Nadávej, je to zdravé! Nadávky zmírňují bolest a ukazují na sílu charakteru

Nadávej a buď sprostá. Už se nemusíš cítit špatně, když ti ulítne neslušné slovo. Vědci totiž vyzkoumali, že je to zdraví prospěšné. A když to tvrdí moudré hlavy a je to podložené výzkumem, tak je to pravda. Nebo alespoň dobrá výmluva. : -)

Místo léků na bolest

Rána do lokte či zakopnutí a následná bolest spustí u většiny z nás příval nadávek. Není to náhoda. Výzkumníci britské university v Keele provedli test, při němž měřili, jak dlouho vydrží 67 studentů udržet ruce ponořené do ledové vody. Ti, kteří si během testu verbálně ulevovali, vydrželi v průměru 40 sekund déle.

Vedoucí vědeckého týmu Richard Stephens vysvětluje: „Nadávky lidé používají od nepaměti, je to takřka univerzální lingvistický fenomén. Aktivují se při něm centra emocí v mozku a zdá se, že sprosťárny produkuje hlavně pravá hemisféra, kdežto řeč pochází z levé. To je asi důvod, proč se nadávání tak rozšířilo.“

Trp nahlas

Jestli chodíš cvičit či běhat, určitě znáš ten pocit, kdy bys nejraději proklela trenéra, jen aby utrpení vzniklé námahou skončilo. Klidně mu vynadej a hodně nahlas.  Zvýší ti to výkonnost. Výše zmíněný výzkumný tým testy prokázal, že hlasitým nadáváním se výkonnost zvýší o dvě až čtyři procenta a síla dokonce o osm procent.

Vysvětlení? Vědátoři mají za to, že když zůstaneš zticha, soustředíš se pouze na bolest, a jak dlouho bude ještě trvat. Když dáš průchod emocím, odvede to tvoji pozornost a tělo tak může lépe pracovat.

nadavky-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Hněv zvedá stavidla emocí

To, že vulgarismy slouží jako účinné emotivní uvolnění, sis jistě mnohokrát vyzkoušela. A že je to neslušné a pravé dámy nehodné? Na to se vykašli, protože tě to v danou chvíli uklidní.

Sprostá slova člověk obvykle vyslovuje při hněvu a frustraci a zapojuje do toho celé tělo, stres se zmírňuje a dochází k uvolnění. Naopak, když vztek držíš v sobě, stres se neuvolňuje.

Zlepšuje slovní zásobu

Že nadávky ukazují na tupost a omezenost uživatele? Omyl!  Podle studie zveřejněné v časopisu Language Sciences je to právě naopak. Vědci analyzovali skupinu čtyřiceti tří mužů a žen. Nejprve měli během minuty říct co nejvíce nadávek a v dalším kole vyjmenovat zvířata, na která si vzpomenou. Ukázalo se, že ti, kteří znali nejvíce nadávek, vítězili i ve znalostech fauny.

Nadávky tuží přátelství

Mezi přáteli se snažíme ukazovat v tom nejlepším světle – jako slušní, čestní a upřímní, vulgárnost tu nemá místo, protože jde o formu instinktivního, hrubého a nekontrolovatelného vyjadřování. Závěry studie zní ale jasně – hrubé výrazivo je znakem upřímnosti. Jsi-li  sprostá, jsi také rovná. K opravdovému přátelství přetvářka nepatří.

A co ty? Ulevíš si občas nebo jsi pravá dáma a dokážeš se nad trápení povznést ve vší slušnosti? Možná děláš chybu, i Lucka Bílá si umí ulevit a určitě je jí potom mnohem líp: 

Foto: Shutterstock.com

6.5.2019 10:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist