Femina.cz > Zábava > Šokující zjištění vědců: Být mužem je životu nebezpečné!
Šokující zjištění vědců: Být mužem je životu nebezpečné!
Společenské představy ohledně perfektního chlapa jsou dnes jasně dané. Měl by být silný, soběstačný, sebevědomý a zbytečně neprojevovat své emoce. Jenže právě tyhle požadavky muže zabíjí. A to doslova!
Drsňák, co vždy zachová chladnou hlavu versus třasořitka, kterého rozpláče i romantický film v televizi. Asi se nebudeme zbytečně přít o to, který z nich je u žen žádanější. A právě v tom je ta potíž! Ukázalo se, že všeobecná idea skvělé partie v kalhotách je natolik přísná, že se s ní pánové neumí vypořádat. V čem je ten kámen úrazu?
Správní chlapi nepláčou
Muži v dnešní době už vyrůstají s tím, že by se měli prezentovat jako jedinci s dokonalým sebeovládáním a vnitřní vyrovnaností. Takový ten „poker face“ za všech okolností. Možná v tom mají prsty přísné nároky společnosti, která odsuzuje a trestá slabost i to, když někdo „nosí srdce na dlani“. Proto převážná většina hochů nikdy nemluví o svých pocitech, depresích a splínech – vždyť jak by potom vypadali?! To ale rozhodně neznamená, že je něco netrápí. A protože se odmítají svěřit a požádat o pomoc, končívá to tím nejhorším možným způsobem…
Když je ticho moc nahlas
Vědci z australské univerzity v Melbourne objevili šokující souvislost mezi testosteronovou „fasádou“ pohody a sebevraždou. Výzkumníci analyzovali data 14 tisíc mužů a všichni zúčastnění byli požádáni, aby reagovali na dva různé dotazníky. V tom prvním respondenti hodnotili své postoje k vlastnostem, na které se klade takový důraz – dominance, emocionální kontrola, samostatnost, vůle podstoupit riziko a tak dále. Druhý dotazník se zaměřil na jejich sklony k sebevražedným úvahám. Když vědecký tým porovnal výsledky obou tiskopisů, nevěřil vlastním očím. I tebe to asi vyvede z míry!
Jsem drsňák, takže v pohodě
Ze závěrů jednoznačně vyplynulo, že sebevražedným tendencím nahrává, když muži mají plnit ideál samostatnosti a dokazovat, že se o sebe postarají i v těch nejkritičtějších životních chvílích. Přiznání slabosti a hledání odborné pomoci považují za vlastní selhání, a to o 36 procent zvyšuje riziko, že pomýšlí na ukončení svého života, nebo alespoň na sebepoškozování. Trochu drsný způsob, jak vypustit ventil, co?
„Takoví lidé si myslí, že jednat na vlastní pěst je jediná možnost. Proto se vyhýbají poskytovatelům zdravotních i jiných komunitních služeb, protože mají pocit, že jsou a hlavně musejí být silní,“ vysvětluje nezávislý zdravotní poradce Tass Mousaferiadis, který na studii spolupracoval.
Kdo má máslo na hlavě?
Výsledky této studie zveřejněné v časopise sociální psychiatrie a psychiatrické epidemiologie s definitivní platností vrhají na mužství úplně nové světlo. Co když nároky veřejnosti způsobí děsivé ztráty v řadách silného pohlaví? Vždyť to skoro tak vypadá!
„Pokud je ono pojetí soběstačnosti pro některé muže takovým problémem, musíme jako společnost přemýšlet, jak vychováváme své děti a být opatrní s tvrzením, že správní chlapi nepláčou,“ říká Jane Pirkis, autorka výzkumu působící na výše zmíněné univerzitě. Odbornice jako důkaz, že jde vážně do tuhého, přidává i čísla z černých kronik. V nich se uvádí, že čtvrtina všech sebevražd připadá na mladé muže, což je pořádně znepokojivý fakt. A teď, babo, raď. Kdo by se nad sebou měl zamyslet? Přetvařující se drsoňové, nebo my ostatní, kteří po nich vyžadujeme něco, co není v jejich silách? Toť otázka…
Co si o tom myslíš, jsou muži opravdu takoví herci, kteří dokáží skvěle maskovat, že je něco trápí? Napiš nám svůj názor do diskuze. My v redakci doufáme, že muži jsou ve většině případů veselá kopa a nic z tohoto výzkumu se jich netýká, protože jinak by nemohla vzniknout tahle fotogalerie:
A jen tak mimochodem, pokud je idea silného hřebce dnes opravdu nesplnitelná a životu nebezpečná, zřejmě si budeme muset zvykat na jeho protiklad. To si takhle jednou přijdeš domů a uvidíš tam tohle…
Text: Lucie Feiková
Foto: Shutterstock.com, facebook.com