Femina.cz > Vše o cestování > destinace > polsko > Na výlet do Krakova. Co by ti nemělo uniknout?
Na výlet do Krakova. Co by ti nemělo uniknout?
Vydej se s námi do Krakova, nejkrásnějšího města v Polsku. Toto překrásné historické město s bohatou a dlouhou historií se nachází na severovýchod od České republiky a rozhodně ti má co nabídnout. Které památky by ti určitě neměly uniknout?
Krakov má asi 760 tisíc obyvatel, je tak druhým největším městem co do počtu obyvatel v Polsku. Láká turisty z celé Evropy, zejména díky svým překrásným historickým památkám, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Pro nás je Krakov poměrně dobře dostupný, ať už se rozhodneš pro dopravu vlastním vozem, autobusem, nebo vlakem.
Poláci ještě nepřijali Euro, jejich měnou je Zlotý, proto si je s sebou nezapomeň vyměnit. Aktuální kurz zlotého činí asi 6,3 Kč. Eurem se dá samozřejmě také platit, ale není to možné všude. Dobrá zpráva je, že Polsko je pro nás cenově velice příznivé. Ceny nejsou nijak vysoké, a to i přesto, že jde o turisticky velmi atraktivní lokalitu.
Co ochutnat?
Poláci mají několik národních pokrmů, na které jsou hrdí a vyplatí se je ochutnat. V mnoha restauracích narazíš na bigoš, což je směs zelí, různých druhů masa, uzenin a někdy se přidávají i houby. Podává se obvykle s chlebem. Skvělou pověst mají rovněž polské klobásy vyráběné takřka z jakéhokoliv masa, např. ze zubřího či krůtího. Další známé jídlo se nazývá pierogi. Jedná se o knedlíčky plněné mletým masem, nebo i zelím, či ovocem. Podávají se se zakysanou smetanou. Naprostým základem je pak lehký boršč, polévka z červené řepy servírovaná se zakysanou smetanou. Ostatně, polévky jsou oblíbené po celém Polsku. Téměř v každém stánku pak narazíš na preclíky zvané obwarzanky, sypané sezamem nebo mákem.
Když už jsme u jídla, určitě tě zajímá, jak je to v Polsku se spropitným. V historickém centru je zvykem jej dávat. Obvyklá částka činí 10 % z celkového účtu, nebo je alespoň vhodné zaokrouhlit částku směrem nahoru. V turisticky méně navštěvovaných částech Krakova není spropitné samozřejmostí, obzvlášť pokud jsi nebyla s obsluhou či jídlem spokojena.
Co musíš vidět? Hlavní náměstí
Pokud máš na procházku po městě pouze jeden den, vyplatí se dobře zvážit, jaké památky navštívíš. Rozhodně si nenech ujít Hlavní náměstí, neboli Rynek Glowny, kde je památek hned několik a všechny krásné. Za nejvýznamnější se dá považovat Mariánský kostel, jenž je dominantou náměstí a mnozí jej dokonce považují za symbol Krakova. Zajímavé na něm je, že levá z jeho dvou věží je menší než ta pravá. Cihlově zbarvená monumentální stavba pochází ze 14. století. Interiér chrámu je skutečně impozantní, doslova hýří barvami. Na vrchol severní věže se dá vystoupat. Pokud zdoláš 239 schodů, můžeš se pokochat překrásným výsledem na město. A ještě spálíš pár kalorií.
Na Hlavním náměstí se určitě vydej také k rozlehlé budově Sukiennice, což je historická tržnice. Současná podoba budovy pochází ze 16. století. V přízemí se v současnosti nachází obrovská tržnice, kde můžeš nakoupit spoustu suvenýrů, řemeslné výrobky apod. Zejména tolik oblíbené magnetky zde mají téměř v každém stánku.
Hlavní náměstí je skutečně krásné mimo jiné díky tomu, že všude, kam se podíváš, stojí kočáry s koňmi. Jsou bohatě zdobené, neustále proudí po náměstí a všude je slyšet klapot koňských kopyt.
Královský hrad
Návštěva historického centra by nebyla úplná, pokud bys vynechala Královský hrad Wawel vzdálený od Hlavního náměstí asi 20 minut chůze. Tento hrad je pro Poláky symbolem vlastenectví a nezávislosti. Návštěvníků Wawelu je tolik, že jejich počet musí být regulován, hlavně v letních měsících. Hradní areál je natolik rozlehlý, že pokud by sis jej chtěla skutečně důkladně projít, zabere ti to celý den. Nemáš-li času nazbyt, určitě navštiv alespoň Wawelskou katedrálu, jež je dominantou celého hradního komplexu. Vstupné se v katedrále neplatí.
