Femina.cz > Vše o zdraví > prevence > Nový trend v cvičení, co zvládne každý. Vyzkoušej roller jógu
Nový trend v cvičení, co zvládne každý. Vyzkoušej roller jógu
Klasická jóga tě neláká a ráda bys vyzkoušela něco nového? V tom případě rozhodně zajdi na roller jógu. Je vhodná i pro začátečníky a určitě tě bude bavit.
Roller a cvičení s ním už určitě znáš, rozhodně to není u nás žádná novinka. Co je však úplně nové, alespoň u nás v Čechách, je roller jóga. Jak funguje, co ti přinese a proč bys ji měla zkusit? Na to jsme se zeptali odborníků na slovo vzatých.
Roller musíš mít
Pokud máš sedavé zaměstnání a trávíš hodně času sezením u počítače, do toho nejsi úplně zastáncem zdravého životního stylu a dost často se pěkně stresuješ, pak je jasné, že přijdou bolesti. Odborníci je nazývají myofasciálními bolestmi. O co jde? „Myofasciální bolest je lokalizovaná, v důsledku přílišné zátěže dochází k trvalé kontrakci jednotlivých svalových vláken, která dává vzniknout tzv. spoušťovým bodům. Ty může člověk vnímat jako na pohmat bolestivé uzlíky. Při tlaku na spoušťový bod bývá typická přenesená bolest pozorovaná v jiných částech těla. Obtíže mohou ústit ve svalovou slabost, omezený rozsah pohybu, křeče či poruchu spánku,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7. „Cvičení s jógovým válečkem je efektivní cestou k uvolnění těchto spoušťových bodů,“ dodává Eva Juráková. Cvičení s pěnovým válcem je přitom možné praktikovat jak u fyzioterapeuta, tak i na kurzu tzv. roller jógy. „Pěnový válec zlepšuje činnost protahovaného svalu a umožňuje potřebné natažení. Automasážní terapie s válcem může velice příznivě působit na určité jógové pozice,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.
Roller jógu může zkusit každý
Roller jóga je vhodná jako prevence a výuka správného pohybu a držení těla, hodí se také pro neakutní funkční poruchy pohybového aparátu a bolesti způsobené špatným držením těla. „Vhodná je také jako doplněk k nějaké sportovní aktivitě – běh, posilovna, tenis, cyklistika a další. Výhodou je, že neexistuje žádné věkové či zdravotní omezení. Výjimkou jsou pouze lidé, kteří mají výraznější omezení hybnosti nebo velkou nadváhu,“ říká Věra Vojtěchová. Fyzioterapeutka Eva Juráková upozorňuje také na to, že používání válce může být zpočátku výzva i pro silnější povahy: „I přesto, že je válec z měkké pěny, můžeme zpočátku jeho tlak vnímat jako nepříjemný. Když přejedeme přes místo spoušťového bodu v přetíženém svalu, upozorní na svou přítomnost zřetelnou bolestí. Ta by však měla díky pravidelnému cvičení s rollerem postupně ustupovat.“
Jak na to, zjistíš ve videu:
Nezapomínej na dýchaní
Pokud se rozhodneš pro cvičení s rollerem, měla bys vědět, že je dynamické, ale zároveň nesmí být příliš zátěžové. K účinnějšímu uvolnění a zpružnění pojivové tkáně (fascií) se proto používá zmiňovaný roller nebo třeba míčky. Pokud narazíš na bolestivé místo, zastav se a zůstaň chvíli v klidu. Nech válec působit a soustřeď se na správné dýchání. „Nadechujte se zhluboka a pokuste se vždy vydechnout co nejvíce vzduchu z plic. Uvidíte, že bolest se za chvilku zmírní a vy budete moct pokračovat dál. Je důležité, abyste se rolleru nebáli a práce s ním vás nestresovala,“ říká instruktorka Věra Vojtěchová a dodává: „Velkou výhodou při práci s pěnovým válcem je fakt, že si masáž poskytujete sami, a proto můžete kdykoliv přestat, nebo zmírnit tlak přesně podle vlastních potřeb. Naučte se poslouchat signály svého těla.“
„Rollovat“ můžeš i doma
Je jasné, že pokud s roller jógou začínáš, je rozhodně vhodnější využít nějakého kurzu a naučit se alespoň základy s odborníkem. Ale potom už se můžeš cvičení věnovat klidně v pohodlí domova. Jak na to? Tady máš malý návod:
Uvolnění lýtkového svalu aneb Cvik pro běžce
Tento cvik ocení zejména ti, kteří se pravidelně věnují běhu. „V pozici snožného sedu umístěte válec pod lýtko jedné končetiny. Druhou končetinu můžete přeložit křížem shora a regulovat tak intenzitu tlaku. Dlaně uložte za tělo, vzepřete se na nich a pomalými valivými pohyby přejíždějte lýtkem přes válec,“ popisuje provedení cviku Eva Juráková.
Uvolnění hrudní páteře
„Lehněte si na podlahu a pěnový váleček umístěte pod horní částí hrudní páteře. Ruce položte na opačná ramena, zvedněte boky od podlahy a pomalu se vrťte sem a tam. Snažte se vyhledat bolestivá místa. Vydržte 60–90 vteřin,“ radí Věra Vojtěchová.
Uvolnění napínače stehenní povázky
Lehni si na jednu stranu s pěnovým válečkem těsně pod bedry. Vrchní nohu směřuj křížem přes spodní nohu až k podlaze. Při hledání bolestivého místa postupuj valivým pohybem od kyčle ke koleni.
Uvolnění přitahovačů stehna
Lehni si na břicho a polož jedno odtažené stehno přes pěnový váleček. Pomalým valivým pohybem hledej a uvolňuj nejbolestivější místa na vnitřní straně stehna. Masáž rollerem prováděj 30–90 vteřin.
Tak co říkáš? Zaujalo tě to? Vyzkoušíš nebo tě to vůbec neláká? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com