Návrat do práce po mateřské: Zaměstnavatel vás nemůže k ničemu nutit

Pětatřicetiletá Iveta, matka tříleté dcerky Janičky, si myslela, že pro ni návrat po mateřské dovolené zpátky do práce nebude žádným problémem. Jak se ale ukázalo, opak je pravdou. První martyrium bylo vůbec sehnat školu. Když se konečně podařilo najít jednu dobrou v rozumné vzdálenosti od bydliště, nastaly další potíže.

Nabídl jí jiné místo

„Když jsem se chtěla vrátit zpátky, zjistila jsem, že místo je samozřejmě obsazené,“ říká Iveta, která pracovala jako asistentka v jedné firmě. Do věku tří let dítěte je rodič chráněný takzvanou ochrannou dobou proti výpovědi ze strany zaměstnavatele. Iveta se sice přihlásila a projevila zájem nastoupit ještě před tím, než Janička oslavila svoje třetí narozeniny, zaměstnavatel jí ale nabídl jiné místo, než na kterém předtím pracovala. Je to možné? Ano.

Změna smlouvy nebo ukončení

Po skončení rodičovské dovolené zaměstnavatel už nemusí vracející se matku zařadit na původní práci, ale musí jí přidělit práci podle stále trvající pracovní smlouvy. Jestliže pro ni nemá práci, jde o překážku z jeho strany a matce pak náleží mzda ve výši průměrného výdělku. V takovém případě se může se zaměstnavatelem dohodnout buď na změně pracovní smlouvy v případě, že přejde na jinou práci, nebo na ukončení pracovní smlouvy. Nikdo vás ale nemůže nutit přejít na jinou práci. Jak se vyvinula situace i Ivety?

Raději zvolila odchod

„Dostala jsem nabídku jiné, méně kvalifikované práce za nižší plat. Na to jsem ale nechtěla přistoupit. Nakonec jsem se rozhodla pracovní smlouvu sama ukončit, protože jsem viděla, že není vůle se nějak rozumně domluvit,“ říká Iveta. Neměla pražádnou chuť se dohadovat a tahanice jí braly energii, kterou chtěla věnovat rodině. Proto jí nakonec připadalo lepší poohlédnout se po nějakém jiném místě. Trvalo to sice čtyři měsíce, ale dnes je ve své práci spokojená.

článek

Jak postupovat při návratu?

Na co vlastně má matka, vracející se po mateřské dovolené zpátky do práce, nárok? Především je do tří let věku dítěte chráněná zmiňovanou ochrannou dobou. Do dne, kdy její dítě dovrší tři roky, tedy nemůže dostat od zaměstnavatele výpověď. I během mateřské ale může sama uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru. Jakmile dítě dovrší tři roky, už je všechno na domluvě se zaměstnavatelem. Buď se vrátí do práce, kterou opustila, nebo na jiné místo ve firmě a tím změní pracovní smlouvu nebo se dohodne o ukončení pracovního poměru, nebo přímo dá výpověď. Pokud pracovní poměr skončí dohodou obou stran, tedy zaměstnavatele i matky, ke dni ukončení rodičovské dovolené, náleží rodiči podpora v nezaměstnanosti v její minimální výši.

Neváhejte a hledejte pomoc

Na co si dát pozor a jak postupovat, pokud nastanou problémy? Jednoznačně platí, že je třeba mít všechnu komunikaci v písemné podobě pro případné spory. Pokud podle vašeho názoru nejedná zaměstnavatel podle zákona, neváhejte se obrátit o pomoc přímo na Státní úřad inspekce práce, respektive na jeho oblastní pobočku. Ta kontroluje, zda zaměstnavatelé dodržují zákoník práce. V kompetenci inspektorátu práce je provést kontrolu u zaměstnavatele a případně mu dát pokutu, pokud se ukáže, že zákon opravdu porušil. Zaměstnavatelé přitom většinou nestojí o problémy a tak někdy stačí jim jenom oznámit, že se na inspektorát obracíte. Potom se najednou ukáže, že jde leccos, co předtím vypadalo jako neprůchodné…

Měly jste při návratu do práce z mateřské dovolené nějaké problémy? Nebo se vše odehrálo k vaší plné spokojenosti?

Foto zdroj: profimedia.cz

14.5.2014 12:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist