Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > Nebezpečí, které číhá v bazénu. Víme, na co si dát pozor!
Miluješ koupání a je ti jedno, jestli se ponoříš do moře, jezera, přehrady nebo bazénu? Pak věz, že právě z bazénu si můžeš odnést nejednu komplikaci. Víš, co všechno ti v něm hrozí? Zjistili jsme pro tebe a navíc...
Chlorovaná voda může poničit přirozené poševní prostředí a ty to pak můžeš odskákat výtokem. Pokud trpíš na mykózy, raději si preventivně večer zasuň vaginální čípek s probiotiky, která ti pomohou vrátit zpět biologickou rovnováhu. Pokud máš svoje dny, a stejně bazénu neodoláš, okamžitě si poté, co vylezeš z bazénu, jdi tampon vyměnit. Existují i probiotické tampony, ty si ale ber, když máš náznak mykózy. Do bazénu jsou určeny tzv. ochranné, napuštěné vazelínou, které zabraňují proniknutí vody do tebe. Hned po návratu se doma osprchuj a umyj intimním mýdlem.
. Zdroj: archiv redakce
Bohužel veřejná koupaliště jsou rájem plísní a určitě nechceš, aby tvé hezké nožky nějakou chytily. Proto nos žabky a nechoď bosa. Malé bazénky na nohy raději přeskoč, tam se to mikroby jenom hemží. Po návštěvě bazénu si doma udělej octovou lázeň a na několik minut do ní své nohy namoč. Ocet totiž plísně a kvasinky spolehlivě zničí.
Zdroj: archiv redakce
Nešťastný pád do bazénu může skončit zlomeninou, ale i mnohem horším úrazem. Proto buď při blbnutí s přáteli opatrná. Když je někde zákaz skákání do vody, raději to respektuj. A taky si dávej pozor při plavání u okraje, aby někdo neskočil na tebe.
. Zdroj: archiv redakce
Jestli tě po návštěvě bazénu svědí celé tělo, osprchuj se a namaž se hydratačním krémem. Pravděpodobně jsi jen vysušená z chloru, ale jestli potíže přetrvávají, navštiv dermatologa. Pokud trpíš ekzémy, tak do bazénu raději nechoď, atopická kůže totiž nemá ochranný filtr a zbytečně si zaděláváš na další potíže.
. Zdroj: archiv redakce
Chlór může podráždit dýchací cesty. V případě že se nalokáš špinavé vody, tak si můžeš přivodit střevní potíže, proto plav se zavřenou pusou, ať zbytek dovolené nestrávíš na toaletě. Samozřejmostí by měla být sprcha před vstupem do bazénu, a to platí pro všechny.
. Zdroj: archiv redakce
Léto není úplným přítelem tvých krásných vlasů. Slunce, ale i voda z bazénu ti je může dost vysušit. Proto se zásobuj kvalitními šampóny a speciálními vlasovými oleji. Pokud jsi obarvená blondýna, určitě víš, že chlor způsobuje, že ti konečky zezelenají. Tak buď rovnou navštiv kadeřníka, který zelenou barvu stáhne, nebo si do bazénu udělej culík a máš po problému.
. Zdroj: archiv redakce
Pokud jsi opravdu plavec a dáš několik bazénů, asi moc dobře znáš pocit pálení očí. Podle odborníků ale za štípání očí nemůže chlor, ale směs chloru, moči, potu a nečistot z těl. Je jasné, že návštěvníci bazénu se mnohdy ani neobtěžují zajít si na toaletu. Na zklidnění můžeš vyzkoušet oční kapky, pomohou ti také plavecké brýle.
Zdroj: archiv redakce
V případě že jsi těhotná, určitě váháš, zdali se jít koupat nebo ne. Plávání se totiž při těhotenství doporučuje, protože je samo o sobě zdravé. Nicméně bazén nese určitá rizika. Vyhni se přeplněným bazénům, a pokud víš o nějakém přírodním čistém koupališti, jdi raději tam. Možná si říkáš, že v nechlorované vodě můžeš leccos chytit, ale pokud je vagína zdravá, ubrání se. Chlorovaná voda má na vagínu negativní vliv, oslabí ji a snáze pak do ní proniknou nežádoucí bakterie, tak si zbytečně nekomplikuj těhotenství.
A jak to máš ty? Máš nějaké špatné zkušenosti po návštěvě bazénu? Nebo jsi vůči všem choroboplodným zárodkům imunní? Jak se bráníš tomu, aby sis z koupaliště neodnesla vyrážku nebo mykózu? Napiš nám do diskuze.
Zdroj: archiv redakce