Femina.cz > Vše o zdraví > Novoroční zásady první pomoci
Novoroční zásady první pomoci
Způsobů, jak uvítat nový rok je mnoho, mezi nejoblíbenější však patří pořádně prohýřená silvestrovská noc. Ta se ale neobejde bez novoročních bolehlavů, motolic a touhy raději zemřít hned 1. ledna nového roku. Naštěstí existují spolehlivé recepty na „vyprošťováky“ a rady, jak přežít.
1. Voda, voda a zase voda
Bolesti hlavy, nevolnost, zrychlený tep a podobné příznaky charakterizují především stav dehydratace, který většinou věrně následuje stav opilosti. První rada tedy zní pijte čistou vodu a to v množství, jaké snesete, ale v co nejčastějších dávkách. Hodně pomáhá i minerálka. Vypijte alespoň půl litru za hodinu a po dvou až třech hodinách by se vám mělo ulevit. Úplně nejlépe uděláte, pokud ještě před spaním (ať už budete v jakémkoli stavu), vypijete hodně vody, alespoň 2-3 dcl.
2. Mléko, nebo bílý jogurt
Alespoň jednu z těchto potravin snad naleznete v ledničce i 1. ledna. Obě dvě působí uklidňujícím způsobem na žaludek a pomáhají zneutralizovat jeho překyselení.
3. Ovoce
Ovoce snad doma také ještě najdete. Můžete ho jíst celé, v případě, že si na to netroufáte, ovoce vymačkejte, nebo prostě jen „vycucejte“ jeho šťávu. Štáva ze dvou citronů smíchaná s medem či hnědým cukrem vás také může postavit na nohy. Tímto dalším krokem uvedete do stavu jakés-takés rovnováhy hladinu cukrů v krvi a navíc přidáte minerály a antioxidanty.
4. Polévka je grunt
Nyní si nejspíš už troufnete i na několik doušků silného, hovězího vývaru, nebo osvědčené česnečky. Tyto snad už staletími prověřené receptury jsou navíc velice jednoduché a bez zvláštní námahy si je zvládnete připravit již den předem a hrnec s nimi můžete pro lepší orientaci označit velkým červeným křížem. Nebo můžete prostě nasypat na talíř majoránku, strouhaný sýr a rozmačkaný česnek, trošku oleje nebo sádla a zalít vroucí vodou.
5. Zmrtvýchvstání vašich jater
I když svou parádní oslavou Silvestra zabijete mnoho mozkových buněk, rozčílíte svůj žaludek, naštvete ledviny a vůbec, pořádně otrávíte celé své tělo, nejvíce ublížíte játrům. Věnujte jim proto mimořádnou poopileckou pozornost a prožijete zázraky. Na očistu jater nejlépe působí šťáva z červené řepy a citronu, mrkvová šťáva s citronem, nebo konzumace krup uvařených pouze ve slané vodě a doplněných jen malým množstvím olivového oleje. Máte-li možnost připravit se předem, nakupte a do své lékárničky uložte preparáty s výtažky z bodláku, nebo artyčoků.
V případě menších nevolností pomáhá i silný černý, nebo zelený čaj. Někdo si nemůže vynachválit čaj mátový, kopřivový, nebo meduňkový. A někteří z nás vše řeší po způsobu homeopatů a drží se hesla: „Podobné se léčí podobným“. Své ranní nevolnosti tak přebíjejí další dávkou alkoholu v novém hávu. Můžete to zkusit také s tzv.Žaludečním kolínkem – pohár naplníme z méně než poloviny vermutem, přidáme stejnou dávku koňaku a navrch přidáme asi tak čtvrtinu pepermintky.
A jaký vyprošťovák pomáhá vám? Podělte se s námi, ať je nám zítra všem brzy dobře. 🙂
Foto: Thinkstockphotos.com