jako vše na světě, i unschooling má své výhody i nevýhody. Je určitě vhodný pro děti, které potřebují speciální výuku, jsou buď napřed nebo pozadu. Pro děti, které musí kvůli zaměstnání rodičů často měnit bydliště i školu, je unschooling velmi výhodný. Nicméně zabere hodně času hlavně pro rodiče nebo toho, kdo se rozhodne dětem věnovat svůj čas. Kromě toho dítě přichází o kolektiv a nemá návyky na pravidelnost. A také je obrovskou zátěží pro rodiče, my bychom tedy dítěti základy fyziky nevysvětlili ani náhodou.

Co si myslíš o této svobodě výuky ty? Myslíš, že je to směr, kterým by se naše děti měly vydat nebo nedáš dopustit na klasickou školu?

Foto: Shutterstock.com

13.6.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist