Louis Vuitton: příběh jako z pohádky

Kdo by neznal proslulé kabelky Louis Vuitton, které se dnes staly symbolem úspěchu a přepychu. Podobně jako kostým od Chanelu či šperk od Tiffanyho se i kabelka Louis Vuitton cení stejně jako rodinné stříbro.

Firma Louis Vuitton patří dnes k jedněm z nejznámějších a nejprestižnějších výrobců kabelek a cestovních zavazadel, avšak málokdo již zná její původ. Příběh této firmy by se spíše hodil do knihy pohádek.

Zakladatel firmy Louis Vuitton se narodil v roce 1821 v malém francouzském městečku Anchay jako syn místního tesaře. Rodina byla velmi chudá, sehnat práci bylo velice obtížné, a tak se teprve čtrnáctiletý Louis rozhodl odejít hledat ji do Paříže. Neměl ani peníze na cestu, a byl proto nucen absolvovat neuvěřitelných 400 km pěšky. Po cestě si přivydělával různými pomocnými pracemi, nejčastěji však truhlařinou, kterou se naučil od svého otce.

Do Paříže dorazil již se zkušenostmi z různých oborů a díky svým znalostem nejen práce se dřevem, ale i s kůží získal zaměstnání u nejznámějšího výrobce zavazadel té doby v Paříži, pana Maréchala. Učil se rychle a brzy se z něj stal zkušený odborník.

Místo u pana Maréchala však později opustil a přijal nabídku pracovat jako „dvorní balič“ u císařovny Eugénie, manželky císaře Napoleona II. V té době bylo zvykem, že každý šlechtic či šlechtična měli své osobní baliče zavazadel, kteří jim pakovali oblečení na cesty.

V roce 1854 se Louis Vuitton rozhodl založit si vlastní firmu. Skloubení jeho znalostí o zavazadlech se zkušenostmi s balením oblečení ho přivedlo k myšlence na nový typ zavazadla – plochý kufr. Do té doby se vyráběla převážně velmi nepraktická dřevěná zavazadla velkých rozměrů, a tak Vuittonův nápad přijít s plochým kufrem s nepromokavým bavlněným potahem, který se mimochodem používá dodnes, byl geniální. Od začátku prodeje těchto kufrů slavila firma velký úspěch a z Louise Vuittona se stal mistr mezi výrobci zavazadel.

Firma měla tak velkou poptávku, že o pouhé čtyři roky později otevřela dílnu s šedesáti řemeslníky v městečku Asnière poblíž Paříže. Rodina Vuittonů zde pak žila až do roku 1970, kdy byly zdejší prostory předělány na Louis Vuitton Travel Museum, které zde najdete dodnes.

V roce 1892 Louis Vuitton zemřel a vedení firmy se ujal jeho syn George, vášnivý vynálezce a nadšenec pro cestovní zavazadla, který se velmi zasloužil o rozvoj firmy. Byl to on, kdo firmu představil i za hranicemi Francie a dodal jí tak mezinárodní rozměr.

George Vuitton cítil neustále potřebu výrobky zdokonalovat a udržet tak krok s moderní dobou. V roce 1896 přišel s nápadem na vytvoření potahu s monogramem firmy. Chtěl tak docílit odlišení kufrů firmy Vuitton od ostatních značek. Tento charakteristický potah s iniciály LV se používá dodnes a výrobky této řady se označují jako Monogram Canvas (plátno s monogramem).

Jeho nejzásadnější vynález však přišel v roce 1901, kdy navrhl tašku Steamer bag. Původně byla přikládána do velkých šatníkových kufrů jako taška na špinavé prádlo. Byla vyrobena z měkké kůže a měla uzavíratelné hrdlo. Díky své originálnosti se okamžitě stala jedním z nejoblíbenějších artiklů na trhu. Je až paradoxní, že předchůdcem dnešních kabelek byla právě tato taška na špinavé prádlo.

Po smrti George Vuittona v roce 1936 firmu převzal jeho nejstarší syn Gaston. Zajímavostí také je, že kromě Gastona měl George Vuitton i dvojčata Pierra a Jeana, kteří po otci zdědili také jistou dávku vynalézavosti. V roce 1909, kdy jim bylo teprve dvanáct let, sestavili první prototyp helikoptéry(!).

Gaston Vuitton sice nebyl tak vynalézavý jako jeho otec George, zato byl vášnivým cestovatelem a sběratelem starých zavazadel. Jeho sbírky byly dokonce v roce 1926 vystaveny na putovní výstavě v Paříži, Londýně, Bostonu a New Yorku. Mezi těmito originálními kousky byl například i kufr Marie Medicejské.

Po Gastonově smrti v roce 1970 byla firma předána další generaci, Patrickovi Louisi Vuittonovi, který se však publicitě vyhýbá a zůstává raději v ústraní.

Díky této nebývalé oddanosti firmě se všichni Vuittonové, Louis, jeho syn George, vnuk Gaston a pravnuk Patrick Louis, dodnes řadí mezi přední výrobce luxusních zavazadel na světě. Za celou dobu svého působení navrhla firma Louis Vuitton kabelky a zavazadla nejen pro své oddané zákazníky, ale také pro mnoho maharádžů, sultánů, králů, carů a jiných významných osobností, viz. např. čajový kufřík pro maharádžu z Barody nebo speciální kufr pro spisovatele Stokowskiho uzpůsobený k psaní, když byl mistr na cestách. Dále pak kabelky pro Coco Chanel, např. takzvanou Alma tašku, nebo dámskou tašku pro Audrey Hepburn nazvanou Speedy. Ze současných slavných osobností si tuto značku oblíbily např. zpěvačky Madonna, Victorie Beckham nebo Jennifer Lopez.

Firma Louis Vuitton má dnes okolo tříset obchodů po celém světě a na osm tisíc zaměstnanců včetně návrhářů, uměleckých řemeslníků, kožešníků, hodinářů a klenotníků.

Louis Vuitton

Pařížská 11, Praha 1, 110 00

www.louisvuitton.com

16.11.2008 2:05| autor: Magdalena Rejhonová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist