Femina.cz > Vše o zdraví > nemoci > nachlazení > Nachlazení v létě
Nachlazení v létě
Nachlazení nám znepříjemňuje život především v zimě, ale to neznamená, že nás nemůže postihnout i v letních měsících.
Riziko je sice čtyřikrát nižší, ale… znáte Murphyho zákony schválnosti? Bolest v krku, bolest hlavy, zvýšená teplota, a to právě ve chvíli, kdy ukládáte oblečení do kufru před dovolenou.
Viry jsou prostě celoročně všudypřítomné a my jim nesmíme přichystat příznivou situaci, aby nám ohrozily prožití nejkrásnějších měsíců v roce. Imunitní systém velmi oslabujeme nejen nevhodnou stravou a životosprávou, ale především stresem. Jestliže se chystáte na dovolenou, pak dbejte na to, aby i závěrečný shon v práci nebyl příliš náročný a balení a příprava před cestou aby probíhaly v klidu. Nenechávejte nic na poslední chvíli.
Začíná být teplo…
…a mnozí z nás propadnou vášni pro chlazené nápoje. Jenomže prudká změna teploty, kdy do přehřátého těla, hlavně do krku, přijde ledová tekutina, může natolik oslabit odolnost, že viry rychle způsobí zánět hltanu nebo laryngitidu (zánět hrtanu), což se projeví bolestí v krku, dráždivým kašlem a chrapotem. A samozřejmě i běžnou nemoc z nachlazení.
Stejně působí i změna teploty na celý náš organizmus. Víte, že existuje pojem nemoc z klimatizace? Tato technická vymoženost má hned dvojí negativní účinek. Jednak při přechodu z horkého venkovního prostředí do chladné klimatizované místnosti ohrožujeme organizmus prudkou změnou teploty, jednak připravuje klimatizace příznivou půdu virům vysušením nosní sliznice. Ta je za ideálního stavu pokryta vrstvou vlhkého hlenu, která nás před viry chrání. Klimatizace ale vlhkost vzduchu snižuje, takže hlen vysušuje a zvyšuje tak riziko nákazy.
Mnozí řidiči si klimatizaci v autě někdy nastaví tak, že se z vozu stane pojízdná lednička a všichni cestující si o nachlazení přímo říkají. Ti, kteří klimatizaci v autě nemají a jezdí s otevřenými okýnky, jsou průvanem ohroženi úplně stejně, takže se doporučuje otevřít pouze okno z jedné strany auta. Obdobný účinek jako průvan může mít i proud vzduchu ze zapnutého ventilátoru.
Cesta za odpočinkem
Letadlo je uzavřený prostor, ve kterém je několik stovek lidí a mezi nimi může být i člověk s infekcí. A čím je let delší, tím je pravděpodobnost, že se infekce rozšíří, větší.
Zároveň v letadle se změnami tlaku při stoupání a klesání může dojít až k poškození středního ucha (proto letušky nabízejí bonbony, výborné je i intenzivní žvýkání). Ovšem v případě, že cestujete třeba jen se slabou rýmou, může se rozběhnout zánět středního ucha, což v zahraničí může být dost komplikovaná záležitost, neboť ji nelze zvládnout bez lékařské pomoci. Úplně stejné riziko existuje při potápění.
Onemocnět můžete ale také na místě dovolené, hlavně v zahraničí, kde se vyskytují jiné druhy virů, než kterými jsme obklopeni zde u nás. Nakazit se můžete nejen vzdušnou cestou, ale i dotykem kontaminovaného místa – kliky dveří, různých automatů na nápoje, nebo bankomatů. Takže je nunté nepodceňovat hygienu a často si mýt ruce.
Lék první pomoci
Při prvních příznacích nachlazení nebo virózy jsou nejúčinnějšími přípravky analgetika a antipyretika, mezi nimiž je nejznámější Acylpyrin, který spojuje oba účinky. Rozpustný Acylpyrin + C obsahuje coby účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou, kterou výrobce zkombinoval navíc s vitamínem C. Každý lék v rozpustné formě urychluje svůj účinek o čas potřebný na rozpuštění v trávicím ústrojí. A vitamín C ještě podporuje obranné reakce organismu, jenž je v průběhu onemocnění oslabený. Tím zkracuje i dobu nepříjemných projevů nachlazení.