Femina.cz > Rady a články o kráse > kosmetika > Nejkrásnější mýdlo? To, které vyrobíte sama! Super návod, jak na to
Nejkrásnější mýdlo? To, které vyrobíte sama! Super návod, jak na to
Zdá se vám nabídka mýdel v běžné drogerii fádní? Pátráte po zajímavém voňavém dárku pro kamarádku? Kromě specializovaných obchůdků máte ještě jednu možnost – vlastní výrobu mýdla! Je to velmi snadné, působivé a nám se povedl hned první pokus…
Úvodem
Nejprve je třeba si ujasnit, jaké mýdlo máme na mysli. Při jeho domácí výrobě se setkáme nejčastěji se dvěma způsoby a tím zároveň i typy mýdel. První z nich je glycerinové mýdlo, které vytváříme z již připraveného polotovaru. Druhou možností je výroba přírodního mýdla, při které si sami mícháme mýdlovou hmotu ze směsi olejů, hydroxidu sodného, vody a dalších přísad. V tomto článku se zaměříme na první, tedy jednodušší variantu, kterou doporučujeme také všem začátečníkům. Po získání základních zkušeností a zjištění, že nás problematika mýdel více zajímá, se snáze posuneme o stupeň výš.
Výroba glycerinového mýdla
Co budete potřebovat:
- glycerinovou hmotu (polotovar) – vybírat můžete například z těchto variant: průhledná, bílá, s přídavkem olivového oleje, s kozím mlékem, s bambuckým máslem a podobně
- formy a formičky – plastové či silikonové, kromě forem přímo určených na výrobu mýdla můžete využít různé kelímky a další formičky, se kterými se v domácnosti setkáte; podmínkou je, aby byly pružné a mýdlo z nich šlo vyklopit, v opačném případě budete muset formu zničit, což ale u různých zbytkových obalů nemusí vadit
- barviva a aromata – používejte ta, která jsou vhodná na výrobu mýdel, jejich prodejci to ve správných případech u výrobků uvádějí, vyzkoušet můžete přírodní i syntetické příměsi
- nádobí – opět můžete použít speciální kastrůlky, ale vystačíte si i s těmi, co máte doma, nebo například se zavařovacími sklenicemi, doporučovaný teploměr využijete, ale dá se to zvládnout i bez něj.
Postup
Jak jsme předeslali, výroba glycerinového mýdla není složitá. Ve vybrané nádobě (ve vodní lázni) rozehřejeme mýdlovou hmotu na maximálně 80°C. Mýdlo nesmí projít varem. Přidáme barvivo a aroma a můžeme nalévat do rozličných forem.
Pro pokročilé
Mýdla můžete samozřejmě obohatit o další složky, přírodní peeling (např. mák), kávová zrnka či různé malé předměty (mušle). Fantazii se meze nekladou. Také při míchání barev se dá experimentovat. Vícebarevná mýdla jsou zajímavější, ale i v jednoduchosti je krása. Na závěr už jen nezapomeňte na pěkný obal (celofán, papírová krabička, dřevěná podložka a další). Podívejte se do naší fotogalerie na další praktické tipy. Fotky z vlastní výroby jsme doplnili ještě několika radami.
Foto zdroj: profimedia.cz