Femina.cz > Vše o zdraví > Malý černý zázrak. Ostružiny si poradí s neplodností i chřipkou
Malý černý zázrak. Ostružiny si poradí s neplodností i chřipkou
Lámeš si hlavu co upéct o víkendu mlsným dětem? Využij sezónu ostružin! Léto je ten správný čas vydat se do lesa nejen na houby, ale také na správně vyzrálé ostružiny. Jsou nejen lahodné, ale také skvělým pomocníkem pro tvou krásu a hlavně zdraví. S čím vším si dokážou poradit?
Máš vůbec tušení, co se v tomhle sladkém černém ovoci skrývá za poklad? Ostružiny bývají často zastíněny malinami nebo borůvkami, tvou pozornost si ale zaslouží úplně stejně, ne-li více. Nejen že jsou výjimečně chutné, ale obsahují plno prospěšných látek pro tvé zdraví. Právě teď vrcholí jejich sezóna. Ostružiník kvete od května do srpna bílým květem a na přelomu července a srpna se začínají objevovat první sladké plody. Hlavní sklizeň začíná v polovině srpna. To, že jsou plody zralé, poznáš podle tmavě fialové až černé barvy. Keře ostružiníku najdeš na okraji lesa, na pasekách a dalších slunných místech. Patří do čeledi růžovitých, lahodné černé plody jsou proto ukryté mezi trnitými šlahouny. Popínavé odrůdy ostružiníku mohou dosahovat výšky až šesti metrů.
Plody sbírej opatrně, jsou křehké. To, že jsou zralé, poznáš mimo jiné podle toho, že jdou snadno oddělit od stopky. Pokud ostružiny hned nespotřebuješ a hodláš je uchovat na později, určitě potřebují chlad, takže ideálně šup s nimi do mrazáku. Nevydrží čerstvé déle než několik hodin.
Zdravotní benefity ostružin
Ostružiny obsahují mnoho prospěšných látek. Čerstvé jsou skvělým zdrojem vitaminu C, takže ti posílí imunitu a poradí si s chřipkou i nachlazením, což je jeden z jejich hlavních zdravotních benefitů. Dále obsahují inositol ze skupiny vitaminů B. Stále více výzkumů ukazuje, že inositol má pozitivní vliv na ženskou plodnost. Stimuluje totiž vaječníky a podporuje jejich činnost. Pokud se pokoušíš o dítě, dopřávej si ostružiny plnými hrstmi.
Dalšími látkami, které ostružiny obsahují, jsou bioflavonoidy, třísloviny, vláknina, kyselina listová, pektiny a bohaté jsou také na minerály, konkrétně hořčík a draslík. Bioflavonoidy mají silné antioxidační účinky. Slouží proto jako prevence proti rakovině a pomáhají zpomalit stárnutí buněk. V tom tkví síla ostružin, těchto látek totiž obsahují požehnané množství. Účinnost těchto látek je u ostružin až 3x vyšší než u malin. Údajně zmírňují i vedlejší účinky ozařování a chemoterapie. Dalším přínosem je jejich nízká energetická hodnota, jsou tedy skvělým pomocníkem při hubnutí.
Na žaludek i erekci
Skvělé jsou také listy ostružiníku, v současnosti hojně využívané ve farmacii. Čaj z nich uklidní tvůj rozbouřený žaludek a zažívání. Spolehlivě také pomohou při problémech s močovými cestami a jako kloktadlo v boji se zánětem v ústní dutině či paradentózou. Odpradávna byl ostružiník využíván v boji proti nachlazení, kašli a při léčbě horních cest dýchacích.
A nezatracuj ani pecičky. Sice lezou nepříjemně do zubů, ale tvá střeva ti za ně poděkují, protože obsahují užitečné balastní látky. To znamená, že ve střevech nabobtnají a vážou na sebe toxiny.
A na závěr ještě jedna pikantní zpráva týkající se pánů. Ostružiny pomáhají s erekcí a zvyšují potenci. To je zpráva dne! Zkus namíchat tomu tvému kouzelný lektvar. Zalij 5 lžic ostružin litrem vody, nech odstát půl hodiny, pak přiveď k varu a nech vychladnout. Vlažný odvar ho nech popíjet celý den a uvidíš, co se v noci bude dít!
Využití ostružin v kuchyni
Je jasné, že v gastronomii nachází ostružiny také široké uplatnění. Pochutnáš si na nich v chutném smoothie, v koláči, nebo je můžeš použít jako přísadu do sladkých omáček na palačinky nebo lívance. Zrovna tak budou krásná ozdoba cheesecaků. Zastánci raw stravování nedají dopustit na ostružiny při přípravě nepečených dezertů. Výtečné jsou i marmelády, džemy, nebo kompotované ostružiny v kombinaci s hruškami. Mimochodem, ostružinový džem se báječně hodí ke zvěřině nebo hovězímu masu.
A na závěr nemůže chybět recept na super rychlý a super chutný ostružinový koláč.
Budeš potřebovat:
- 1 hrnek ostružin
- ½ hrnku cukru moučka
- 2 hrnky polohrubé mouky
- ½ kostky másla
- 2 vejce
- 1 hrnek mléka
- prášek do pečiva
- máslo/ olej na vymazání plechu
Postup je tak jednoduchý, že to ani není možné. Smíchej cukr, mouku, máslo a vytvoř pomocí prstů drobenku. Zhruba ¼ směsi odlož stranou a do zbytku přidej ještě vajíčka, mléko a prášek do pečiva. Smícháním surovin získáš tekuté těsto. Vylij ho na plech omaštěný máslem nebo olejem, posypej ostružinami, drobenkou a dej péct do trouby asi na 40 minut při teplotě zhruba 170 stupňů Celsia. Pak už nech koláč jen vychladnout a můžeš si pochutnávat na báječné ostružinové bombě.
Foto: Shutterstock.com