Lněné semínko

O této prastaré kulturní plodině pocházející z Asie lze mluvit jako o potravině pro další tisíciletí.

Byť je momentálně neprávem opomíjená. Lněné semínko je vejcovité, ploše smáčklé, žlutavé až hnědošedé a lesklé.

Malý zázrak

Téměř ve sta procentech má pravidelná konzumace 40 g semínka blahodárný vliv na snížení celkového cholesterolu v krvi, a to až o 6% u žen v menopauze. Proč Lněné semínko je bohaté na lignany, které patří mezi fytoestrogeny. Obsažené polyfenoly a lignany pomáhají v prevenci nádorů i osteoporózy. Roli při snižování cholesterolu hrál možná i jeho obsah vlákniny či omega-3 mastných kyselin. Vlákninu obsahuje tu rozpustnou i nerozpustnou, navíc 100 g lněného semínka obsahuje více vlákniny, než je doporučovaná denní dávka (30g vlákniny).

Lněný olej získávaný lisováním ze semen je významným zdrojem biologicky účinných látek a vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin je srovnatelný s prostaglandiny, látkami zabezpečujícími bezporuchovost metabolismu v těle. Ostatně tyto nenasycené mastné kyseliny jsou podobné těm obsaženým v rybách.

Je bez pachu, při žvýkání slizovatí a olejovitě chutná. Účinnými látkami jsou slizy (3-6%), vysýchavý olej (40%), bílkoviny (20%, což je dvakrát víc než maso, navíc kvalitnější a v nepatrném množství kyanogenní glykosidy linamarin a lotaustralin. Jejich jedovatost se však vzhledem k formě užívání neprojeví.

V léčitelství se používají jako spolehlivé projímadlo, jako součásti změkčujících a protizánětlivých bylinných směsí k zevnímu použití. Doporučuje se při zánětech močových cest a střev, proti zahlenění horních cest dýchacích. Obklad z rozemletých semen je vhodný na zanícené rány a nežity. Kyselina linolenová a slizové látky snižují riziko vzniku srdečních  a nádorových chorob, zánětů žaludku a střev. Dále pomáhají správné látkové výměně a působí blahodárně na růst a lesk vlasů. Což mi připomíná, že se přidává jako cenná přísada i do krmiv pro psy a kočky, právě pro zdraví a lesk srsti…proč ne pro lidi, že Lněný olej má vynikající účinky při zevní aplikaci na dermatózy, ekzémy, lupenky a vnitřně na nemoci jater, snižování cholesterolu, léčí kornatění tepen.

A jak je konzumovat

Je třeba ho rozdrtit nebo důkladně rozkousat, celé zrno projde zažívacím traktem neporušené.
Celé zrno je možno skladovat poměrně dlouhou dobu, drcené velmi brzy žlukne.
Můžeme ho přidávat do  polévek, salátů, masových karbanátků, moučníků, palačinek, směsí masa a zeleniny. Lze ho využít i  k dekoraci povrchu nejrůznějších druhů pečiva či chleba, zkouší se i použití lněné mouky jako náhrada části mouky pšeničné.

7.5.2007 12:05| autor: Renata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist