Femina.cz > Česká a světová kuchyně > Mnoho tváří jedné cukety
Mnoho tváří jedné cukety
Cuketa je oblíbenou nejen letní zeleninou. Je chuťově neutrální, spíš lehce nasládlá a tak jí lze použít jak do sladkých jídel, tak do slaných. Navíc je kaloricky velmi chudá, ovšem na vlákninu a vodu celkem bohatá.
Je to druh tykve a spolu s patizónem je oblíbenou zeleninou na smažení. Málokdo však ví, že smažit jako řízek lze i květy a rozhodně se to vyplatí. Příliš mnoho nasazených květů je na úkol kvality plodů, které se ovšem sbírají asi 4-6 dní po odkvětu ve chvíli, kdy cuketa má maximálně 20-30 cm.
Velké cukety jsou již plné pecek a bývají někdy nahořklé.
Co obsahuje?
Jako všechny ostatní tykve, tedy patizóny a dýně, má velmi nízký obsah kalorií (100g cukety má 19 kalorií, smažená v trojobalu však až 70 kalorií), dále obsahuje 91% vody, vlákninu, minimum sacharidů a vitamínů. Je však bohatá na minerální látky, hlavně na draslík, fosfor, vápník a hořčík.
Působí lehce močopudně, příznivě ovlivňuje trávení a srdeční systém. Dokonce lze říci, že vyvážený obsah látek a účinných prvků snižuje riziko onemocnění rakovinou. Obsah minerálů působí proti revmatismu, dně, žlučníkových kamenech, cukrovce a díky obsahu vlákniny a vody je vhodná i při léčbě obezity.
V kuchyni jsou to rychlovky
Jejich kuchyňská úprava trvá chviličku, jsou měkké během pár minut. Lze je přidávat do gulášů, nastrouhat do karbanátků, dělat z nich bramboráky nebo je strouhat do třeného těsta nasladko. Buchta je potom vláčnější.
Můžou se také zavářet v sladkokyselém nálevu, k tomu je ale třeba použít cuketky co nejmenší.