Ještě jedna významná záležitost by ti při návštěvě hradu neměla ujít, jde o tzv. dračí sluj – Smocza Jama. Nachází se na konci hradního areálu pod schody. Podle pověsti v ní přebýval kdysi dávno samotářský Wawelský drak terorizující obyvatele sídla. Měšťané mu museli přinášet oběti – hospodářský dobytek. Jediný, kdo draka samotáře dokázal porazit, nebyl kupodivu žádný udatný rytíř, ale prostý švec Dratewka. Použil k tomu tělo mrtvého berana, vycpal jej sírou a postavil před dračí sluj. Dráček se nechal nachytat, nástrahu sežral. Aby uhasil velkou žízeň, napil se vody z Visly a pil tak dlouho, až prasknul. Švec Datewka dostal náležitou odměnu a měšťané mohli oslavovat. Aby to dráčkovi nebylo líto, postavili mu alespoň pamětní sochu. Nachází se pod hradem u řeky.
Po stopách Schindlera
Pokud ti stále ještě zbývá čas na prohlídku Krakova, za návštěvu určitě stojí bývalá továrna Oskara Schindlera – Fabryka Schindlera, nacházející se v jižnější městské části Plaszov. Oskar Schindler byl bohatý továrník, jenž před smrtí zachránil asi 1000 Židů, když je zaměstnal ve své továrně, kde se vyrábělo smaltované nádobí. Jeho příběh byl i zfilmován. Film, známý jako „Schindlerův seznam“ posbíral celkem 8 Oscarů. V budově bývalé Schindlerovy továrny je zřízeno taktéž Historické muzeum města Krakova, kde velká část expozice je věnována době okupace za 2. světové války. Návštěva muzea je velice silným zážitkem, určeným pro silné povahy. Např. taková sugestivní zatáčka vedoucí po schodech dolů do vězení, odkud se ozývá lidský kašel, je opravdu jen pro otrlé.
Místo plné pohnutých osudů
To hlavní ale teprve přijde; Turisté mířící do Krakova často spojují jeho návštěvu s výletem do Osvětimi. Tato „továrna na smrt“ byla za 2. světové války velkou hrozbou pro celou Evropu. Nikde jinde se neděla taková zvěrstva jako zde, kde lidský život neměl žádnou cenu. Původně byl tábor zřízen pro polské politické vězně v roce 1940. Od roku 1942 se však toto místo stalo největším střediskem masivního vyhlazování všech evropských Židů. Přesný počet zavražděných je těžké určit, ale mnohé zdroje se zpravidla shodují na čísle 1,5 milionu obětí. Na místě bývalých hrůz teď stojí Státní muzeum Auschwitz-Birkenau v Osvětimi. Z Krakova se sem dostaneš vlakem asi za hodinu a čtyřicet minut, autobusem to trvá přibližně stejnou dobu.
Do tábora se vstupuje branou s nechvalně proslulým cynickým nápisem „Arbeit macht frei“ – práce osvobozuje. Při pohledu na několik tisíc fotografií skutečně tuhne krev v žilách. Doba přežití lidí v táboře se počítala na pár měsíců, pokud šlo o Židy, mnohdy ani to ne. Velice sugestivní je budova, kde jsou za sklem uloženy tuny lidských vlasů. Na vlastní oči tak člověk vidí, o jakou se jednalo nelidskou mašinérii. Dalším otřesným vjemem je pak návštěva popraviště, či krematorií. Samozřejmostí by mělo být při návštěvě tohoto místa dodržování jakési piety, ať už se to týká vhodného oblečení, hlasitého smíchu apod. V některých místech je dokonce zcela zakázáno pořizovat fotografie.
Obecně lze doporučit návštěvu koncentračních táborů jako první v pořadí a teprve poté se přesunout do Krakova za příjemnějšími zážitky. Vydej se tam, stojí to za to. Malou toulavou inspiraci najdeš i ve fotogalerii.
Foto: Shutterstock.com, mikolajn / Shutterstock.com, Dziewul/Shutterstock.com, Fotokon/Shutterstock.com, Andrei Rybachuk/Shutterstock.com, Milan Gonda/Shutterstock.com, Doin Oakenhelm/Shutterstock.com, Agnes Kantaruk/Shutterstock.com,