Femina.cz > rodina a děti > mateřství > Vše o těhotenství > Mýty a fakta o těhotenství. Nevěřte všemu, co se říká
Mýty a fakta o těhotenství. Nevěřte všemu, co se říká
Těhotenství je od nepaměti provázeno různými mýty, kterým ženy dříve věřily. Jak se ale na babské povídačky díváme dnes a jsou některé z nich pravdivé? Představujeme vám ty nejznámější.
Špičaté bříško kluk, kulaté holka
Kdyby toto platilo nemusely bychom chodit na ultrazvuk. To jaké má žena při těhotenství bříško velmi záleží na její postavě a poloze plodu. Ženy, které už vícekrát rodily, mají také mnohem vyklenutější pánev. I když se to může někdy povést, raději na tvar bříška nespoléhejte.
Nevěšte prádlo ani záclony, pupeční šňůra se omotá miminku kolem krku!
Omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte nemá nic společného s domácími pracemi. Pupeční šňůra se miminku může obtočit kolem krku, protože je dlouhá a také, že je miminko hodně pohyblivé. Nicméně není to nic neobvyklého a porodník o tom maminky většinou ani neinformuje, aby je nevyděsil.
Žena se nesmí leknout, jinak bude mít miminko vadu
Pouhé leknutí těhotné ženy nemůže miminko ohrozit, ani mu způsobit nějakou vrozenou vadu. Vrozené vady mají za následek genetické dispozice, nemoci, braní léků, drog nebo pití alkoholu v těhotenství. Leknutí však mezi ně nepatří. Přesto by se těhotná žena měla vyvarovat častých stresových situací a být raději v klidu.
Kluk mamince přidává na kráse, děvčátko jí krásu bere
Opět pouze babská povídačka. Některé ženy v těhotenství opravdu vykvétají do krásy, jiné mají větší výskyt akné a mohou se objevit i červené skvrny v obličeji. Pravdou ale je, že pohlaví miminka na to vliv nemá. Všechno záleží na hormonech, jestli žena trpí více na otoky, v jaké je fyzické kondici nebo kolik přibrala na váze.
Jedno těhotenství, jedna ztráta zubu
Tento mýtus je trochu zkreslený ne ovšem neskutečný. Tělo matky musí vydat velké množství vápníku na stavbu kostí a základ zubů miminka, a proto mohou těhotné ženy trpět zvýšenou kazivostí zubů, nebo oslabením zubní skloviny. Je zapotřebí dbát na zvýšený příjem vápníku, jak z pestré stravy, tak z vitamínových doplňků.
A co vy a pověry a mýty? Je nějaká, která podle vás zaručeně funguje?
Foto: Profimedia.cz