Medovina – elixír života prožívá renesanci!

Mandlová, ořechová, malinová, hořká, višňová, královská, karamelová… nápoj z medu prožívá renesanci a chutná studený i teplý. Medovinou neopila jenom naše Šárka udatného bojovníka Ctirada, ale na národní nápoj si ji povýšili i Keltové, Dákové, Židé a Germáni. A aby si její občas nemírné požívání nějak ospravedlnili, nazvali ji elixírem života, zdrojem odvahy a moudrosti a řadou dalších květnatých přívlastků. Sladké informace z medové lékárny: Víte, že léčivé účinky medu se likvidují už při 50 stupních Celsia, a že lesní medy pomaleji krystalizují

Z medové lékárny

O medu se tvrdí, že má všestranné léčivé účinky a pomáhá překonávat fyzickou i psychickou únavu. Lidé, kteří si často pochutnávají na medu, jsou veselejší a prý se také dožívají vyššího věku. Pozitivních účinků na lidské zdraví si byli vědomi už staří Číňané, kteří jeho sladkou chuť často vyhledávali. Tehdy ovšem byl včelí med vzácností, a proto si ho mohli dopřát jen ti nejbohatší.

Který je lepší

Po celá léta se laikové i odborníci přou o to, zde je lepší med květový (světlý) nebo lesní – medovicový (tmavý). U nás se po dlouhou dobu říkalo, že lesní, nyní se od tohoto tvrzení zase začíná ustupovat, i v zahraničí je více upřednostňován med světlý. Kdo se v tom má vyznat Ani včelaři nejsou v tomto ohledu jednotní.
Třetím druhem je med smíšený – tam si snad přijdou na své všichni.
Jednotlivé druhy medů se liší obsahem aromatických látek, éterických olejů, enzymů, poměrem jednotlivých základních cukrů a podobně.

Nektarové (květové) medy pocházejí, jak už název napovídá, z nektarů květů, obsahují množství jednoduchých cukrů, vyšší podíl organických kyselin a pylových zrn. Je v nich hodně rostlinných enzymů, aromatických silic, flavonů a vitaminů. Mají méně minerálních látek a složitějších cukrů. Dělí se podle původu – řepkové, z ovocných stromů, slunečnicové, jetelové a podobně. Někteří včelaři tvrdí, že v medu poznají všechny rostliny, ze kterých včely medovou pochoutku připravily. Nektarové medy jsou lehce stravitelné a mají povzbudivé účinky na lidský organismus. Rychleji však krystalizují než medy tmavé, což ovšem není na závadu. Některým spotřebitelům to ale vadí a medy nahřívají, aby je vrátili do původní tekuté podoby. Neopatrným zahříváním (delší dobu při vysoké teplotě) se však ničí zdraví prospěšné látky, vitaminy a minerály. Léčivé účinky se likvidují už při 50 stupních Celsia.

Lesní medy pomaleji krystalizují

Medovicové (lesní) medy včely sbírají na listech a jehlicích dřevin, jedná se o hustou sladkou tekutinu – včely sbírají a zpracovávají výměšky mšic, které na těchto rostlinách parazitují. Medovicový med obsahuje méně vody, nižší podíl glukózy i fruktózy a organických kyselin. Zato je v něm více sacharózy, složitějších cukrů, proteinů a minerálních látek. Podle původu medovicové medy dělíme na smrkové, jedlové, dubové a další. Tmavé lesní medy mají výraznou chuť a vůni, vyšší podíl propolisu a vysoký obsah selenu.

Co se dá medem úspěšně léčit

Nejklasičtěji asi dýchací cesty – doporučení horkého čaje s medem při nachlazení zná asi každý. Pozor ale na lití medu do příliš horkého čaje – hrozí nebezpečí zničení v medu přítomných vitaminů a minerálů. Med pomáhá při problémech se srdcem a oběhovým systémem, protože způsobuje rozšíření věnčitých cév a zlepšení krevního oběhu. Je přínosem i pro lidi, kteří trpí problémy se žaludkem a střevy, protože chrání střevní a žaludeční stěny před trávícími šťávami. Nezatěžuje játra jako rafinovaný cukr a umožňuje tak jejich regeneraci. Jednoduché cukry jsou přímo ze zažívacího traktu vstřebávány do krve. Jako vhodný léčebný prostředek je med vhodný i pro osoby s nemocnými ledvinami, protože neobsahuje téměř žádné bílkoviny, které by ledviny zatěžovaly. A konečně med prospívá i nervové soustavě, jelikož má uklidňující účinky a přivolává spánek. Jen si vzpomeňte na horké mléko s medem na noc, které doporučovaly naše babičky jakožto všelék.

Krásný kvítku medový…

Pokud jste už vyzkoušeli medovou masku na rty a pleť (-klik), potom přidejte do seznamu zkušeností ještě medový peeling. Překvapí vás…

Ještě více o medu prozradí Medová pusa feminy .-)

(foto: internet)

7.12.2006 12:00| autor: Lenka Mašová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist