Každoroční průzkum, který provádí Národní vědecký fond Spojených států, letos ukázal, že si Seveřané umí užít štěstí a blahobytu jako nikdo jiný v Evropě.
V rámci průzkumu bylo hodnoceno celkem 97 zemí. Lidé byli dotazováni, zda jsou šťastni a do jaké míry jsou spokojeni se svým životem.
Jak uvádí BBC, do první trojky se vešlo ještě Portoriko a Kolumbie. Na úplně posledním místě se umístilo Zimbabwe a v poslední desítce figuruje i Rusko a Irák. Česká republika se umístila na nepříliš lichotivém 40. místě.
Studii řídil profesor Ronald Inglehart z University of Michigan. Ten tvrdí, že na rozdíl od jiných studií, které se zaměřují na ekonomické ukazatele, jeho studie ukazuje, že blahobyt o štěstí nerozhoduje, tedy alespoň ne beze zbytku.
„Náš výzkum ukazuje, že blahobyt a štěstí jsou provázány. Blahobyt ke štěstí přispívá, ale není nejdůležitější. Osobní svoboda je důležitější a jedná se o svobodu v celé řadě ohledů. O politickou svobodu, demokracii a svobodnou volbu,“ dodává profesor Ronald.
Podle výzkumu, který je prováděn od roku 1981, se svět jako celek stává šťastnějším místem k žití. Profesor Inglehart říká, že rovnoprávnost žen a mužů je také indikátorem štěstí a to samé se dá říci o společenské toleranci. Oba faktory v posledních letech značně zesílily.
Nejbohatší země světa, Spojené státy, skončily na 16. místě, za Kanadou, Švýcarskem i Švédskem. Ukázalo se také, že všechny země na posledních místech žebříčku se potýkají s autoritářskými režimy nebo velmi rozšířenou chudobou.
A kde byste chtěli žít Vy, pokud byste si mohli vybrat?