Novodobé závislosti! Léky, mobil a internet jsou současnou drogou

Dlouho do noci na internetu, mobil neustále v ruce a velká zásoba léků. Tohle jsou novodobé závislosti, kterým propadá čím dál více lidí. Stejně jako u tvrdých drog, tak i v tomto případě si mnozí neuvědomují, že bez těchto věcí nemohou už vůbec existovat.

Pryč jsou ty doby, kdy se slovo závislost pojilo s neřestmi jako je zneužívání psychotropních návykových látek, alkoholu a nikotinu. V současnosti si totiž vypěstováváme návyk na zcela běžných věcech, aniž bychom si uvědomili, že máme problém. Frčíme tak na internetu, mobilu, a dokonce i lécích.

Léky. Dobrý sluha, zlý pán

Není nic jednoduššího než si v případě zdravotního problému nechat předepsat léky. Ale ty by se neměly rozhodně nijak zneužívat. I když ti přijde snadné spolknout pár tabletek, aby ti bylo lépe, měla by ses raději nemoc snažit vyléčit pomocí přírody. Věděla jsi například, že na obyčejných nosních kapkách se dá vytvořit závislost? Varují před tím už i lékaři, kteří si všimli, že stoupá počet těch, co je používají, i když už nemají symptomy rýmy. Takže se drž pravidla sedmi dní a pak s kapkami skonči.

Pozor si dej i na prášky proti úzkostem. Neurol, xanax a další pomocníky proti špatným psychickým stavům bys měla spolknout jen ve výjimečných případech, rozhodně bys je neměla baštit denně. Chápeme, že když je člověku úzko, je to rychlá pomoc, ale bojovat proti úzkostem tak, že si každé ráno slupneš jeden prášek, je cesta do pekel. Tím tě ale nenavádíme, abys psychické problémy podceňovala, určitě se vlož do rukou odborníků a vsaď na terapie. Ty ti pomohou se vrátit do normálního života a bez závislostí na lécích.

Ví internet všechno?

Internet je velký pomocník. Najdeme tam prostě všechno, v kolik nám jede vlak, co dávají v kině, jaké bude počasí, co dělat, když máme chřipku a další informace, které bychom horko těžko sháněli. Jenže surfování po internetu celé hodiny už tak skvělé není. Nejen že ti to krade čas, ale ničíš si i zdraví, když se zbytečně hrbíš nad počítačem místo toho, abys například šla na procházku. Kromě toho měj na paměti, že na internetu sice najdeš vše, ale nikdo ti nezaručí, že jsou informace pravdivé.

zavislosti-2.jpg

Zdroj: www.shutterstock.com

Nad tím například kroutí hlavou lékaři, kterým do ordinace chodí pacienti s tím, že si na internetu našli jejich nemoc. Stačí když se jim zamotá hlava, brní noha nebo mají jednu těžkou noc a už si ve vyhledávači najdou, že mají mrtvici nebo nádor. A pak jsou dokonce tací, co prostě nikomu nevěří, dokud mu to neukáže na internetu, podle hesla „co je psáno, to je dáno“. Dávej si tedy pozor, kde informace hledáš. A také si pohlídej čas. Internet je zkrátka bezedná nádoba a nabízí další a další odkazy, kam se můžeš proklikávat a pak zjistíš ve tři ráno, že brouzdáš na stránkách jak šílená.

Život na sociální síti

S tím také souvisí sociální sítě. Cokoli, co prožiješ, musíš dát okamžitě na Facebook či Instagram? Ale proč? Přeci tvůj zážitek je jen tvůj. Závislost na sociálních sítí se tak rozmohla, že některým je jedno, jak se zrovna cítí, hlavně chtějí vyfotit fotku, na které vypadají spokojeně a šup s ní na „instáč“. Pak jen sledují počet lajků a jsou nervózní, když jejich příspěvek nikdo nekomentuje. Na oplátku oni zase komentují cizí příspěvky a dokáží tak strávit celé hodiny prohlížením statusů. Problém obřích rozměrů je, že skutečný svět okolo nich jim uniká.

Mobily a aplikace na vše

Dříve frčely esemesky, v dnešní době, kdy má téměř každý chytrý telefon, se používá messenger. Nehledě na to, že v něm mohou brouzdat i na internetu, takže když se sejdou tři kámošky v kavárně, všechny se koukají do svých mobilů. Tam totiž mají vše. Aplikace na nákupy, na taxíky či mapy, až si říkáme, jestli v dnešní době ještě funguje obyčejné zamávání na projíždějícího taxíka.  I když chápeme, že je chytrý telefon obrovskou pomůckou, někdy vyzkoušej ho nechat v kabelce. Řekni i svým kámoškám, se kterými ses sešla na kávě, že si dáte pokec bez mobilů. Schválně, jak dlouho to vydržíte.

Dokážeš chvíli vydržet bez mobilu, internetu a počítače nebo si prostě těmto technologiím propadla a nedáš bez nich ani ránu. Anebo máš nějakou jinou závislost, o které jsme nepsali? Například na kávě či čokoládě? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

7.3.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist