Femina.cz > Vše o hubnutí > Nejděsivější diety v historii
Nejděsivější diety v historii
Zkoušíš bojovat s přebytečnými kily se střídavými úspěchy a občas se pustíš do nějaké diety, nad kterou experti na výživu kroutí hlavou? Nic si z toho nedělej, rozhodně nejsi sama. Aby se lidé zbavili přebytečných špeků, zkoušeli už v minulosti i ty nejextrémnější diety. Některé z nich ti představíme, ale ty se jim raději obloukem vyhni.
Myslíš si, že hubnutí je staré jako lidstvo samo? Úplná pravda to není. V dávné minulosti lidé většinou diety dodržovali jenom ze zdravotních důvodů. Pokud jim to nařídil doktor a věřili, že jim dieta pomůže zvládnout nemoc, pustili se do ní. Ovšem držet dietu kvůli hubnutí považovali spíš za luxus – měli totiž nedostatek potravin i tak. Teprve ve 2. polovině 19. století se masově objevily diety zaměřené na docílení štíhlé postavy. Čas na ně ale měly většinou jenom znuděné paničky, které měly na všechno služebné a roupama nevěděly, co dělat. Kde hledaly inspiraci?
1. Všechno pokousej a vyplivni
Tušila jsi, komu by slušel nejspíš první titul „poradce na výživu“? Je to Američan Horace Fletcher. Na přelomu 19. a 20. století přišel s nápadem, jak zaručeně zhubnout. Jednoduše jídlo pořádně přežvýkat a potom vyplivnout. Prý tak získáš z potravy všechny potřebné živiny. Například cibuli šalotku doporučoval Fletcher kousat hned sedmsetkrát a vytvořil i podrobný manuál, co kolikrát kousat. Jeho „fletcherismus“ byl hrozně populární a nejspíš i funguje. Většina lidí totiž přestane mít chuť k jídlu, když musí počítat každé kousnutí. I když moderní poradci na dietu pláčou, na Fletcherova doporučení se nechaly nachytat i dobové celebrity – třeba spisovatel Franz Kafka.
2. Sněz tasemnici
Víš, jaký další drastický recept na hubnutí přináší přelom 19. a 20. století? Jednoduše spolkneš boubel tasemnice v podobě pilulky a parazit se ve tvém těle postará o zbytek. Zkrátka se živí ve střevech jídlem určeným pro tebe. K hubnutí to skutečně vede, jenže za jakou cenu? Budeš trpět spoustu zdravotních problémů. Průjmy nebo zvracení přitom patří mezi ty příjemnější… Dvakrát povzbudivý pro tebe určitě nebude ani pocit, že tasemnice může ve tvém těle dorůst klidně délky devíti metrů. Dospělou tasemnici měla z těla vyloučit protiparazitární pilulka, jenže ne vždy se povedlo nepříjemného hosta vypudit.
3. Otrava, nebo zrychlení metabolismu?
Látky na zrychlení metabolismu jsou populární i dnes a možná jsi po některé z nich sáhla i ty. V 19. století ale byly v kurzu pilulky, v nichž se objevoval i arsen či strychnin. Sice ve velmi malých dávkách, jenže to nic neměnilo na tom, že při delším užívání došlo velice snadno k otravě „dietářky“. Kontrole jedů se tehdy vůbec nepřikládal příliš velký význam – některé byly k dostání v lékárně docela běžně.
4. Cigaretou ke štíhlosti
Navzdory doporučením lékařů stále zapaluješ jednu od druhé? Potom bys mohla být vzorem na počátku 20. století. Cigaretová dieta se tehdy stala doslova hitem. Zdravotní následky na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat, takže pokud spotřebuješ dvě krabičky za den, možná shodíš přebytečná kila, ale zároveň si předplatíš místo na plicní klinice…
5. Octem k dokonalosti
Brambory namáčené v octě, sklenka octa k obědu, zhruba tak vypadal jídelníček octové diety. Propagoval ji anglický romantický básník lord George Gordon Byron a byl skutečně pobledlý a hubený. Jeho kritikové ale zuřili. Dával špatný příklad mladým lidem, kteří po litrech popíjeli ocet, aby vypadali stejně jako on. Ani ty se proto raději tímhle příkladem neřiď.
Konečně trochu rozumu
Teprve doba po 1. světové válce přichází s prvním rozumným dietním nápadem. Americká lékařka Lulu Hunt Petersová vydává v roce 1918 svoji knihu o počítání kalorií. I když to bere dost drasticky, protože denní příjem omezí na 1200 kalorií, začíná se konečně rodit trend moderní výživy…
Co říkáš na historické dietní přešlapy? Zkusila jsi někdy nějakou extrémní dietu, při které šlo o zdraví? Práskni se nám v diskuzi, budeme se těšit na příspěvky.
Foto: Shutterstock.com