Nedostatek vody zabije více lidí než války

Jak vyplývá z posledních údajů zveřejněných Organizací spojených národů, více než 1,2 miliardy lidí neustále bojuje o přežití. Okolo 2,6 miliardy lidí – polovině rozvojového světa – chybí základní hygienické zařízení, a to dokonce i v podobě jednoduchých latrín.

Situace je vážná. zejména v Africe a v některých částech Asie.

Průjmová onemocnění, považovaná západní civilizací za banální zdravotní komplikaci, jsou hlavní příčinou úmrtí dětí do pěti let na celém světe. Přestože tyto nemoci mají každoročně na svědomí životy téměř 1,6 milionu dětí, od veřejnosti, médií i politiků se jim dostává velmi malé pozornosti.

Odborníci Organizace spojených národů nedávno varovali, že nejen Afrika a Asie, ale i jižní Evropa by mohly čelit vážnému nedostatku vody již v roce 2025. Některé části Španělska dokonce už problémy mají. Když bylo Katalánsko v roce 2008 zasaženo extrémním suchem, muselo se potýkat s výskytem nelegálních studen a černého trhu s vodou. Metropole Barcelona musela dokonce zřídit „vodní most“, aby se do oblasti mohla dovážet pitná voda.

„Problém je akutní a neodkladný. Pokud se potýkáte s nedostatkem vody již na jaře, znamená to, že léto bude opravdu špatné,“ říká Barbara Helferrichová, mluvčí Rady EU pro životní prostředí, v rozhovoru pro deník The New York Times. O nějakých sedm tisíc kilometrů dále prochází indický stát Madhjapradéš obdobnou situací, avšak s mnohem závažnějšími důsledky. Změna klimatu změnila množství srážek v regionu. To společně s faktem, že distribuce vody v Indii je značně nerovnoměrná (obyvatelé pod hranicí chudoby mají často jen malý nebo vůbec žádný přístup k obecním zdrojům čisté vody), vyvolalo doslova krveprolití.

Chudí jsou postiženi nejvíce. V některých případech mají přístup k obecní vodě pouze jednou týdně. Tento nedostatečný přístup přinutil některé obyvatele krást vodu a nelegálně ji čerpat z obecního vodovodu. A to i přesto, že za takový čin obvykle hrozí trest smrti. Zprávy zahraničních pozorovatelů naznačují, že jen letos bylo v Indii takto zabito už zhruba dvanáct lidí. Mnoho dalších jich však bylo zraněno v bojích se svými sousedy, často jen o malé vědro vody.

Tyto příklady vedou některé vědce k přesvědčení, že voda může být v dohledné budoucnosti příčinou ozbrojeného konfliktu. „Války o ropu jsme zažili,“ říká profesor William Mitsch z Ohio State University. „Stalo se to už za našich životů. Války o vodu nemůžeme vyloučit.“ Sandra Postelová, ředitelka projektu Global Water Policy Project se sídlem v Massachusetts, vysvětluje, že díky inovacím se podařilo snížit náklady na zpracování vody. Ale jak dodává, „běžíme co nejrychleji, abychom dokázali alespoň setrvat na místě.“

 

Řešení si žádá víc financí
 

Podobný skepticismus je pochopitelný. Termín „vodní války” se již v některých regionech přesouvá ze stránek encyklopedií do reality. Dr. Azad Aslan, který přednáší na Saladinově univerzitě v iráckém Erbilu, varuje, že je třeba najít řešení problému, které by zabránilo eskalaci napětí vedoucímu až k válce. „Světová banka má za to, že nedostatek vody signalizuje nevyhnutelnost budoucích konfliktů a možných válek o vodu v regionu,“ sdělil Aslan zpravodajské agentuře Iraqi Niqash.

Řešením by samozřejmě mohlo být zajištění dostatku nezávadné vody tak, aby pokryla základní potřeby obyvatelstva po celém světě. To se bohužel snadněji řekne, než realizuje. Řešení musí splňovat několik podmínek – především musí být levné, snadno proveditelné a nesmí záviset na elektřině či další infrastruktuře, kterou rozvojové země postrádají.
Mezi nejefektivnější a nejjednodušší řešení patří použití chemických čisticích prostředků, které zbavují vodu škodlivých mikroorganismů a suspenzí a tím ji dekontaminují. I když se, v porovnání s vodou balenou v plastových lahvích, jedná o levné a snadno transportovatelné řešení, humanitárním organizacím stále chybí až příliš mnoho peněz a kapacit k tomu, aby se pomoc dostala ke všem potřebným.
Balíčky PUR balíčky jsou rychlým, jednoduchým a mobilním řešením k vyčištění špinavé vody
Balíček PUR je úžasnou inovací, která rychle přemění 10 litrů špinavé, potenciálně smrtící tekutiny v čistou pitnou vodu. Balíček PUR byl vyvinut společností Procter & Gamble (P&G) ve spolupráci s Americkým centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Je založen na technologii podobné té, kterou využívají ve vodním hospodářství obce v rozvinutých zemích a umožňuje lidem kdekoli na světě vyčistit špinavou vodu snadno, pohodlně a levně.
Balíček PUR tvoří prášková směs, která odstraňuje choroboplodné mikroorganismy, takže kontaminovaná voda je opět čistá. Balíčky PUR…
– se osvědčily při odstraňování mikroorganismů, způsobujících onemocnění
– dokáží odstranit více než 99,99999 % střevních bakterií (včetně těch, které způsobují choleru),
99,99 % střevních virů (včetně těch, které způsobují hepatitidu A) a 99,9 % prvoků
– pomohly snížit výskyt průjmových onemocnění v rozvojových zemích až o 90 %
– odstraňují i nečistoty a další škodliviny
– lze použít pro vyčištění vody pro celou rodinu včetně dětí a Světová zdravotnická organizace je
považuje za efektivní technologii.
1.7.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist