Možnosti českých porodnic

Koncem devadesátých let dorazil i do českých porodnic nově uznávaný trend, podle kterého by měly být porody vedeny s co největším důrazem na přirozenost celého procesu.

Zdravá rodička by tak měla mít právo zcela svobodně se rozhodnout o tom, kde, jak a s kým chce přivést své dítě na svět. Jaká je situace nyní, v roce 2008?

Předporodní kurzy

Neboli fyzická i psychická příprava ženy, případně i jejího partnera na porod – tuto službu nabízí téměř všechny porodnice v české republice. Jejich úroveň se ale diametrálně liší. Zatímco někde jsou kurzy vedeny s profesionální citlivostí, někdy je náplní kurzu vlastně jen jedna hodinová, více méně pouze informativní konzultace.

Partner u porodu

I tuto službu nabízí téměř všechny české porodnice a v naprosté většině případů nemá zdravotnický personál k tomuto rozhodnutí rodičky žádné výhrady.

Možnost zvolit si okolnosti průběhu porodu

Opět nabízí takřka všechny české porodnice a všechny také disponují příslušným porodnickým vybavením (porodní balón, možnost teplé sprchy, žebřiny…). Porody jsou ale i nadále nejčastěji vedeny klasickým způsobem, protože rodičky o „jiných“ možnostech nejsou dostatečně informovány.

Nejčastější stížnosti rodiček

Rodičky nejčastěji poukazují na:
– necitlivé a diktátorské jednání zdravotnického personálu
– obavy o zdraví dítěte z důvodu neochoty zdrav. personálu poskytnout rodičce dostatek informací
– bránění ve svobodné volbě průběhu porodu (například ambulantně vedený porod)
– rušivý vliv přítomnosti další rodičky v bezprostřední blízkosti (nedostatečné oddělení současně vedených porodů)
– nemožnost pohybu (rodičky jsou zdrav. personálem nuceny zůstávat v klidové poloze i v době největších porodních bolestí)
– upoutání do nepřirozené polohy (nohy uvázané do třmenů)
– aplikace klystýru a holení
– preventivní nástřih hráze

Z výše uvedeného vyplývá, že české porodnice se moderním trendům přizpůsobují jen neochotně a často jen na oko. Porodnice bývají moderně zařízené a vyzdobené, takže jejich interiér vůbec nepřipomíná nemocniční zařízení. Nicméně často se zdravotnický personál chová stále stejně – snaží se ženě diktovat okolnosti porodu a svým arogantním a povýšeneckým chováním jí „dotlačit“ do pasivní a zcela podřízené, oddané role nemohoucího pacienta. Velké množství českých porodnic tak tedy oficiálně deklaruje nové možnosti, ve skutečnosti ale trvá na klasickém vedení porodu.

Existují naštěstí ale i porodnice, kde se naopak snaží, aby se porod stal přirozeným
a příjemným zážitkem pro dítě, rodičku i celou její rodinu. Součástí této péče je i citlivá, poporodní péče o matku a nově narozené dítě.

Bohužel takováto zařízení musíte v Čechách hledat – pomoc, možnost zorientování se a radu najdete například na www.aperio.cz.

Pro ženy, které se nechtějí stát loutkou v rukou lékařů a sester lze doporučit publikaci Právo a porodní asistence, kterou vydal Porodní dům u Čápa ve spolupráci s Evropským sociálním fondem (autorem většiny textů je JUDr. Ondřej Dostál PhD,LLM).

A pokud vás tato tematika zaujala, můžete se těšit na článek o porodních asistentkách v České republice s jednoduchým názvem Dula.

24.1.2008 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist