Nitroděložní tělísko: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Přemýšlíte nad tím, jakou zvolit antikoncepci? Kromě polykání prášků, kondomu nebo píchání injekcí máte na výběr i nitroděložní tělísko. Jaké jsou jeho plusy a mínusy a hodí se pro každou ženu? Zjistili jsme pro vás!

Nitroděložní tělísko je velmi známá forma antikoncepce. Tělísko, většinou ve tvaru písmene T se zavádí ambulantně bez anestezie do pochvy. Vyrábí se z plastu a je doplněné drátkem z mědi, zlata, stříbra nebo slitiny zinku. Od těchto materiálů se rovněž odvíjí i cena tělíska.

Jak tělísko funguje?

Nitroděložní tělísko působí v děloze jako cizí předmět a tělo se ho snaží vypudit pomocí bílých krvinek, které ale zároveň ničí spermie směřující k vajíčku. Kovový drátek, který je součástí tělíska tento efekt ještě podpoří svým toxickým vlivem. Antikoncepční účinky může ještě zvýšit zavedení hormonálního nitroděložního tělíska. Dříve gynekolog nedoporučoval tělísko ženám, které ještě nerodily, ale i pro ně jsou dnes upravená speciální tělíska. Nic ale netrvá věčně a po 5 letech je potřeba tělísko vyměnit za nové.

článek

Jaké jsou jeho výhody?

Mnoho žen pokládá za hlavní výhodu to, že se denně nemusejí hlídat, jestli spolkly pilulku proti početí či nikoliv. Toto u tělíska řešit vůbec nemusíte. Další velkou výhodou je cena. Když si spočítáte kolik byste zaplatily za hormonální antikoncepci za 5 let, je pořizovací cena tělíska oproti tomu zanedbatelná. Navíc je vhodné i pro ženy, jejichž tělo má problém s hormonální antikoncepcí.  Nehormonální tělísko mohou zvolit i kojící ženy. V neposlední řadě se také zjistilo, že aplikací tělíska se snižuje riziko rakoviny děložní sliznice.

Jaké jsou jeho nevýhody?

První nevýhodou, kterou ženy pociťují je delší a silnější menstruace, obvykle dva až tři cykly po zavedení. Mnohdy se ale stává, že si i pak menstruační cyklus dělá co chce, zlobit vás může nepravidelnost menstruace nebo časté špinění. Další nevýhodou je zvýšené riziko zánětů, hlavně pokud žena nespí pouze s jedním mužem a nepoužívá kondom. I když je zavedení tělíska takřka bezbolestné, o jeho výměně se to už říci nedá. Výměna se dělá bez anestezie, ale mnohé ženy ji raději při další výměně zvolí.

Pro koho se tělísko nehodí?

Nitroděložní tělísko se rozhodně nehodí pro ženy s problémovou menstruací, ty by měly raději zvolit jinou formu antikoncepce. Rovněž pro ženy, které mají vrozené vady na děloze nebo trpí špatnou srážlivostí krve.

A jaké jsou vaše zkušenosti s nitroděložním tělískem. Je to pro vás dobrá forma antikoncepce nebo raději volíte jinou?

Foto zdroj: profimedia.cz

12.11.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist